Radio Białystok | Koronawirus | 6 milionów osób zakażonych koronawirusem na świecie
Liczba zakażeń koronawirusem na świecie przekroczyła 6 milionów. Poinformowali o tym naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Maryland, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii. COVID-19 kosztował życie 367 tysięcy osób. Wyleczyć udało się ponad 2,5 miliona osób.
Najszybciej wirus rozprzestrzenia się w Ameryce Południowej
W Stanach Zjednoczonych, gdzie sytuacja jest najgorsza, liczba ofiar to 104,5 tysiąca, a zakażonych jest milion 800 osób. Prezydent Donald Trump tymczasem poinformował, że USA zawiesza współpracę ze Światową Organizacją Zdrowia, która według niego jest sterowana przez Chiny. Pekin z kolei oskarża USA o poważne zaniedbania, które doprowadziły do największej na świecie liczby ofiar.
Najszybciej wirus rozprzestrzenia się w Ameryce Południowej. W Brazylii liczba ofiar wynosi prawie 28 tysięcy i jest wyższa niż w Hiszpanii, która jeszcze w marcu była epicentrum pandemii. W Meksyku minionej doby znów zmarło prawie 400 osób.
Europa tymczasem znosi kolejne restrykcje. Francja otworzyła bary, kawiarnie i restauracje, a od dzisiaj otwiera paryskie parki. Na Ukrainie od dziś znów działają hotele i galerie handlowe, a we Włoszech znów można zwiedzać krzywą wieżę w Pizie.
W kilku krajach na świecie organizowane są protesty przeciwko nakazom pozostania w domach. Demonstracje mają przejść przez Londyn oraz miasta w Australii. W Argentynie przeciwko restrykcjom będą demonstrować motocykliści.
Wyzdrowiało już 11 tys. 16 chorych, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem – poinformowało w sobotę (30.05) Ministerstwo Zdrowia. Z powodu tej choroby w szpitalach przebywa obecnie 2 207 pacjentów, a kwarantanną objęte są 80 tys. 182 osoby.
Prezydent Donald Trump powiedział w piątek (29.05), że Stany Zjednoczone zrywają relacje ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO). Oskarżył władze w Pekinie o wywieranie presji na organizację. Chiny całkowicie kontrolują WHO - stwierdził.
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał w czwartek (28.05) do redukcji zadłużenia wszystkich krajów rozwijających się, w związku z pandemią koronawirusa. Ostrzegł również, że pandemia spowoduje "niewyobrażalne zniszczenia" i historyczny poziom głodu na całym świecie.
Ostatniej doby w Brazylii na Covid-19 zmarło ponad tysiąc osób, w Meksyku ponad 500. Najwyższy dotąd dzienny bilans zgonów i zakażeń odnotowało Peru. "Nasz region stał się epicentrum pandemii koronawirusa" - powiedziała dyrektor WHO ds. obu Ameryk Carissa Etienne.
Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa z Baltimore na całym świecie na Covid-19 zmarło już ponad 350 tys. osób. Najwięcej zgonów jest w Stanach Zjednoczonych - prawie 99 tys. Ponad 30 tys. osób zmarło w Wielkiej Brytanii i we Włoszech.