Radio Białystok | Koronawirus | Wiceszef MSWiA: 500 plus oraz trzynasta i czternasta emerytura nie zostaną wycofane
Żadne z tych programów społecznych, które są konsekwencją pięciu lat rządów Prawa i Sprawiedliwości, na czele z programem 500 plus, na czele z programem trzynastej i zapowiedzią czternastej emerytury, nie zostaną wycofane - zapewnił w środę (8.04) wiceszef MSWiA Błażej Poboży.
Wiceszef MSWiA Błażej Poboży w Polsat News odniósł się do kwestii programów społecznych w czasach epidemii koronawirusa.
- Co ważne, my deklarujemy, że żadne z tych programów społecznych, które są konsekwencją pięciu lat rządów Prawa i Sprawiedliwości, na czele z programem 500 plus, na czele z programem trzynastej i zapowiedzią czternastej emerytury, nie zostanie wycofane - podkreślił.
- Naprawdę cieszmy się, że to Prawo i Sprawiedliwość, formacja społecznie wrażliwa, mierzy się teraz z kryzysem, bo gdyby mierzyli się z tym kryzysem politycy Platformy Obywatelskiej, czy Lewicy, obawiałbym się, że te koszty byłyby - tak jak i w okresie pierwszych latach transformacji - jednak po stronie obywateli - ocenił.
Nowa tarcza finansowa dla firm
Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w środę tarczę finansową, czyli propozycje, które mają pomóc firmom w okresie kryzysu spowodowanego epidemią koronawirusa. Wartość pomocy finansowej, która ma trafić bezpośrednio do firm, ma wynieść ponad 100 mld zł.
O te rozwiązania został zapytany w środę w Polsat News wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Wiceminister przypomniał, że tarcza antykryzysowa została ogłoszona 1 kwietnia, a w środę jej rozszerzenie w postaci tarczy finansowej. Ocenił, że nie minął nawet miesiąc, od kiedy w Polsce trwa stan epidemiczny, więc są to działania bardzo szybkie.
Wiceszef MSWiA zaznaczył, że dzięki tym rozwiązaniom uda się ochronić miejsca pracy.
- A ochrona miejsc pracy, dla formacji wrażliwej społecznie, jaką jest bezwzględnie Prawo i Sprawiedliwość (…) jest sprawą absolutnie priorytetową - powiedział.
Podkreślił, że dzięki tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej, udało się pogodzić dwie najważniejsze dla rządu kwestie, mianowicie ochronę miejsc pracy z jednoczesną pomocą dla firm.
Obowiązująca od 1 kwietnia tarcza antykryzysowa, która ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii, przewiduje m.in.: zwolnienie mikrofirm do 9 osób ze składek do ZUS na 3 miesiące; świadczenie postojowe dla zleceniobiorców (umowa zlecenia, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia; dofinansowanie wynagrodzeń pracowników - do wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy - dla firm w kłopotach.