Radio Białystok | Koronawirus | W samej Ameryce Łacińskiej liczba zarażonych Covid-19 przekroczyła 1,5 miliona
W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach liczba potwierdzonych przypadków Covid-19 przekroczyła 1,5 miliona.
W regionie, który stał się epicentrum pandemii, z powodu koronawirusa zmarło ponad 73 tysiące osób z czego ponad połowa w Brazylii. W tym największym i najbardziej zaludnionym kraju na kontynencie, odnotowano ponad 805 tysięcy zakażeń i ponad 41 tysięcy zgonów.
Peru jest drugim po Brazylii krajem pod względem liczby potwierdzonych przypadków koronawirusa. Do dziś odnotowano tam niemal 215 tysięcy zakażeń i ponad 6100 zgonów. Najwięcej przypadków i ofiar śmiertelnych zarejestrowano w stolicy kraju - Limie.
W Chile zarejestrowano ponad 154 tysiące zakażeń, a liczba zgonów przekroczyła 2600. Wśród osób zarażonych jest również chilijski minister rozwoju społecznego. To trzeci minister chilijskiego rządu, którego test na koronawirusa dał wynik pozytywny.
W Meksyku liczba potwierdzonych przypadków wynosi już prawie 134 tysiące, a liczba zgonów wzrosła do niemal 16 tysięcy.
Z kolei w Paragwaju, kraju o najniższej liczbie zgonów z powodu COVID-19 w Ameryce Południowej, władze ogłosiły rozpoczęcie kolejnej fazy tak zwanej „inteligentnej kwarantanny”. Jest to kolejny krok w kierunku powrotu do normalności.
W piątek (12.06) piłkarscy kibice w Europie i Ameryce Płd. mieli obejrzeć mecze otwarcia mistrzostw tych kontynentów, zaś zegar odliczający czas do igrzysk olimpijskich w Tokio miał pokazywać mniej niż 50 dni. Z powodu pandemii koronawirusa rzeczywistość jest zupełnie inna.
Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że nie ma dowodów, by wysokie bądź niskie temperatury miały jakikolwiek wpływ na koronawirusa. To odpowiedź WHO na pojawiające się spekulacje, iż wraz z nadejściem lata na półkuli północnej bądź zimy na południowej wirusa będzie łatwiej zwalczyć.
Liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 na świecie przekroczyła 400 tysięcy. Poinformowali o tym naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Maryland, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.
Wiele ofiar koronawirusa w Brazylii i Meksyku, poważna sytuacja w Stanach Zjednoczonych oraz obawy o nową falę zachorowań w Iranie - tak wygląda obecnie pandemia.