Radio Białystok | Koronawirus | W czasie epidemii młodzi ludzie chętniej korzystali z mediów społecznościowych
W czasie pandemii koronawirusa korzystanie z serwisów społecznościowych przez dzieci i młodzież w Hiszpanii wzrosło o 170 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2019 r. - poinformowała agencja Europa Press, powołując się na badania firmy Qustodio.
Agencja przypomniała, że przez prawie półtora miesiąca dzieci i młodzież w Hiszpanii pozostawały w domach w związku z ogłoszonym w połowie marca stanem zagrożenia epidemicznego. Wskazała, że tak długi okres bez kontaktu z przyjaciółmi i znajomymi doprowadził do większej aktywności młodych Hiszpanów w serwisach społecznościowych.
Z badania wynika, że o ile wiosną 2019 r. średnio z serwisów społecznościowych Hiszpanie w wieku 4-15 lat korzystali średnio 37 minut dziennie, to już rok później, a więc podczas epidemii, około 83 minut.
Wśród najpopularniejszych serwisów społecznościowych i komunikatorów w Hiszpanii są według agencji Europa Press Youtube, Instagram, TikTok oraz Snapchat.
We wtorek rząd Hiszpanii zapowiedział pomoc dla szkół i rodziców uczniów. W ramach tego wsparcia gabinet Sancheza przygotował 260 mln euro, z których część trafi na zakup pół miliona przenośnych komputerów, które następnie zostaną wypożyczone dzieciom pozbawionym urządzeń do nauki na odległość.
Może to oznaczać, że władze tego kraju spodziewają się, iż zajęcia w ramach teleszkoły mogą być kontynuowane po wakacjach. Wcześniej, 10 czerwca, minister oświaty Isabel Celaa zapowiadała, że od września wszyscy uczniowie rozpoczną zajęcia w szkołach.
Współczynnik reprodukcji koronawirusa wzrósł do 1,79 i jest znacznie wyższy niż poziom retransmisji pożądany do opanowania epidemii - poinformował w sobotę berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). W piątek współczynnik ten wynosił 1,06.
Premier Hiszpanii Pedro Sanchez ogłosił w sobotę zakończenie stanu zagrożenia epidemicznego, wprowadzonego w połowie marca w związku z epidemią koronawirusa. Wezwał jednocześnie obywateli do przestrzegania zasad bezpieczeństwa sanitarnego.
Wojewoda Podlaski i Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informują o piętnastu kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.
Koniec ze sprzedażą alkoholu na pokładzie, serwis zredukowany do minimum, obowiązek noszenia masek - to niektóre sposoby stosowane przez linie lotnicze, aby zapewnić bezpieczeństwo sanitarne.
Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa z Baltimore liczba osób zakażonych koronawirusem na całym świecie wynosi ponad 8,6 mln. Najwięcej infekcji jest w Stanach Zjednoczonych - ponad 2,2 mln. Bariera miliona zakażeń przekroczona została w Brazylii.