Radio Białystok | Koronawirus | Białostocka firma opracowuje technologię, która ma pomóc w walce z koronawirusem
Pochodząca z Białegostoku firma opracowuje technologię, która ma pomóc w walce z koronawirusem. Spółka TenderHut testuje rozwiązanie wykorzystujące rozszerzoną rzeczywistość.
Dzięki specjalnym goglom i oprogramowaniu personel medyczny będzie mógł łatwiej diagnozować pacjentów - z mniejszym ryzykiem zakażenia.
Lekarz lub inny wykwalifikowany pracownik ochrony zdrowia zakładając gogle może przeprowadzić wywiad, zeskanować dokumentację lub np. dowód osobisty bez dotykania, czy głosowo wprowadzić do systemu dane o temperaturze i innych objawach pacjenta. Wszystko to z wykorzystaniem bezkontaktowego interfejsu głosowego i innych sensorów wbudowanych w urządzenie.
Firma zamierza swoje rozwiązanie wkrótce przetestować w szpitalu. Z podobnej technologii korzystali już pracownicy laboratoryjni i niemieckie służby.
Jak zapewnia prezes TenderHut Robert Strzelecki, firma wkrótce ma znaleźć placówkę, w której mogłaby wprowadzić pilotażowy program. Technologię opracowują pracownicy z Białegostoku - międzynarodowa korporacja ma swoją siedzibę przy ul. Sienkiewicza w Białymstoku.
Radni z Filipowa zrezygnowali z prac nad nowym planem zagospodarowania przestrzennego gminy. Zaoszczędzone w ten sposób 60 tys. zł chcą przeznaczyć na walkę z koronawirusem.
W wojskach obrony terytorialnej rozpoczął się cykl szkoleń w medycyny pola walki. Terytorialsów szkolą byli żołnierze jednostek specjalnych.
Polska aktywnie zaangażowała się między innymi w pomoc włoskim szpitalom oraz wsparcie w powrocie do domu obywateli ponad 30 państw na świecie - informuje ministerstwo spraw zagranicznych.
Rozwożą jedzenie najbardziej potrzebującym, zbierają pieniądze na pomoc dla szpitali, nie zapominają o osobach bezdomnych. Mimo trudnych warunków, Caritas Archidiecezji Białostockiej wciąż działa.