Radio Białystok | Koronawirus | W Izraelu opracowano samodezynfekującą się maseczkę
Izraelscy naukowcy z politechniki w Hajfie twierdzą, że wynaleźli maseczkę wielokrotnego użytku, która sama się dezynfekuje po podłączeniu do ładowarki telefonu komórkowego - informuje w środę (17.06) agencja Reutera.
Maseczka ma port USB, który łączy się ze źródłem zasilania, takim jak standardowa ładowarka do telefonu komórkowego, i ogrzewa wewnętrzną warstwę włókien węglowych do 70 stopni Celsjusza, czyli do temperatury wystarczającej do zabicia wirusów.
Proces dezynfekcji trwa około 30 minut, a użytkownicy nie powinni nosić maseczki, gdy jest ona podłączona do prądu - powiedział profesor Jair Ejn-Eli, kierujący zespołem badawczym w Izraelskim Instytucie Technicznym Technion.
Ejn-Eli podkreślił, że jednorazowe maseczki, które są bardzo poszukiwane na całym świecie w czasie pandemii koronawirusa, kosztują więcej i nie są przyjazne dla środowiska.
Prototyp wynalazku pokazany na portalu Ynet wygląda podobnie jak standardowa maseczka na twarz typu N95, z zaworem z przodu i gumowymi opaskami, które utrzymują je w miejscu wokół głowy. Jak zaznaczono, użytkownicy nie powinni moczyć maseczki.
Pod koniec marca rozwiązanie opatentowano w Stanach Zjednoczonych i obecnie trwają rozmowy z sektorem prywatnym na temat produkcji i sprzedaży.
Reuters podaje, że nowa maseczka będzie prawdopodobnie sprzedawana w cenie o jeden dolar wyższej w stosunku do ceny typowej jednorazowej maseczki na twarz.
Testy może już robić także szpital wojewódzki w Suwałkach i Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku.
Po ok. trzech miesiącach przerwy od środy wznowiony zostaje do i z Polski pasażerski międzynarodowy ruch lotniczy. Tego dnia loty do naszego kraju zapowiedziały Air France i KLM. Pasażerów, linie lotnicze oraz lotniska obowiązują nowe wytyczne zapewniające bezpieczeństwo podróżowania.
Członkowie obwodowych komisji w czasie nadchodzących wyborów prezydenckich otrzymają m.in. jednorazowe rękawiczki, maseczki medyczne i przyłbice – przesądziło w rozporządzeniu Ministerstwo Zdrowia. Lokale wyborcze będą wietrzone, a powierzchnie dezynfekowane.
Na stadionie piłkarskim Bloomfield w Tel Awiwie zamontowano specjalny tunel, w którym chętni spryskiwani są specjalną mgiełką dezynfekującą. Wszystko po to, aby zapobiec ewentualnemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa.