Radio Białystok | Koronawirus | MRPiPS: ofiary przemocy domowej nie zostają bez pomocy
Mimo epidemii koronawirusa wciąż działają placówki wsparcia dla osób doświadczających przemocy; jej ofiary nie są zostawione bez wsparcia - zapewnia ministerstwo rodziny. Resort zaznacza jednocześnie, że konieczne było wprowadzenie nowych zasad działania placówek w tym czasie.
MRPiPS skierowało apel do samorządów, w którym porusza problem szczególnie trudnej sytuacji osób doznających przemocy w rodzinie w związku z izolacją związaną z ograniczeniami w przemieszczaniu się. Minister Marlena Maląg zwróciła się do samorządów lokalnych z prośbą o kontynuowanie działań zapewniających ochronę osób pokrzywdzonych.
Resort rodziny przygotował instrukcję dotyczącą sposobu organizacji placówek zapewniających schronienie ofiarom przemocy. To m.in. specjalistyczne ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, domy dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, ośrodki interwencji kryzysowej i ośrodki wsparcia prowadzące miejsca całodobowego pobytu.
????Mimo epidemii wciąż działają placówki wsparcia dla osób doświadczających przemocy. #MRPiPS zaapelowało do samorządów o kontynuowanie działań zapewniających ochronę osób krzywdzonych przed przemocą.https://t.co/kxVjX1MIP7
— Ministerstwo Rodziny (@MRPiPS_GOV_PL) April 9, 2020
Rozwiązania zawarte w instrukcji zakładają m.in. ograniczenie aktywności poza terenem placówki przez osoby w nich zamieszkujące tylko do sytuacji tego wymagających; zawieszenie form wsparcia świadczonych w trybie ambulatoryjnym dla osób nie przebywających na stałe w takich ośrodkach; monitorowanie stanu zdrowia personelu oraz osób korzystających ze schronienia w placówce; ograniczenie do minimum kadry obecnej w placówce poprzez np. ograniczenie godzin pracy bądź umożliwienie pracy zdalnej pracownikom biurowym; organizowanie życia zbiorowego osób przebywających w placówkach poprzez ograniczenie wzajemnego kontaktu oraz unikanie spotkań grupowych.
Niebieska karta
MRPiPS wskazuje także na wytyczne dotyczące sposobu organizacji zespołów interdyscyplinarnych i grup roboczych oraz realizacji procedury "Niebieskie Karty". Uregulowano także kwestię wytycznych dla pracowników socjalnych do pracy z rodzinami, które przejawiają problemy opiekuńczo-wychowawcze.
Resort podkreśla, że zalecono m.in. ograniczenia działalności zespołów interdyscyplinarnego do niezbędnych zadań wykonywanych za pomocą zdalnych środków komunikacji - grupy robocze powinny pracować w formie rozmów telefonicznych/video konferencji/korespondencji mailowej czy innej formy korespondencji elektronicznej.
Jak zaznaczono, preferowane formy kontaktu telefonicznego (czy mailowego) nie wykluczają w szczególnych przypadkach możliwości bezpośrednich spotkań członków grupy roboczej z osobą doznającą przemocy w rodzinie czy sprawcą przemocy przy zachowaniu stosownych środków związanych z ochroną przed zakażeniem.
Ministerstwo w przygotowanych wytycznych wskazuje też m.in., że po ustaleniu indywidualnego planu pomocy dla osoby dotkniętej przemocą w rodzinie i jej rodziny, należy wyznaczyć jednego przedstawiciela grupy roboczej do kontaktu z taką osobą - tzw. opiekuna osoby doznającej przemocy (preferowany jest pracownik socjalny) oraz jednego przedstawiciela grupy roboczej do kontaktu z osobą stosującą przemoc (tzw. opiekuna osoby stosującej przemoc - najlepiej policjanta) i na bieżąco monitorować sytuację rodziny, o ile to możliwe, za pośrednictwem rozmów telefonicznych lub dostępnych środków komunikacji elektronicznej.
MRPiPS zaznacza, że po rozeznaniu sytuacji osoby uprawnione powinny przekazać osobie doświadczającej przemocy informacje o miejscach i instytucjach, które udzielają wsparcia specjalistycznego (np. psychologicznego czy prawnego), w szczególności poradnictwa specjalistycznego udzielanego za pomocą rozmów telefonicznych czy komunikacji elektronicznej.
Resort podkreśla, że należy zobowiązać taką osobę będącą w procedurze "Niebieskiej karty" do przekazywania na bieżąco telefonicznie informacji o swojej sytuacji. Jeżeli zajdzie podejrzenie eskalacji przemocy, należy zgłosić konieczność interwencji policji.
Jak informuje ministerstwo, do urzędów wojewódzkich trafiło również pismo z prośbą o stworzenie szczegółowych baz danych dotyczących obecnego wsparcia osób doświadczonych przemocą w rodzinie na poziomie lokalnym.
W czasie pandemii można eksmitować sprawców przemocy
Sejm w nocy ze środy na czwartek uchwalił ustawę o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. W trakcie prac nad ustawą w Sejmie posłowie zgodzili się by do nowego prawa dodać m.in. przepis, który pozwala na eksmisję sprawców przemocy domowej, mimo generalnej zasady zakazu eksmisji w czasie epidemii koronawirusa. Propozycję w tej sprawie zgłosiła Koalicja Obywatelska. Nad ustawą będzie jeszcze pracował Senat.
O zapewnienie prawidłowego funkcjonowania systemu wsparcia dla ofiar przemocy domowej zwracał się w ostatnim czasie Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do szefowej MRPiPS oraz Komendanta Głównego Policji. Z kolei "Dziennik Gazeta Prawna", który zajmował się tym tematem przytaczał na początku kwietnia opinię terapeutki pracującej przy telefonie zaufania Centrum Praw Kobiet Moniki Perdjon, która szacowała, że w marcu o 50 proc. wzrosła liczba sygnałów interwencyjnych, czyli takich, gdy kobiety dzwonią po raz pierwszy.