Radio Białystok | Koronawirus | Gliński: w trzeciej tarczy antykryzysowej lepsza ochrona najważniejszych zabytków
Specjalną ochronę najważniejszych polskich zabytków takich jak muzeum Auschwitz, Jasna Góra czy zamek w Malborku w kolejnej nowelizacji tarczy antykryzysowej zapowiedział wicepremier Piotr Gliński w czwartek (7.05) na antenie programu III Polskiego Radia.
Pytany o środki przeznaczane na ratowanie polskiej kultury w czasie kryzysu Gliński, nawiązując do przygotowywanej kolejnej nowelizacji tarczy antykryzysowej, powiedział:
- Jest nadzieja na jeszcze. Na przykład pod ochronę wchodzi kilkadziesiąt instytucji kultury które są pomnikami historii i miejscami dziedzictwa UNESCO czyli tymi najwybitniejszymi polskimi zabytkami i miejscami dziedzictwa jak np. muzeum Auschwitz, zamek w Malborku czy Jasna Góra. Te instytucje będą miały szczególne wsparcie. Także ich pracownicy i osoby zatrudniane tam na zlecenia i o umowy o dzieło - dodał.
Gliński przypomniał, że MKiDN udziela także doraźnego wsparcia artystom m.in. poprzez wypłacanie zapomóg socjalnych.
Artyści m.in. Gildia Reżyserów Polskich informowali w mediach społecznościowych, że są problemy z terminowym wypłacaniem zapomóg.
- Mamy kilkanaście razy więcej w tej chwili podań o te zapomogi, ponad tysiąc zostało już wypłaconych. Jeśli są jakieś opóźnienia to przepraszam – nasi pracownicy pracują na okrągło. Poprosiłem, żeby komisje socjalne spotykały się kilka razy w tygodniu i tak to się dzieje - podkreślił.
Od chwili uruchomienia tarczy antykryzysowej łączna kwota wsparcia dla przedsiębiorców i samozatrudnionych przekroczyła 5,1 mld zł - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Czy tarcze antykryzysowe bardziej adresowane są do samozatrudnionych i pracodawców niż do pracujących na etacie?
Sejm uchwalił w czwartek (30.04) nowelizację tarczy antykryzysowej, która zakłada m.in. dokapitalizowanie Agencji Rozwoju Przemysłu, wsparcie sektora drzewnego oraz zwiększenie ochrony pożyczkobiorców.
Niepokój - poznaliśmy to słowo dobrze w ostatnim czasie i nie ma dnia, żeby nie towarzyszyło nam w codzienności.