Radio Białystok | Koronawirus | Sejm w ramach specustawy zmienił Kodeks wyborczy
Sejm, w ramach specustawy o zapobieganiu, przeciwdziałaniu i zwalczaniu koronawirusa, przegłosował rozszerzenie grupy wyborców, którzy mogą głosować korespondencyjnie.
W myśl ustawy, będzie ono umożliwione osobom przebywającym na obowiązkowej kwarantannie oraz tym, którzy ukończyli 60 lat.
Poprawkę zmieniającą Kodeks wyborczy zgłosiło Prawo i Sprawiedliwość. Zgodnie z uchwalonym w ramach całości specustawy przepisem korespondencyjnie będą mogli głosować wyborcy "podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych", jak również osoby, które "najpóźniej w dniu wyborów skończyły 60 lat". Ta druga grupa wyborców będzie też mogła wybrać głosowanie przez pełnomocnika zamiast korespondencyjnie.
Zamiar głosowania korespondencyjnego trzeba będzie zgłosić komisarzowi wyborczemu do 15 dnia przed wyborami, a w przypadku osób pozostających na kwarantannie, do 5 dnia przed terminem wyborów. Głosowanie korespondencyjne nie dotyczy obwodów wyborczych umiejscowionych za granicą oraz na statkach morskich.
Poprawce zgłoszonej przez PiS sprzeciwiali się posłowie opozycji. Ostatecznie za nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw głosowało 343 posłów, 73 przeciw a 19 posłów wstrzymało się od głosu.
Za specustawą głosowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej. Przeciw byli posłowie Lewicy oraz PSL-Kukiz'15. Koło Konfederacji wstrzymało się od głosu. Posiedzenie i głosowania przeprowadzono częściowo zdalnie.
Sejm uchwalił w sobotę ustawę wspierającą firmy w związku z epidemią koronawirusa. Ustawa m.in. zwalnia mikrofirmy i samozatrudnionych z płacenia ZUS przez 3 miesiące, przewiduje także wypłacanie świadczenia postojowego.
Wybory uzupełniające w czterech podlaskich gminach nie odbędą się w zaplanowanym wcześniej terminie.
By ograniczać rozprzestrzeniania się koronawirusa rząd zdecydował o wprowadzamy nowych zasad bezpieczeństwa. Jedno z nich zakłada, że nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi m.in. zakupem jedzenia, lekarstw, dojazdu do pracy czy opieki nad bliskimi.
Nie ma powodu, żeby wybory prezydenckie lub egzaminy maturalne nie odbyły się w planowanych terminach – powtórzył we wtorek (24.03) premier Mateusz Morawiecki. Wyraził przekonanie, że po Wielkanocy będzie możliwy powrót do pracy.
Musimy dalej ograniczać jeszcze możliwe zgromadzenia, właściwie wyłącznie do absolutnego minimum, nie powinny poruszać się więcej niż dwie osoby - powiedział we wtorek (24.03) premier Mateusz Morawiecki.
Sąd Najwyższy może mieć twardy orzech do zgryzienia w przypadku problemów z rejestracją kandydatów na prezydenta. Jeśli nie uda się im zebrać wystarczającej liczby podpisów z uwagi na epidemię i zaskarżą to do sądu, wybory mogą okazać się potem nieważne - wyjaśnia prof. Jackiewicz
Wybory - czy trzeba je przełożyć? Przy okazji pandemii wychodzą luki w naszym cyfrowym wyposażeniu. Czy tarcza antykryzysowa pomoże przedsiębiorcom?
Najważniejsza jest płynność finansowa i bezpieczeństwo pracowników - temu ma służyć Tarcza Antykryzysowa o wartości 212 mld zł, którą rząd przygotował w związku z epidemią koronawirusa - zaznaczył w komunikacie resort rozwoju.