Radio Białystok | Wiadomości | Rekompensaty i zwiększenie dofinansowania dla pracowników - tak PFRON przeciwdziała skutkom pandemii
Zwiększenie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników, rekompensaty, ale też - mimo, że był przestój - pełne finansowanie warsztatów terapii zajęciowej. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych podsumował w czwartek (9.07) działania związane ze zmniejszaniem skutków wywołanych pandemią.
Jak mówiła pełniąca obowiązki dyrektora podlaskiego oddziału - Grażyna Bogdańska z Zakładów Aktywności Zawodowej z naszego regionu wpłynęło 8 wniosków na ponad 43 tysiące złotych dotyczące rekompensaty wypłaconego wynagrodzenia:
Mamy 5 Zakładów Aktywności Zawodowej, które zatrudniają ponad 170 osób; poza tym, mimo, że przez pewien czas nie działały warsztaty terapii zajęciowej, to nie zmniejszono im finansowania - dodała.
W naszym regionie jest 25 takich placówek, do których na różne zajęcia chodzi ponad 900 uczestników. Dwa takie warsztaty terapii zajęciowej prowadzi w naszym regionie Caritas Archidiecezji Białostockiej.
Dzięki utrzymaniu dotychczasowego wsparcia nasza działalność może odbywać się teraz normalnie
- mówi dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej ksiądz Jerzy Sęczek.
Od kwietnia PFRON zwiększył też dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. Dopłata do dotychczasowego dofinansowania wynosi od 75 do 150 złotych.
W celu złagodzenia skutków ostatnich nawałnic, PFRON przygotowuje program wsparcia dla osób poszkodowanych w ich wyniku. Podobne działania prowadzi także Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wojewodowie, którzy lokalnie uruchamiają pomoc polegającą m.in. na wypłacie szybkich zasiłków dla usunięcia skutków podtopień czy przejścia trąby powietrznej.
Sześć placówek z regionu otrzyma dotacje na przystosowanie budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pieniądze pochodzą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a ich dysponentem jest Zarząd Województwa Podlaskiego. W czwartek (28.05) marszałek Artur Kosicki podpisał pierwszą w tym roku umowę z jednym z beneficjentów programu – Miastem Białystok.
Ponad 600 tysięcy złotych więcej jest w tym roku na potrzeby osób niepełnosprawnych w Białymstoku w porównaniu do roku ubiegłego. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekazał do budżetu miasta prawie 7 milionów złotych. W poniedziałek (25.05) radni podzielili te pieniądze.
Mniejszy wskaźnik zatrudnienia, dodatkowe środki dla organizacji pozarządowych i większa elastyczność w aneksowaniu umów – to najnowsze zmiany dla pracodawców zatrudniających pracowników niepełnosprawnych, które zostały zapisane w ostatniej nowelizacji tarczy antykryzysowej.