Radio Białystok | Koronawirus | Niemieckie media: zakaz organizacji dużych imprez przedłużony do końca października
Wprowadzony w Niemczech z powodu epidemii koronawirusa zakaz organizowania dużych imprez, np. targów, zostanie przedłużony co najmniej do końca października - poinformowała w środę telewizja n-tv powołując się na źródła rządowe.
Telewizja dotarła do dokumentu przygotowywanego na potrzeby spotkania kanclerz Angeli Merkel z 16 premierami krajów związkowych.
Zakaz organizowania wydarzeń publicznych z większą ilością uczestników był jednym z pierwszych ograniczeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. 8 marca minister zdrowia Jens Spahn rekomendował odwołanie wszystkich imprez gromadzących więcej niż tysiąc osób.
W Niemczech za wprowadzanie obostrzeń związanych z epidemią odpowiadały władze krajów związkowych, które czyniły to jednak w porozumieniu z rządem federalnym.
Obecnie większość środków zapobiegawczych została już zniesiona. Nadal obowiązuje jednak nakaz zakrywania ust i nosa w sklepach oraz pojazdach komunikacji masowej - czytam na stronach rządu federalnego. Dodano tam, że konkretne regulacje mogą się różnić w zależności od wytycznych władz lokalnych.
Według Instytut im. Roberta Kocha (RKI), w Niemczech zakażenie koronawirusem potwierdzono u 187 184 osób, a na Covid-19 zmarło 8 830 chorych. Kraj jednak szczyt epidemii ma już za sobą. Największą dzienną liczbę nowych infekcji notowano na przełomie marca i kwietnia, szczyt stwierdzanych z powodu koronawirusa zgonów nastąpił w połowie kwietnia.(PAP)
Po wykryciu w Pekinie nowego ogniska zakażeń koronawirusem władze zaostrzają restrykcje przemieszczania się, by zapobiec nawrotowi epidemii w Chinach. Odwołano setki lotów, zamknięto szkoły i wprowadzono skrupulatne kontrole na części osiedli mieszkalnych.
Niemieccy eksperci ostrzegają, by nie popadać w euforię w związku z pierwszymi obiecującymi wynikami stosowania deksametazonu u osób zakażonych koronawirusem, gdyż na ostateczną ocenę jego skuteczności trzeba jeszcze poczekać - informuje w środę (17.06) agencja dpa.
W rezydencji prezydenta Rosji Władimira Putina w Nowo-Ogariowie pod Moskwą zainstalowano specjalny tunel, w którym na osobę wchodzącą rozpylany jest roztwór dezynfekujący. Tunel opracowała firma z rosyjskiego miasta Penza. Dwa takie same działają na Kremlu.
Izraelscy naukowcy z politechniki w Hajfie twierdzą, że wynaleźli maseczkę wielokrotnego użytku, która sama się dezynfekuje po podłączeniu do ładowarki telefonu komórkowego - informuje w środę (17.06) agencja Reutera.