Radio Białystok | Koronawirus | Składkę OC będzie można rozłożyć nawet na 12 rat
Branża ubezpieczeniowa przedstawiła swoje propozycje dla klientów dotkniętych ekonomicznymi skutkami pandemii koronawirusa. Wśród propozycji jest między innymi możliwość odroczenia płatności składek ubezpieczeniowych lub rozłożenia ich na raty.
Odroczenie na trzy miesiące zostaną na przykład płatności rat ubezpieczeń dodawanych do kredytów mieszkaniowych. Polisę OC na samochód będzie można rozłożyć nawet na 12 miesięcznych rat, bez ponoszenia dodatkowych kosztów lub przy minimalnej opłacie.
Jak mówi rzecznik Polskiej Izby Ubezpieczeń - Marcin Tarczyński, nowe rozwiązania mają formę rekomendacji dla wszystkich firm ubezpieczeniowych.
- Rekomendacje Polskiej Izby Ubezpieczeń zostały skonsultowane ze wszystkimi ubezpieczycielami działającymi w Polsce jak i z Komisją Nadzoru Finansowego. Tak szerokie konsultacje sprawiają, że rekomendacje będą szeroko stosowane przez ubezpieczycieli w Polsce.
Marcin Tarczyński podkreśla, że odroczenie i zawieszenie składek nie przerwie ochrony właściciela polisy. Przez cały czas będzie on objęty ubezpieczeniem. W pakiecie rekomendacji znalazły się również udogodnienia o charakterze technicznym, czyli na przykład możliwość zdalnego odnowienia polisy oraz zdalna likwidacja szkód.
- Dzisiaj zarówno zawarcie umowy, likwidacja szkody, oględziny czy nawet obserwacja medyczna mogą się odbywać zdalnie przy pomocy rejestratorów czy komunikatorów internetowych - mówi rzecznik prasowy PIU.
Osobne propozycje dotyczą pomocy dla firm, zwłaszcza tych z sektora turystycznego. Nowe rekomendacje będą obowiązywać przez trzy miesiące, ale jeśli pojawi się taka potrzeba ich działanie zostanie przedłużone.
- Chcemy wyprzedzić bieg wydarzeń i proponujemy dzisiaj tarczę finansową, która jest tarczą bez precedensu, ponieważ bezpośrednio kierujemy co najmniej 100 mld zł do firm - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.
Przedsiębiorcy, u których wystąpił spadek obrotów w związku z epidemią koronawirusa, mogą zwrócić się do Wojewódzkiego Urzędu Pracy o pomoc w ramach Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
"Nie możemy sobie pozwolić na taką sytuację, żeby ludzie zostali bez pracy, bez środków do życia" - mówi Sebastian Rynkiewicz.
Przedsiębiorca zatrudniający od 10 do 49 pracowników będzie mógł liczyć na 50-proc. ulgę przez trzy miesiące w składkach na ubezpieczenia społeczne - poinformowała we wtorek (7.04) minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Zapowiedziała też uruchomienie pożyczek dla firm w kłopotach.
To trudny czas zarówno dla służby zdrowia, jak i dla przedsiębiorców.
ZUS nie będzie wszczynał postępowań egzekucyjnych za marzec, kwiecień i maj wobec przedsiębiorców, którzy są uprawnieni do zwolnienia ze składek - podkreśla prezes Zakładu prof. Gertruda Uścińska. Na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek przedsiębiorcy mają czas do 30 czerwca.
Prawie 318 tys. wniosków złożono o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej; najwięcej - blisko 229 tys. o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS przez trzy miesiące - podało we wtorek (7.04) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.