Radio Białystok | Koronawirus | ZUS: duże zainteresowanie infolinią ws. bonu turystycznego
ZUS uruchomił w piątek specjalną, całodobową infolinię, gdzie można uzyskać informacje nt. Polskiego Bonu Turystycznego. Jak podał Zakład, w ciągu czterech pierwszych godzin konsultanci odebrali ponad 1 tys. telefonów pod numer 22 11 22 111.
„Konsultanci infolinii udzielają informacji osobom, które chcą skorzystać z Polskiego Bonu Turystycznego oraz podmiotom turystycznym, które chcą przystąpić do programu. Wyjaśniają wątpliwości dotyczące między innymi prawa do bonu” – podkreśliła cytowana w komunikacie ZUS prezes Zakładu prof. Gertruda Uścińska.
Pytania dotyczące bonu można też przesyłać mailem na adres bon@zus.pl.
"Zadaniem bonu turystycznego jest wsparcie rodzin z dziećmi do 18. roku życia, w sytuacji osłabienia kondycji ich budżetów domowych przez pandemię COVID-19. Szczególne wsparcie otrzymają rodziny z dziećmi z niepełnosprawnością. Projekt ten przeprowadzaliśmy w bezprecedensowych warunkach pandemii koronawirusa. Dlatego tak ważna jest jasna instrukcja i pełna informacja nt. bonu turystycznego, tak dla beneficjentów, jak i dla przedsiębiorców turystycznych" - wskazała cytowana w komunikacie ZUS wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Z kolei szefowa MRPiPS Marlena Maląg wskazała, że „Polski Bon Turystyczny to nie tylko wsparcie dla rodzin z dziećmi, które chcą udać się na wakacje. To również wzmocnienie polskiej gospodarki, poprzez wspieranie branży turystycznej. To taka forma solidarności w trudnym okresie. Dzięki temu wsparciu dzieci poznają uroki naszego kraju a organizatorzy wypoczynku odzyskają turystów”.
ZUS przypomina, że obsługa bonu będzie odbywać się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Aby skorzystać z bonu, należy posiadać profil na PUE ZUS. Można go założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej.
W sobotę ma ruszyć rejestracja przedsiębiorców zainteresowanych przystąpieniem do programu Polski Bon Turystyczny. Lista zarejestrowanych podmiotów turystycznych będzie udostępniona na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej.
Chcemy dostarczyć nowy oręż przedsiębiorcom branż szczególnie dotkniętych koronawirusem jak np. pilotom wycieczek, przewoźnikom turystycznym, czy kierowcom przewozów autokarowych; do końca wakacji będą gotowe projekty ustaw, by Sejm je przyjął do końca br.- powiedziała wicepremier Jadwiga Emilewicz.
W ten sposób chcą pokazać mieszkańcom regionu i turystom miejsca warte zobaczenia. Starostwo powiatowe w Białymstoku w ramach akcji "Czas na tradycję" odwiedza gminy w regionie, by zaprezentować ich walory.
Wakacyjne wyjazdy są bezpieczne, nie ma powodu, żeby rezygnować z zaplanowanego wyjazdu nad morze czy w góry z obawy przed pandemią koronawirusa – powiedział PAP Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego.
Polscy turyści mogą już bez przeszkód podróżować po niemal całej Europie - na wakacje można polecieć m.in. do Włoch, Hiszpanii, Chorwacji, Bułgarii, Czarnogóry, Albanii, Grecji czy na Cypr. Urlop można też spędzić w Portugalii, Turcji czy Egipcie, ale nie latają tam samoloty z Polski.
Po podpisaniu przez prezydenta ustawy o bonie turystycznym, system informatyczny ZUS będzie gotowy do wypłaty pierwszych świadczeń na koniec lipca - powiedziała wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że pierwsze płatności będzie można wykonać na koniec miesiąca, początek sierpnia.
Bon turystyczny zostanie rozszerzony na dzieci rodziców pracujących za granicą - wynika z przyjętych w środę (15.07) przez Sejm części poprawek do prezydenckiej ustawy o Polskim Bonie Turystycznym.