Radio Białystok | Koronawirus | Większość chorych na COVID-19 nie wymaga specjalistycznego leczenia

Większość chorych na COVID-19 nie wymaga specjalistycznego leczenia

19.04.2020, 09:15, akt. 09:35

W przypadku zakażenia koronawirusem u 80 proc. osób nie występują symptomy choroby albo są one skąpe. Ogólnie rzecz biorąc, jest to typowa infekcja górnych dróg oddechowych, podobna do przeziębienia lub grypy. U części osób może jednak dojść do zapalenia płuc - wyjaśnia konsultant krajowy ds. chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban.

Designed by www.freepik.com
Designed by www.freepik.com

Konsultant krajowy ds. chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban mówi, że najczęściej - jeśli u chorych dojdzie do zapalenia płuc, to - jest to tak zwane śródmiąższowe zapalenie płuc.


- Większość ludzi zakażonych koronawirusem nie wymaga leczenia w szpitalu, a ci, którzy mają objawy kliniczne, też często nie wymagają żadnej zaawansowanej terapii. Leczy się ich objawowo - mówi prof. Andrzej Horban.


Dodał, że najważniejsze jest właściwe nawodnienie organizmu, bo w trakcie infekcji, gorączki czy kaszlu człowiek się odwadnia.


- Osoba chora powinna dostać odpowiednią ilość płynów, by kaszel był efektywny, plus - stosowane z umiarem - leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe - powiedział.


Prof. Andrzej Horban zaznaczył, że gorączka jest poniekąd objawem dobrym, a nie złym, pod warunkiem że nie przekracza 39 stopni Celsjusza.


 U niektórych chorych pojawia się zapalenie płuc


U części chorych może się jednak rozwinąć zapalenie płuc. Jest to zapalenie płuc śródmiąższowe. W jego przebiegu, mówiąc obrazowo, dochodzi do zalewania płuc płynem wysiękowym. Pacjentowi zagraża wówczas zespół niewydolności oddechowej.


- Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu. Mimo leczenia w warunkach intensywnej terapii, umiera około 40 proc. pacjentów. Pacjent spełnia wszystkie kryteria medyczne definicji posocznicy - dodał profesor.


Wytłumaczył, że pod tym pojęciem rozumie się dysfunkcję narządową zagrażającą życiu, spowodowaną rozregulowaną odpowiedzią immunologiczną.


- Początkowa, prawidłowa reakcja układu immunologicznego, wywołuje wydzielanie cytokin, czyli mediatorów reakcji zapalnych, co może spowodować, że kolejny etap tej odpowiedzi jest włączany bardzo intensywnie, zaburzając funkcję różnych narządów. Dysfunkcja narządów i tkanek, w tym przypadku płuc, prowadzi do zaburzeń oddychania i utlenowania tkanek, co już bardzo łatwo prowadzi do śmierci, zwłaszcza jeśli jest to osoba starsza i cierpiąca już na inne choroby - stwierdził.


Prof. Andrzej Horban zaznaczył, że w przypadku leczenia ciężko chorych pacjentów należy monitorować wiele parametrów życiowych, w tym, bardzo precyzyjnie, poziom cytokin.


- Jeśli widzimy, że odpowiedź immunologiczna jest rozregulowana, nadmierna, to w tym momencie nowoczesnymi lekami blokujemy same cytokiny albo receptory dla tych cytokin. Jest to jednak leczenie nadal w fazie eksperymentu, niedostępne poza wyspecjalizowanymi ośrodkami dysponującymi odpowiednim zespołem specjalistów i wyposażeniem - zaznaczył.


- Generalnie biorąc, głównym problemem jest to, że nie istnieją leki bezpośrednio hamujące replikację wirusa, które mogłyby leczyć skutecznie, jak w przypadku innych chorób - dodał.

Podkreślił również, że testowane dotąd preparaty, które mogą skrócić czas obecności wirusa w wydzielinach, nie wpływają na przebieg kliniczny choroby. Terapie te są w trakcie badań. Zdaniem profesora Andrzeja Horbana szansą na radykalne rozwiązanie problemów tej epidemii będzie stworzenie szczepionki.

- Jeśli opracowana zostanie skuteczna szczepionka, to transmisja wirusa zostanie przerwana. W efekcie szczepienia powstanie odpowiedź humoralna, prościej mówiąc, powstaną przeciwciała chroniące przed chorobą - podsumował.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W czasie pandemii koronawirusa bezpłatną pomoc psychologiczną oferuje wiele instytucji

19.04.2020, 07:25

W tej trudnej sytuacja każdy może liczyć na wsparcie. W czasie pandemii koronawirusa bezpłatną pomoc psychologiczną oferuje wiele ośrodków, instytucji, ale też specjalistów, prowadzących prywatne praktyki.


Cztery nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Podlaskiem

18.04.2020, 17:31

Wojewoda Podlaski i Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informują o czterech kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.


Według prognoz jesienią nastąpi druga fala zachorowań na koronawirusa

18.04.2020, 13:03

Wszystkie prognozy mówią, że jesienią może pojawić się druga fala zachorowań na koronawirusa; co gorsza może się ona skumulować z epidemią grypy, która co roku w Polsce zbiera swoje śmiertelne żniwo - powiedział w sobotę (18.04) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.


Do Polski dotarły szybkie testy na koronawirusa

18.04.2020, 11:39

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że do Polski dotarły szybkie testy antygenowe na koronawirusa. Pozwalają one na szybką diagnostykę - wynik otrzymuje się w ciągu 15 minut.


Amerykańscy eksperci obniżyli prognozę liczby śmiertelnych ofiar epidemii koronawirusa w Polsce

18.04.2020, 10:57

Instytut Pomiarów i Ocen Stanu Zdrowia przy Uniwersytecie Waszyngtońskim znacząco obniżył prognozę liczby ofiar śmiertelnych obecnej fali epidemii koronawirusa w Polsce. Według amerykańskiego ośrodka Polska ma już za sobą szczyt epidemii a liczba zgonów na Covid-19 w naszym kraju wyniesie niespełna 650.





ZNAJDŹ NAS




źródło: PRB
KORONAWIRUS
23.11.2022, 11:38, akt. 11:39

Raport zakażeń - 17-23.11.2022






Źródło: PRB
KORONAWIRUS
1.06.2022, 16:48, akt. 16:51

Raport zakażeń - 26.05 - 01.06


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 maja



źródło: MZ
KORONAWIRUS
27.04.2022, 11:13, akt. 11:19

Raport zakażeń - 21-27 kwietnia











źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok