Radio Białystok | Koronawirus | Sytuacja epidemiczna na świecie - epicentrum w Ameryce Południowej
Wiele ofiar koronawirusa w Brazylii i Meksyku, poważna sytuacja w Stanach Zjednoczonych oraz obawy o nową falę zachorowań w Iranie - tak wygląda obecnie pandemia.
Według naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, na całym świecie w wyniku COVID-19 zmarło 388 tysięcy osób, a liczba zakażeń to ponad 6,5 miliona. Wyleczyć udało się ponad 3 miliony osób.
Minionej doby w Brazylii zmarło ponad 1300 osób, najwięcej w tym kraju od początku epidemii. Tym samym łączna liczba ofiar wynosi 32,5 tysiąca. W Meksyku zmarło 1100 osób, a w sumie ofiar jest ponad 11,5 tysiąca. Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że to właśnie Ameryka Południowa jest obecnie epicentrum pandemii i apeluje, by w krajach regionu nie zdejmować jeszcze obostrzeń.
Najwięcej ofiar na świecie jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie COVID-19 kosztował życie 109 tysięcy osób. W Wielkiej Brytanii liczba ofiar zbliża się do 40 tysięcy.
W Iranie powróciły obawy o drugą falę zachorowań. Drugi dzień z rzędu zanotowano tam ponad 3 tysiące nowych zakażeń. W lutym i w marcu Iran był jednym z najbardziej dotkniętych wirusem krajów, ale od tego czasu sytuacja poprawiała się.
Znacznie mniej osób niż w marcu i kwietniu umiera teraz i choruje w Europie. Z tego powodu kolejne kraje znoszą restrykcje. Włochy otworzyły swoje granice dla obywateli krajów Unii Europejskiej, a dzisiaj prawie wszystkie granice otwiera Austria.
Od środy (3.06) obywatele państw UE mogą podróżować do Włoch, w czwartek swoje granice otwiera Austria. Niemcy, Czechy, Francja i Grecja planują to uczynić 15 czerwca. A Hiszpania otworzy się 22 czerwca.
- Mamy "pełzającą epidemię": z dnia na dzień sytuacja się nie polepsza, natomiast wciąż rośnie liczba aktywnych przypadków - mówi dr Paweł Grzesiowski, prezes Fundacji Instytutu Profilaktyki Zakażeń.
Liczba zakażeń koronawirusem na świecie przekroczyła 6 milionów. Poinformowali o tym naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Maryland, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii. COVID-19 kosztował życie 367 tysięcy osób. Wyleczyć udało się ponad 2,5 miliona osób.