Radio Białystok | Gość | prof. Robert Ciborowski [wideo] - rektor Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Robert Ciborowski [wideo]

rektor Uniwersytetu w Białymstoku

10.10.2022, 07:46, akt. 15:02

- Te ceny za energię elektryczną, które teraz się proponuje uczelniom, są nie do przeskoczenia - podkreśla prof. Ciborowski.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda
prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z prof. Robertem Ciborowskim rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Nowy rok akademicki zainauguruje w poniedziałek (10.10) największa uczelnia w północo-wschodniej Polsce - Uniwersytet w Białymstoku. Jakie są jej plany na nadchodzące miesiące i przed jakimi wyzwaniami stoi?

Z rektorem UwB prof. Robertem Ciborowskim rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Czy zajęcia online znów są konieczne?


prof. Robert Ciborowski: Jeszcze nie wiadomo, czy się odbędą. Na razie jako Senat Uniwersytetu w Białymstoku podjęliśmy uchwałę, że w sytuacji, kiedy kryzys energetyczny będzie większy, kiedy będzie brakować środków, jest taka możliwość, żeby w styczniu przedłużyć semestr o zajęcia zdalne. Natomiast czy tak będzie, tego jeszcze nie wiemy. Próbujemy cały semestr zamknąć do 22 grudnia. Na wielu kierunkach jest to możliwe. Natomiast wtedy w styczniu zostałyby jakieś pojedyncze zajęcia.

Może się okazać również to, że sytuacja jest rozwiązana, że mamy dodatkowe środki, że np. zima jest lżejsza, niż zakładaliśmy i w styczniu będziemy normalnie pracować. A zatem jest to tylko pewne założenie, uprzedzenie ludzi, że tak może się zdarzyć, ale czy się zdarzy?

Uważam, że jest to uczciwe i że trzeba ludziom powiedzieć, że taka sytuacja może wystąpić. Zresztą ta propozycja wyszła poniekąd od studentów. Dyskutowaliśmy o tym na Senacie i to studenci zaproponowali, że to rozwiązanie jest najmniej bolesne.


Według ostatnich badań większość studentów opowiada się za zajęciami zdalnymi.


Oczywiście. Ostatnie badania Forum Akademickiego pokazują, że 3/4 studentów chce rozszerzenia zajęć o formułę zdalną. Zresztą moim zdaniem ona się sprawdziła w pandemii i można w wielu przypadkach myśleć o przejściu w znacznie szerszym stopniu na studia zdalne. A jeśli przy okazji jeszcze pozwala nam to oszczędzać koszty w czasie nieznanego od kilkudziesięciu lat światowego kryzysu energetycznego, to tylko należy się cieszyć.


Wiążecie jakieś plany w związku z decyzjami rządu co do zamrożenia cen prądu na uczelniach?


To jest dobry punkt wyjścia, nawet bardzo dobry, bo te ceny, które teraz się proponuje uczelniom, są nie do przeskoczenia. Zamrożenie jest więc dobrym kierunkiem. Oczywiście za tym powinna iść jeszcze tzw. tarcza w związku ze wzrostem innych kosztów, bo mamy prawie 20-procentową inflację, więc można powiedzieć, że o tyle mniej więcej rosną koszty funkcjonowania każdej instytucji, nie tylko uczelni. Zatem lekkie wsparcie przydałoby się również w tym zakresie. Myślę, że to w jakimś stopniu rozwiąże nasze problemy, przynajmniej na ten moment.


Rosnąca inflacja wpływa znacząco na kondycję finansową uczelni?


Wpływa na wszystkich. Proszę pamiętać, że inflacja to proces, gdzie wydatki rosną zdecydowanie szybciej niż przychody, a więc zarówno w przedsiębiorstwach, w instytucjach, w szeregu innych obszarów tak się dzieje i każdy musi się z tym zmierzyć.

Mamy wyjątkową sytuację, bo mieliśmy dwa lata pandemii, teraz mamy wojnę, światowy kryzys energetyczny i szereg innych rzeczy. Trzeba sobie z tym radzić. Nie wyobrażam sobie, że w takich warunkach poszczególne podmioty nie podejmują jakichś działań oszczędnościowych, bo byłoby to po prostu nieracjonalne.


Jakie są to działania oszczędnościowe?


Oszczędzamy na wszystkim. Tam, gdzie można ograniczyć wydatki, to robimy. Liczy się skala, więc jeśli nawet po kawałeczku, po odrobinie zmniejszymy nasze wydatki, to łącznie na koniec roku da to jakieś korzyści.


Czy inflacja jest zagrożeniem dla waszych planów inwestycyjnych, np. jeśli chodzi o budowę filii w Wilnie?


Jeśli chodzi o filię w Wilnie, to sama inflacja może troszeczkę zamieszać, dlatego że my realizujemy tam kontrakt w euro, a zmiana cen waluty w tej chwili jest dosyć znacząca. Ale myślę, że inwestycja ta jest bezpieczna. Tutaj chyba zresztą też, bo przetargi, które teraz otworzyliśmy, pokazują, że środki, które mamy wydać, są zabezpieczone. Zresztą jest tutaj duża pomoc Ministerstwa Edukacji i Nauki, bo resort zapewnia nas, że kontrakty mogą być spokojnie realizowane.


