Radio Białystok | Koronawirus | 6 na 10 firm notuje spadek przychodów; w najtrudniejszej sytuacji są mikrofirmy

6 na 10 firm notuje spadek przychodów; w najtrudniejszej sytuacji są mikrofirmy

22.04.2020, 11:32, akt. 11:40

6 na 10 firm notuje w połowie kwietnia spadek przychodów, a 11 proc. firm zgłasza, że brakuje im funduszy, by przetrwać miesiąc – wynika z przedstawionego w środę badania przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Polskiego Funduszu Rozwoju. W najtrudniejszej sytuacji są mikrofirmy.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Firmy mają trudności z egzekwowaniem zobowiązań i należności


Co 4. firma ma trudności z regulowaniem zobowiązań, a co 3. z wyegzekwowaniem należności - wynika z badania "Sytuacja polskich przedsiębiorstw i rynku pracy po lock downie".

Jak wskazali jego autorzy, w tak trudnej sytuacji finansowej, co trzecia firma planuje obniżki wynagrodzeń w związku z pandemią, a 14 proc. pracodawców - zwolnienia.

"Analizując zmiany przychodów przedsiębiorstw w kwietniu br., można zaobserwować, że spadek przychodów zgłosiło 61 proc. firm, z czego w przypadku 43 proc. przedsiębiorstw mieliśmy do czynienia ze spadkiem większym niż 25 proc." - czytamy. Najbardziej ucierpiały firmy z sektora handlu, które zanotowały spadek łącznej wartości sprzedaży o 53 proc. Na dalszych miejscach znalazły się przedsiębiorstwa usługowe, wśród których 46 proc. odnotowało zmniejszenie przychodów oraz produkcyjne, gdzie spadek odczuło 34 proc. firm.


Maleje popyt, rosną zatory płatnicze

Skutkiem pandemii, jak podkreślono, jest też malejący popyt. Spadek zamówień dotknął 62 proc. firm, a u 45 proc. przedsiębiorstw przekroczył 25 proc. Wyzwaniem stają się też narastające zatory płatnicze, które zgłasza 23 proc. firm. Z kolei prawie jedna trzecia badanych przedsiębiorstw (32 proc.) deklaruje, że nieopłacone w terminie należności stanowią od 25 do 50 proc. wszystkich należności przedsiębiorstwa.

Egzekwowanie należności, jak wynika z badania, to wyzwanie dla 36 proc. przedsiębiorstw, a 7 na 10 firm ocenia, że sytuacja pod tym względem pogorszyła się w porównaniu do lutego.

"Polska gospodarka zaczyna odczuwać skutki wyhamowania aktywności na skutek rozwoju pandemii koronawirusa" - podkreślił cytowany w komunikacie dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak. Świadczą o tym - jak powiedział - zarówno spadki przychodów przedsiębiorstw, mniejsza liczba zamówień, jak i zauważalny spadek popytu na pracę. "W marcu liczba nowych ofert pracy zamieszczonych w serwisach internetowych była niższa o 35 proc. wobec liczby z marca 2019 r.; 47 proc. firm deklaruje, że będące w ich dyspozycji środki finansowe pozwolą im przetrwać maksymalnie kwartał, a, z drugiej strony, 79 proc. przedsiębiorców twierdzi, że zamierza utrzymać dotychczasowy poziom zatrudnienia" - wyliczył, odnosząc się do wyników badania.

Według Araka szereg reperkusji będzie mieć charakter długofalowy. "Niemal jedna czwarta firm ma problemy z regulowaniem zobowiązań wobec kontrahentów, a 36 proc. - trudności w egzekwowaniu należności" - wskazał. Zatory płatnicze to jeden z wielu elementów, które mogą utrudnić "bezbolesny powrót na ścieżkę wzrostu gospodarczego" - ocenił.


Niektóre firmy planują redukcję zatrudnienia


Według autorów badania w sytuacji kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa ważne jest monitorowanie sytuacji na rynku pracy oraz planów firm w zakresie polityki zatrudnienia. "13 proc. mikro firm planuje zmniejszenie zatrudnienia, ale aż 80 proc. z nich nie ma takich planów" - wyliczono.

