Radio Białystok | Koronawirus | WHO: Z całą pewnością nie ma jeszcze szczytu zakażeń koronawirusem
Rzeczniczka Światowej Organizacji Zdrowia dr Margaret Harris powiedziała we wtorek (14.04), że "z całą pewnością nie doszło jeszcze szczytu zakażeń" koronawirusem.
WHO i Światowy Program Żywnościowy (WFP) dostarczyły sprzęt medyczny i środki ochronne do Afryki. W Europie sytuacja jest "mieszana", widać pewne spowolnienie zakażeń w niektórych krajach, ale w Wielkiej Brytanii i Turcji liczba osób zainfekowanych rośnie - powiedziała dr Margaret Harris z WHO.
- Na razie 90 proc. infekcji (na świecie) ma miejsce w Europie i USA. Z całą pewnością nie doszło jeszcze do szczytu zakażeń" - podkreśliła dr Harris. Jak dodała, nie należy oczekiwać, że szczepionka na koronawirusa pojawi się wcześniej niż za 12 miesięcy lub później.
WHO i WFP w ramach pierwszego "lotu solidarnościowego" dostarczyły do stolicy Etiopii, Addis Abeby, milion masek, gogli, kombinezonów i innych środków ochronnych oraz respiratory, które trafią następnie do Sudanu, Erytrei, Somalii, Tanzanii i Dżibuti - poinformowała rzeczniczka WFP Elisabeth Byrs podczas briefingu w Genewie zorganizowanego razem z WHO.
Na warszawskim lotnisku Okęcie wylądował Antonow An-225 Mrija, największy transportowy samolot świata. Ogromna maszyna przywiozła środki do walki z koronawirusem. To m.in. maski ochronne typu FFP2 , kombinezony i przyłbice.
Jak ustrzec się zakażenia koronawirusem oraz przetrwać okres szczytowego przyrostu zachorowań i nie utyć z braku ruchu, o tym mówić będą będą prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB i prof. Lucyna Ostrowska, kierownik Zakładu Dietetyki i Żywienia Klinicznego UMB.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku poszukuje osób, które przeszły chorobę wywołaną koronawirusem, by przy ich pomocy leczyć kolejnych chorych. Chodzi o terapię osoczem ozdrowieńców, które ma być podawane osobom z covid 19.
Zapadalność na koronawirusa w Polsce na 100 tys. osób wynosi 17,4 - podał w poniedziałek (13.04) Główny Inspektorat Sanitarny. Najwyższy wskaźnik notowany jest w województwie mazowieckim - 30,7; najniższy w pomorskim - 7,3.