Radio Białystok | Koronawirus | MEN wprowadza ograniczenia w działaniu kolejnych placówek
Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadza kolejne ograniczenia w działaniu placówek oświatowych. W poniedziałek (6.04) wchodzi w życie rozporządzenie, na mocy którego poradnie psychologiczno-pedagogiczne będą mogły pracować zdalnie oraz ograniczone będzie działania m.in. specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych.
Ograniczenia wprowadzone przez MEN w poradniach psychologiczno-pedagogicznych i specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych będą obowiązywały do 10 kwietnia.
Rzeczniczka MEN Anna Ostrowska wyjaśnia, że decyzja o ograniczeniu funkcjonowania kolejnych placówek wynika z zaostrzającej się sytuacji epidemicznej i chęci zwiększenia bezpieczeństwa wychowanków oraz kadry ośrodków.
Przepisy dotyczą specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, poradni psychologiczno-pedagogicznych, przedszkoli i szkół zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej oraz szkół specjalnych funkcjonujących w młodzieżowych ośrodkach socjoterapii.
Poradnie psychologiczno-pedagogiczne lub poradnie specjalistyczne będą mogły realizować swoje zadania, ale w sposób zdalny lub w taki sposób, jaki będzie uzgodniony z organem prowadzącymb - mówi Anna Ostrowska.
Minister edukacji zawiesił zajęcia w szkołach rozporządzeniem wydanym 11 marca. Początkowo przerwa miała trwać do 25 marca, ale została przedłużona do 10 kwietnia. Przepisy te nie obejmowały wyżej wymienionych ośrodków
W komunikacie MEN dotyczącym, wchodzącego w życie rozporządzenia można przeczytać, że wiele tego typu placówek za zgodą organu prowadzącego zawiesiło działalność na podstawie innych przepisów, a dzieci zostały pod opieką rodziców.
W wielu krajach na świecie z powodu pandemii COVID-19 pozamykano szkoły i istnieje ryzyko, że pozostaną one zamknięte do końca tego roku szkolnego. Może to spowodować nasileni epidemii otyłości wśród dzieci - przewidują amerykańscy eksperci ds. zdrowia publicznego na łamach pisma „Obesity”.
Dziennik elektroniczny - to najpopularniejszy w naszym województwie komunikator, wykorzystywany do zdalnego nauczania. Z danych podlaskiego kuratorium oświaty wynika, że w ten sposób przekazuje uczniom informacje i zadania do wykonania blisko 70 procent szkół w regionie.
Z tej możliwości skorzystają w naszym regionie m.in. Białystok i Łomża. Władze tych dwóch miast złożyły już do Centrum Projektów Polska Cyfrowa wnioski o pieniądze na sprzęt komputerowy niezbędny do nauki zdalnej, bo taką - w związku z epidemią - szkoły teraz prowadzą.
To trudny czas nie tylko dla nas dorosłych, ale też dla dzieci i młodzieży. Choć niektórzy uczniowie jeszcze kilka tygodni temu pewnie marzyli, żeby nie wstawać do szkoły, to teraz pewnie wielu z nich, chętnie by się do niej wybrało.
Uczniowie Zespołu Szkół Społecznych Fundacji Edukacji "Fabryczna 10" zachęcają także innych do włączenia się do akcji.
"Maturzyści i ósmoklasiści powinni przygotowywać się do egzaminów, nawet gdyby była jakaś ewentualnie korekta terminu to i tak te egzaminy się odbędą" - mówi szef MEN.
Od 9 do 14 kwietnia w szkołach będzie przerwa świąteczna w związku z Świętami Wielkiejnocy. Oznacza to, że 9 i 10 kwietnia szkoły nie będą prowadzić zajęć z uczniami w formie kształcenia na odległość - wyjaśnia MEN.
W okolicach Świąt Wielkanocnych, na podstawie rekomendacji ministra zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, premier i cały rząd podejmą decyzje dotyczące zamknięcia szkół oraz innych sfer życia publicznego - powiedział w środę (1.04) minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
Ministerstwo edukacji znowelizowało rozporządzenie dotyczące rozwiązań wdrożonych ze względu na epidemię koronawirusa. Szkoły będą mogły bezpłatnie użyczać sprzęt do kształcenia na odległość dla uczniów i nauczycieli.