Radio Białystok | Koronawirus | KE zatwierdziła wart 2,6 mld euro polski program wsparcia przedsiębiorstw
Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia przedsiębiorstw dotkniętych skutkami epidemii koronawirusa. Wartość tego programu to 2,6 mld euro, czyli 11,5 mld zł.
"Środek pomocy wprowadzany przez Polskę, o budżecie szacowanym na 2,6 mld euro, pozwoli na dalsze wsparcie przedsiębiorstw poważnie dotkniętych skutkami epidemii koronawirusa. Zastosowanym środkiem będzie faktoring, czyli usługa finansowa zapewniająca alternatywne źródło kapitału obrotowego. Pozwoli ona zaspokoić potrzeby przedsiębiorstw w zakresie płynności i pomoże im w utrzymaniu działalności w tym trudnym czasie" - poinformowała wiceszefowa KE Margrethe Vestager, odpowiedzialna w KE za politykę konkurencji.
"Nadal będziemy ściśle współpracować z państwami członkowskimi, poszukując realnych rozwiązań łagodzących skutki gospodarcze pandemii Covid-19, zgodnie z przepisami UE" - dodała.
Polska powiadomiła wcześniej Komisję Europejską o zamiarze wykorzystania mechanizmu polegającego na gwarantowaniu przez państwo produktów faktoringowych w ramach tymczasowej pomocy publicznej. Faktoring to usługa finansowa zapewniająca gospodarce realnej płynność – polega na zapłacie faktur przed ostatecznym terminem płatności. Stanowi więc dla przedsiębiorstw alternatywne w stosunku do kredytów bankowych źródło kapitału obrotowego.
Program, wdrażany przez krajowy bank rozwoju – Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) – będzie otwarty dla przedsiębiorstw każdej wielkości.
Komisja Europejska zatwierdziła zmiany trzech programów operacyjnych polityki spójności w Polsce. Zmiany umożliwią przeznaczenie 618 mln euro na przeciwdziałanie skutkom kryzysu wywołanego koronawirusem w polskiej gospodarce i systemie opieki zdrowotnej.
Komisja Europejska zaprezentowała środki, które mają przygotować UE na ewentualną drugą falę Covid-19. Zaleca się m.in. zwiększenie zasięgu testów, izolowanie ognisk pandemii i wymianę informacji między krajami w sprawie leków, które podaje się chorym.
Kraje Unii Europejskiej przyjęły we wtorek (14.07) rozporządzenie unijne, którego celem jest przyspieszenie opracowania i wdrożenia szczepionki przeciwko Covid-19 we Wspólnocie.
Komisja Europejska oraz 40 państw świata zobowiązało się w sobotę (27.06) do przeznaczenia łącznie 6,15 mld euro na walkę z pandemią Covid-19 oraz wsparcie najuboższych. To wynik konferencji zorganizowanej przez KE i organizację Global Citizen.
Państwa członkowskie Unii Europejskiej uzgodniły standardy techniczne dotyczące interoperacyjności, czyli wymogu współpracy, między aplikacjami na smartfony, które mają śledzić ryzyko infekcji koronawirusem - poinformowała Komisja Europejska.
Komisja Europejska otrzymała w piątek (12.06) od rządów UE mandat polityczny do negocjowania w ich imieniu wspólnych zakupów szczepionek na koronawirusa. Dzięki temu szczepionki mają być tańsze i szybciej dostępne.
Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia dla firm w związku z koronawirusem w wysokości miliarda 600 milionów euro. Bruksela poinformowała, że to pozwoli na zrekompensowanie przedsiębiorstwom strat poniesionych z powodu pandemii i na zapewnienie pomocy na utrzymanie płynności finansowej.
40 miliardów euro dla Polski w podstawie unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji jest znakomitym punktem startu do walki o lepszą Europę w nowym świecie po koronawirusie - mówił w środę (27.05) premier Mateusz Morawiecki, komentując propozycje KE przeznaczenia środków na odbudowę gospodarczą w UE.