Radio Białystok | Koronawirus | WHO powołuje komisję do oceny własnego postępowania w związku z pandemią Covid-19
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w czwartek, że powoła niezależną komisję do oceny własnego postępowania w związku z pandemią Covid-19. Na jej czele mają stanąć była premier Nowej Zelandii Helen Clark i była prezydent Liberii Ellen Johnson Sirleaf.
Taka decyzja jest wynikiem ostrej krytyki pod adresem WHO ze strony administracji prezydenta USA Donalda Trumpa, który zarzucił organizacji, że jest kontrolowana przez Chiny. USA mają wycofać się z WHO w ciągu roku.
„Skala tej pandemii, która dotknęła praktycznie każdego na świecie, zasługuje oczywiście na odpowiednią i uczciwą ocenę” - powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus podczas wideokonferencji z przedstawicielami 194 państw członkowskich. „Wszyscy musimy spojrzeć w lustro: WHO, każde państwo członkowskie, wszyscy zaangażowani w reagowanie" - dodał.
Współprzewodniczące Clark i Johnson Sirleaf wybiorą pozostałych członków niezależnej komisji ds. gotowości i reagowania na pandemię (IPPR), która przedstawi następnie sprawozdanie okresowe na dorocznym spotkaniu ministrów zdrowia w listopadzie i „sprawozdanie merytoryczne” w maju 2021 roku.
IPPR „pomoże nam zrozumieć, co się wydarzyło - przez uczciwą ocenę - oraz pomoże nam zrozumieć, co powinniśmy zrobić, by zapobiec takiej tragedii w przyszłości" - podkreślił Tedros. „To nie będzie standardowy raport, który się odhacza, a następnie odkłada na półkę, by zbierał kurz. To coś, co traktujemy poważnie” - zaznaczył szef WHO.
Clark przyznała, że zadanie będzie „wyjątkowo trudne”, a laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Johnson Sirleaf, której kraj został dotknięty epidemią eboli w latach 2014-2016, powiedziała, że z niecierpliwością czeka na „podjęcie wszelkich starań, by odpowiedzieć” na wyzwania pandemii.
Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa ponad 12 milionów ludzi zostało zarażonych koronawirusem na całym świecie, z czego ponad 550 tys. zmarło.
Istnieje "bardzo małe ryzyko”, by zwierzęta domowe mogły zarazić swoich właścicieli Covid-19 - oświadczyła w czwartek (2.07) główna ekspertka naukowa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dr Soumya Swaminathan.
Światowa Organizacja Zdrowia uznała we wtorek (17.06) za "naukowy przełom" informację brytyjskich naukowców, którzy potwierdzili, że deksametazon z grupy sterydów znacznie zmniejsza śmiertelność wśród osób najciężej chorych na Covid-19 i ogłosili go pierwszym lekiem, którego skuteczność przeciw tej chorobie została potwierdzona klinicznie.
Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że nie ma dowodów, by wysokie bądź niskie temperatury miały jakikolwiek wpływ na koronawirusa. To odpowiedź WHO na pojawiające się spekulacje, iż wraz z nadejściem lata na półkuli północnej bądź zimy na południowej wirusa będzie łatwiej zwalczyć.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała w poniedziałek (8.06) państwa do kontynuowania wysiłków na rzecz powstrzymania koronawirusa, zauważając, że pandemia "pogarsza się" na całym świecie i nie osiągnęła jeszcze szczytu w Ameryce Środkowej.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca używanie masek tylko w przestrzeniach publicznych oraz w miejscach dużego ryzyka. Organizacja wydała aktualne zalecenia w sprawie ochrony przed koronawirusem.
Prezydent Donald Trump powiedział w piątek (29.05), że Stany Zjednoczone zrywają relacje ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO). Oskarżył władze w Pekinie o wywieranie presji na organizację. Chiny całkowicie kontrolują WHO - stwierdził.
W obawie przed zbyt poważnymi powikłaniami Światowa Organizacja Zdrowia wstrzymuje na razie badania kliniczne z użyciem leku przeciwmalarycznego hydroksychlorochiny w leczeniu COVID-19. Istnieją obawy, że preparat ten może zwiększać ryzyko zgonu pacjentów.
Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że zagrożone są szczepienia dzieci na świecie. Powodem jest pandemia koronawirusa, która w wielu krajach w poważny sposób utrudnia opiekę medyczną, w tym rutynowe procedury.
Zdecydowały o tym wszystkie państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia. Na zakończonym wczoraj posiedzeniu krajów należących do WHO jej szef mówił, że organizacja działała zgodnie z procedurami.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) pracuje nad własną aplikacją informacyjną o koronawirusie. Jak donosi serwis Mashable, istnieje możliwość, że program będzie wyposażony w funkcjonalność monitorowania kontaktów społecznych.
Światowa Organizacja Zdrowia WHO wezwała kraje świata do zbadania osób, które miały objawy koronawirusa jeszcze przed 31 grudnia, czyli przed stwierdzeniem pierwszego przypadku w Chinach.