Z badań PIE i PFR wynika też, że także wśród małych, średnich i dużych firm plany dot. redukcji zatrudnienia nie są podstawowym sposobem przetrwania trudnych czasów. Wśród małych firm zmniejszenie zatrudnienia planuje 18 proc. respondentów, zwolnień nie planuje 73 proc. W grupie średnich przedsiębiorstw redukcję etatów deklaruje 11 proc. badanych, a 85 proc. nie ma takich planów.

Z kolei spośród dużych firm, ciąć etaty chce 16 proc. respondentów, a 74 proc. "nie planuje zmian w wielkości zatrudnienia". "Najbardziej narażeni są pracownicy sektora handlu, w którym zwolnienie od 10 do 25 proc. załogi deklaruje 38 proc. proc. firm oraz sektora produkcji, w którym 35 proc. przedsiębiorstw planuje redukcję zatrudnienia o 25-50 proc." - wskazano.

Pierwsze dane z rynku pracy, obejmujące okres zamrożenia części gospodarki, uwidoczniły tendencję do redukcji zatrudnienia w firmach - zaznaczyli autorzy badania. "Nie są to zjawiska jeszcze najbardziej pesymistyczne i porównywalne z tym, co występuje między innymi w USA, ale widać, że część przedsiębiorstw chcąc przetrwać, stawia na zwolnienia" - czytamy.

Odsetek badanych firm, które planują na naszym rynku takie kroki, zmalał względem końca marca z 28 proc. do obecnych 14 proc. - zwrócił uwagę wicedyrektor w Polskim Instytucie Ekonomicznym Andrzej Kubisiak. "Może to oznaczać, że po pierwszym szoku i uderzeniu kryzysu sytuacja zatrudnieniowa uspokoi się" – powiedział PAP.


Część firm planuje cięcia płac


Autorzy badania wskazali, że nawet ci pracownicy, którzy utrzymają stanowiska, mogą doświadczyć obniżki wynagrodzeń - cięcia płac planuje bowiem 36 proc. dużych firm, 37 proc. średnich, 35 proc. małych i 25 proc. mikro firm.

Z kolei utrzymanie dotychczasowego poziomu wynagrodzeń deklaruje 59 proc. mikro firm, 50 proc. firm małych, 51 proc. średnich i 44 proc. dużych. Ponadto zachowanie wynagrodzeń na obecnym poziomie zgłasza 51 proc. firm z sektora handlu, 56 proc. przedsiębiorstw produkcyjnych i 52 proc. firm usługowych. Natomiast obniżkę płac planuje 32 proc. firm handlowych, 30 proc. produkcyjnych oraz 33 proc. przedsiębiorstw z sektora usług.

Badanie na zlecenie Polskiego Instytutu Ekonomicznego oraz Polskiego Funduszu Rozwoju wykonała firma IBRiS 15-17 kwietnia 2020 r. wśród właścicieli firm lub osób decyzyjnych w przedsiębiorstwach. Badanie przeprowadzono za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych (CATI) na próbie losowo-kwotowej 400 firm. 

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Po majówce otwarte zostanie Targowisko Miejskie w Łomży

22.04.2020, 10:34

Zaraz po zbliżającej się majówce, czyli 4 maja otwarte zostanie - zamknięte w połowie marca Targowisko Miejskie w Łomży.


Białostoccy przedsiębiorcy wynajmujący lokale od miasta składają wnioski o obniżenie czynszu

21.04.2020, 15:56

W związku z ograniczeniami w działalności gospodarczej związanymi z pandemią koronawirusa, połowa najemców lokali komunalnych w Białymstoku złożyła wnioski o zwolnienie lub obniżkę czynszu - podał we wtorek (21.04) magistrat.


Władze Wasilkowa pomagają miejscowym przedsiębiorcom przetrwać kryzys

21.04.2020, 14:31

Ulgi w podatkach, opłatach lokalnych, a niekiedy nawet ich umorzenie. Tak Wasilków pomaga miejscowym firmom przetrwać kryzys.


