Radio Białystok | Koronawirus | GIS przypomina zasady dotyczące opuszczania kwarantanny
Decyzja o kwarantannie wynika z tytułu przekroczenia granicy po 15 marca 2020 r. albo może być przekazana ustnie przez pracownika sanepidu – przypomina Główny Inspektorat Sanitarny.
GIS przypomina, że kwarantanna nakładana jest na 14 dni. Dodaje, że decyzja o niej wynika z tytułu przekroczenia granicy po 15 marca 2020 r. albo może być przekazana ustnie przez pracownika sanepidu.
"W przypadku przekroczenia granicy kwarantanna obowiązuje przez okres 14 dni, licząc od dnia następnego po dniu przekroczenia granicy. O jej rozpoczęciu i zakończeniu informuje Straż Graniczna w momencie przekroczenia granicy. Dane osób przekraczających granicę trafiają do systemu, który prowadzi wojewoda. W przypadku wątpliwości dotyczących prawidłowości dotyczących dat kwarantanny związanej z powrotem do kraju po 15 marca, należy kontaktować się z urzędem wojewódzkim" – podkreśla GIS.
Główny Inspektorat Sanitarny przypomina zasady dotyczące opuszczania kwarantannyhttps://t.co/a0RHeKgMqR
— Główny Inspektorat Sanitarny (@GIS_gov) March 30, 2020
"W przypadku kwarantanny nakładanej przez sanepid – o jej nałożeniu informuje, również telefonicznie, pracownik sanepidu. Podczas informacji o nałożeniu kwarantanny pracownik sanepidu informuje o dacie jej zakończenia" – dodaje.
Po dacie zakończenia kwarantanny, w przypadku braku objawów COVID-19, obywatel automatycznie może wrócić do pracy. Nie jest wymagane dodatkowe zaświadczenie od sanepidu.
Rządowy portal www.gov.pl przygotował poradnik dla rodziców o tym, jak tłumaczyć dzieciom i młodzieży obecną sytuację.
Zamknięto szkoły, przedszkola i restauracje. Stan epidemii zmusił nas do zmiany swojego stylu życia. Zapytaliśmy białostoczan, czego im najbardziej brakuje podczas kwarantanny.
Szczęściarze, którzy mają szybkie łącza, komputer dla siebie i ochotę. Zatonęliśmy w nadmiarze czasu i możemy zweryfikować nasze pragnienia – by móc czytać, słuchać muzyki i oglądać zaległe seriale.
W czasach, kiedy wszystkie instytucje kultury są pozamykane, sprawdzamy co robią białostoccy artyści.
Czy rolnik przebywający na kwarantannie w związku z epidemią koronawirusa może pracować w swoim gospodarstwie? Np. doglądać zwierząt czy orać pole?
Wychodzą po zakupy, do banku, przyjmują gości, albo straszą policję, że wyjdą z domu jeśli nie dostaną… alkoholu i pizzy. Tak nieodpowiedzialnie zachowuje się część mieszkańców województwa podlaskiego objętych obowiązkową kwarantanną.
Poczta Polska wstrzymuje doręczanie korespondencji pod adresy, gdzie przebywają osoby objęte kwarantanną; do czasu jej zakończenia przesyłki będą przechowywane w placówkach pocztowych, a dostarczone dopiero później - poinformowała we wtorek rzeczniczka Poczty Justyna Siwek.
Szybsza komunikacja ze służbami i lepsza opieka dla osób objętych kwarantanną. Temu ma służyć specjalna aplikacja "Kwarantanna domowa".