Radio Białystok | Koronawirus | Od przyszłego piątku można składać wnioski o przyznanie bonu turystycznego
Od przyszłego piątku, 31 lipca, będzie można składać wnioski o przyznanie bonu turystycznego.
Oprogramowanie niezbędne do wdrożenia bonu przygotowuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych i, jak podkreśla prezes ZUS, profesor Gertruda Uścińska, trwają ostatnie przygotowania do realizacji tego zadania. Aby skorzystać z bonu, trzeba mieć założone konto na platformie usług elektronicznych PUE ZUS, zalogować się i bon aktywować - zaznacza prezes Uścińska. Dodaje, że aktywacji można dokonać na przykład w dniu czy na kilka dni przed planowanymi wakacjami. Trzeba będzie też podać adres e-mailowy i numer telefonu komórkowego.
Przedsiębiorcy zainteresowani przystąpieniem do programu Polski Bon Turystyczny będą mogli od 25 lipca rejestrować się na liście podmiotów turystycznych za pośrednictwem PUE ZUS.
Same płatności bonem będą realizowane poprzez komunikację SMS - zaznaczyła prezes ZUS. Jak wyjaśniła, "chcąc zapłacić bonem za usługę turystyczną, trzeba będzie okazać podmiotowi turystycznemu specjalny numer przypisany do bonu i jednorazowy kod autoryzacyjny, otrzymany w SMS-ie".
Świadczenie w formie bonu turystycznego będzie przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu "Rodzina 500+". Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i "500+" im się nie należy. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 złotych. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 złotych.
Bon jest ważny do 31 marca 2022 roku i nie podlega wymianie na gotówkę.
Białostocczanie, według mieszkańców Wygody, mieszkali przed lub za przejazdem, a przekraczając tory, mówili, że idą do miasta. Bohaterowie audycji wspominają wakacje swojego dzieciństwa kiedy to grało się w klipę, palanta, dwa ognie. Strzelało się z karbidu i kopało piłkę na boisku, którego bramki wyznaczały dwie bramy prowadzące do ogrodów sąsiadów. Szałasy, żołnierzyki, zabawa w wojnę, gra w państwa, gumę i … dużo wolności
Polscy turyści mogą już bez przeszkód podróżować po niemal całej Europie - na wakacje można polecieć m.in. do Włoch, Hiszpanii, Chorwacji, Bułgarii, Czarnogóry, Albanii, Grecji czy na Cypr. Urlop można też spędzić w Portugalii, Turcji czy Egipcie, ale nie latają tam samoloty z Polski.
W kolejnym tygodniu naszej akcji "W 9 tygodniu po Podlasiu" odwiedzamy Wigierski Park Narodowy. To raj dla miłośników pieszych, rowerowych lub kajakowych wypraw. Turyści chętnie odwiedzają też pokamedulski klasztor w Wigrach, w których można zobaczyć, jak wyglądają apartamenty papieskie.
Pytani przez nas białostoccy studenci przyznają, że pomimo pandemii nie mają wielu problemów ze znalezieniem pracy. W wakacje najczęściej dorabiają w gastronomii i obsłudze klienta. Z ich zatrudnienia chętnie korzystają pracodawcy, ponieważ zatrudniając ich, nie muszą odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne.
Dlatego każdy, kto chciałby wspomóc suwalski oddział Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa może to zrobić w najbliższą niedzielę (19.07).