Białostockie targowisko przy ul. Kawaleryjskiej jest znów czynne [zdjęcia]

21.04.2020, 11:43

Sprzedawcy otworzyli swoje stragany po kilkudziesięciu dniach przerwy od handlu.


Rząd szykuje rozszerzenie Tarczy Antykryzysowej

21.04.2020, 11:21

We wtorek w KPRM odbyła się wspólna konferencja prasowa premiera Morawieckiego, wicepremier, minister rozwoju Jadwigi Emilewicz oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg.


Połowa papierowych wniosków składanych do ZUS-u o wsparcie z tarczy antykryzysowej zawiera błędy

21.04.2020, 10:40

Często chodzi o brak podpisu pod oświadczeniem lub zły numer rachunku.


Podlaskie firmy stawiają na kształcenie przyszłych pracowników

21.04.2020, 08:32

Przedsiębiorstwa zrzeszone w Klastrze Obróbki Metali ponownie porozumiały się ze Branżową Szkołą Pierwszego Stopnia nr 10 w Białymstoku. Wspólnie zorganizują nowe kierunki nauki, a także płatne praktyki.


Wiceminister rozwoju: internet szansą dla przedsiębiorców

20.04.2020, 15:27

W obliczu epidemii koronawirusa sprzedaż usług i towarów przez internet dla wielu firm jest szansą na rozszerzenie swojej działalności - powiedział w poniedziałek wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur inaugurując projekt "Przenieś swoją firmę do internetu. Zarabiaj na e-handlu”.


Kolejni przedsiębiorcy dostaną pieniądze w ramach tzw. świadczenia postojowego

20.04.2020, 08:37

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca następną transzę pieniędzy.


Przedsiębiorcy z naszego regionu mogą starać się o pożyczki, które mają pomóc w przetrwaniu kryzysu

20.04.2020, 08:44

Pożyczki są nieoprocentowane i nie wymagają wkładu własnego.


Dzięki rządowej tarczy antykryzysowej do przedsiębiorców z powiatu suwalskiego trafi nawet 13 mln zł

20.04.2020, 08:04

Po mikropożyczki i dofinansowanie do wynagrodzeń mogą się już zgłaszać do Powiatowego Urzędu Pracy.


W urzędach będzie można załatwić coraz więcej spraw

19.04.2020, 13:58

Od środy 22 kwietnia urzędy będą wykonywać więcej zadań, związanych z obsługą obywateli, niż dotąd - zakłada poprawka wprowadzona do rządowego rozporządzenia dotyczącego częściowego znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem.


Rzecznik MŚP proponuje, by 4 maja branża fitness mogła wznowić działalność

18.04.2020, 19:06

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców upomniał się w sobotę (18.04) o interes branży fitness. W piśmie do ministra zdrowia zaproponował, by rząd określił - na 4 maja 2020 r. - datę, kiedy branża ta będzie mogła powrócić do działalności ograniczonej ze względu na epidemię koronawirusa.


Ekonomiści badają sposoby firm na przetrwanie w warunkach kryzysu

18.04.2020, 17:42

Skrócenie czasu pracy, zmniejszenie produkcji i zatrudnienia, ale też szukanie innych rynków zbytu i sposobów dystrybucji czy oferowanie nowych produktów - to niektóre działania dotkniętych kryzysem firm. Ekonomiści chcą dociec, co w warunkach pandemii zdecyduje o przetrwaniu przedsiębiorstw.





ZNAJDŹ NAS




źródło: PRB
KORONAWIRUS
23.11.2022, 11:38, akt. 11:39

Raport zakażeń - 17-23.11.2022






Źródło: PRB
KORONAWIRUS
1.06.2022, 16:48, akt. 16:51

Raport zakażeń - 26.05 - 01.06


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 maja



źródło: MZ
KORONAWIRUS
27.04.2022, 11:13, akt. 11:19

Raport zakażeń - 21-27 kwietnia











źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok