Radio Białystok | Koronawirus | Premier: epidemia koronawirusa bardzo mocno uderzy w gospodarkę
Gospodarka niewątpliwie zostanie bardzo mocno uderzona ze względu na epidemię koronawirusa, co najmniej tak mocno, jak paręnaście lat temu - powiedział premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu Rady Gabinetowej. Dlatego też - jak dodał - reakcja jego rządu jest natychmiastowa.
Premier podkreślał, że w czasie epidemii koronawirusa musimy się troszczyć nie tylko o zdrowie własne i publiczne, ale też o "zdrowie gospodarki". "Gospodarka niewątpliwie ze względu na epidemię koronawirusa zostanie bardzo mocno uderzona, zostanie uderzona co najmniej tak mocno jak paręnaście lat temu, a są już prognozy, które mówią, że może to być uderzenie jeszcze mocniejsze" - powiedział Mateusz Morawiecki.
Stwierdził jednocześnie, że reakcja jego rządu i prezydenta Andrzeja Dudy jest natychmiastowa.
I to jest bardzo ważne, ponieważ dzisiaj potrzebujemy bardzo mocno nadziei - nadziei na to, że będzie lepsze jutro, że potrafimy poprzez odpowiednie mechanizmy, poprzez zastosowanie wielu działań prawnych, finansowych, inwestycyjnych, gospodarczych doprowadzić do zamortyzowania negatywnych skutków koronawirusa - mówił szef rządu.
Dlatego też - dodał - rząd wraz z prezydentem od kilku tygodni pracował nad rozwiązaniami w tej sprawie. Podziękował Andrzejowi Dudzie za "osobiste zaangażowanie" w prace Rady Gabinetowej, jak i zespołów roboczych, które przygotowywały specjalny plan dla pracowników, przedsiębiorców, plan płynnościowy dla sektora finansowego, ale też dla służby zdrowia i plany inwestycyjne.
Konferencja prasowa https://t.co/LBWH1I9koT
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 18, 2020
W środę (18.03) odbyło się posiedzenie zwołanej przez prezydenta Rady Gabinetowej poświęcone pakietowi pomocowemu dla gospodarki w związku z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa. Po posiedzeniu, premier Mateusz Morawiecki poinformował na Facebooku powstaniu projektu pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2.
Szacunkowa wartość pakietu antykryzysowego to ok. 212 mld zł
Szacunkowa wartość pakietu antykryzysowego to ok. 212 mld zł - podał premier Mateusz Morawiecki. Dla ochrony przed utratą pracy proponuje się m.in. wypłatę środków do wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia dla osób mających własną działalność gospodarczą, pracujących na umowę o dzieło lub zlecenie.
Po posiedzeniu Rady Gabinetowej premier powiedział, że pakiet - będący odpowiedzią na kryzys, który dotknie nas w związku z epidemią koronawirusa - składa się z pięciu filarów. "Szacunkowa wartość całego pakietu to ok. 212 mld zł" - poinformował.
Pierwsza część pakietu - mówił premier - to filar obrony pracowników przed utratą miejsc pracy.
- Są to działania osłonowe dla rynku pracy, po to, żeby w solidarny sposób pracownik, pracodawca, przedsiębiorca, ale i państwo partycypowali w ochronie miejsc pracy - oświadczył.
Morawiecki poinformował, że dla przedsiębiorców, którzy spełnią kryteria związane ze spadkiem obrotów, zarejestrowaniem straty finansowej, państwo pokryje 40 proc. wynagrodzenia pracowników do wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce krajowej; co najmniej drugie 40 proc. pokrywa pracodawca. "Jestem przekonany, że dzięki temu parę milionów osób, może nawet 3-4 mln osób, będzie bezpieczniejsze na rynku pracy" - powiedział premier.
Ponadto, szef rządu przekazał, że dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą, pracujących na umowę-zlecenie lub na umowę o dzieło będzie możliwość wypłaty środków do wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia.
Morawiecki poinformował również, jeśli zapadnie decyzja o przedłużeniu zamknięcia szkół, przedszkoli, żłobków, zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8 będzie przedłużany o kolejne dwa tygodnie.
Rząd chce też walczyć z sytuacją, w której ceny w sklepach są czasem kilkukrotnie wyższe niż kilka dni temu. UOKiK i inne urzędy regulujące ceny będą czuwały właściwie nad rynkiem od strony cen.