Radio Białystok | Koronawirus | UE: Przyjęto rozporządzenie mające przyspieszyć prace nad szczepionką na Covid-19
Kraje Unii Europejskiej przyjęły we wtorek (14.07) rozporządzenie unijne, którego celem jest przyspieszenie opracowania i wdrożenia szczepionki przeciwko Covid-19 we Wspólnocie.
Przewiduje ono tymczasowe odstępstwo dla badań klinicznych nad takimi szczepionkami od wcześniejszej oceny ryzyka środowiskowego wymaganej w prawodawstwie UE.
Tymczasowe odstępstwo ma również zastosowanie, gdy państwa członkowskie zezwalają na stosowanie produktów leczniczych zawierających lub składających się z GMO przeznaczonych do leczenia lub zapobiegania Covid-19 w niektórych wyjątkowych i pilnych sytuacjach określonych w przepisach farmaceutycznych.
Wpływ na środowisko produktów leczniczych (w tym szczepionek) zawierających lub składających się z GMO przeznaczonych do leczenia lub zapobiegania Covid-19 pozostanie częścią procesu wydawania pozwoleń na dopuszczenie do obrotu, z poszanowaniem wymagań bezpieczeństwa środowiskowego.
Rozporządzenie będzie obowiązywać tylko tak długo, jak długo Covid-19 zostanie uznany za pandemię przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) lub tak długo, jak długo będzie obowiązywał akt wykonawczy, w którym Komisja Europejska uzna obecną sytuację za stwarzającą zagrożenie dla zdrowia publicznego z powodu Covid-19.
Szczepionka przeciwko Covid-19 jest pilnie potrzebna. To rozporządzenie zapewni, że badania kliniczne w UE rozpoczną się bez opóźnień i że nie stracimy cennego czasu
- powiedział Jens Spahn, minister zdrowia Niemiec, który od 1 lipca sprawuje prezydencję w UE.
W Rosji do 740 tys. wzrosła liczba zakażonych koronawirusem. Rosyjskie służby sanitarne zwracają uwagę na utrzymującą się na wysokim poziomie codzienną liczbę nowych przypadków. Jednocześnie Narodowe Centrum Badawcze Epidemiologii i Mikrobiologii zapowiedziało, że w sierpniu zakończy procedurę rejestracji i certyfikacji rosyjskiej szczepionki na koronawirusa.
Pandemia Covid-19 nawet nie zbliża się jeszcze do końca - powiedział w poniedziałek (29.06) szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. "Choć wiele krajów poczyniło postępy (w walce z wirusem), tak naprawdę pandemia przyspiesza" - dodał.
Prace nad nowymi, bezpiecznymi szczepionkami mogą trwać nawet 10-15 lat; trudno to zmieścić w roku czy dwóch - mówi wirusolog, dr hab. Ewelina Król. Wraz z zespołem naukowców z Gdańska prowadzi ona prace, których efekty można będzie wykorzystać w potencjalnym preparacie chroniącym ludzi przed SARS-CoV-2.
Doradca włoskiego ministra zdrowia Walter Ricciardi powiedział, że szczepionka na koronawirusa powinna być gotowa jesienią lub zimą tego roku. Będzie owocem współpracy włoskiej firmy farmaceutycznej i jednego z brytyjskich uniwersytetów.
Amerykańska firma Moderna Therapeutics, pracująca nad szczepionką na Covid-19, poinformowała o pozytywnych wstępnych wynikach pierwszej fazy badań klinicznych. Szczepionka miała spowodować wytworzenie odpowiedniego poziomu przeciwciał bez poważnych skutków ubocznych.