Macie około 26 milionów ze sprzedaży dawnego Domu Partii i kamienicy przy ul. Liniarskiego. Czy zainwestowaliście już jakoś te pieniądze?


Ciągle nie podpisaliśmy umowy, jeszcze negocjujemy, ale mniej więcej o tej skali środków mówimy. Jeśli chodzi o kontrakt, który ma być na humanistyce w kampusie, to jest to uzupełnienie, bo my tych pieniędzy oczywiście nie będziemy wydawać na bieżącą działalność, tylko jest to nasz wkład własny w inwestycje, które będą realizowane w kampusie.


A jakie są plany inwestycyjne?


Po pierwsze to humanistyka. Jeśli chodzi o Wilno, to kontrakt jest już realizowany.

Pracujemy nad tym, żeby na kampus przenieść jeszcze ekonomię, zarządzanie i socjologię, czyli wydziały, z których dwa mieszczą się na Warszawskiej, a jeden w dawnym Domu Partii. I to by było na ten moment już takie zamknięcie pewnego etapu, który dałby dużo większy komfort pracy dla pracowników i studentów i w końcu skupił uniwersytet w jednym miejscu. To też a propos kosztów dałoby nam określone korzyści z tytułu wydatków, które ponosimy. Stare budynki, niedogrzane, z którymi wiecznie są problemy remontowe, kosztują. A tu mielibyśmy nowe, piękne budynki, które funkcjonowałby w tym samym miejscu. Poza tym można wtedy bardziej racjonalnie gospodarować przestrzenią, jeśli to wszystko jest razem.


Byliście niezadowoleni z ewaluacji. W przypadku niektórych wydziałów zapowiadaliście odwołania od oceny. Na jakim etapie jesteście?


Odwołujemy się, chociaż ja do ewaluacji mam bardzo duży dystans.


Szczególnie że w rankingu światowych uczelni cały czas jesteście na bardzo dobrej drodze.


Właśnie to jest zaskakujące, że wiele bardzo dobrych uczelni w ewaluacji wypadło średnio. Zresztą nawet ministerstwo zapowiada, że ta ewaluacja musi być zmieniona, bo niektóre kryteria były nie do końca takie, jak byśmy się tego spodziewali. Odwołalibyśmy się w przypadku więcej niż dwóch dyscyplin, ale nie będę wchodził w szczegóły. W każdym razie ewidentnie nie zgadzamy się co do ceny tych dwóch dyscyplin.


Czy w związku z tą oceną nastąpiły jakieś zmiany na wydziałach?


Nie, jeszcze nie, dlatego że dopiero zakończenie procedury odwoławczej daje nam ostateczny wynik. Póki ona trwa, jesteśmy trochę w takim zawieszeniu. Ale mam nadzieję, że będzie dobrze. Jestem optymistą z natury, a więc zakładam, że wszystko się dobrze skończy.

Poniekąd ta ewaluacja nauczyła nas, że trzeba diametralnie zmienić ten system oceny jednostek. Mnie to bardzo cieszy, bo ministerstwo też zauważyło, że nie tędy droga. Zawsze warto coś przejść, żeby później przynajmniej wiedzieć, że to jednak nie działa do końca tak, jakbyśmy chcieli.


Ilu studentów zagranicznych będziecie kształcić w tym roku? W tym ukraińskich.


Ukraińskich niewielu. Mamy wielu studentów z Białorusi, w granicach 300-400 osób. Natomiast z Ukrainy jest kilkunastu studentów, przynajmniej na ten moment. Mamy oczywiście pojedyncze osoby z innych krajów.



| red: zmj, sp


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




prof. Mirosław Ratkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Mirosław Ratkiewicz

profesor z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
22.11.2024

- Coraz więcej dzikich zwierząt pojawia się w mieście. Lisy, jeże, kuny, ale też większe - jak jelenie sarny, dziki czy łosie przechadzają się ulicami, zaglądają do naszych ogrodów - mówi prof. Mirosław Ratkiewicz.

Marta Kosior-Kazberuk i Mirosław Marczewski, fot. Joanna Szubzda

Mirosław Marczewski i Marta Kosior-Kazberuk

dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i rektor Politechniki Białostockiej
22.11.2024

Erasmus+ kojarzy się głównie z wyjazdami studentów za granicę do partnerskich uczelni, ale nowe Centrum przy Politechnice Białostockiej będzie wspierało w organizowaniu takich wyjazdów nie tylko studentów, ale też uczniów szkół podstawowych, przedsiębiorców czy nauczycieli.

Przemysław Tuchliński, fot. Marcin Gliński

Przemysław Tuchliński

prezes Wodociągów Białostockich
21.11.2024

- Codziennie piję wodę z kranu. Z jednej strony jest ona chlorowana, ale też ozonowana. Jest cały czas monitorowana. Białostocka kranówka jest jedną z lepszych wód, jeżeli chodzi o wodę dostępną w sieci w Polsce. Jest bezpieczną wodą - zapewnia Przemysław Tuchliński.


Tadeusz Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
20.11.2024

- Po raz pierwszy dochody Białegostoku sięgną prawie 3 mld 100 mln złotych, a wydatki 3 mld 325 mln zł. Ale wreszcie finanse samorządowe stają na nogi. Zmieniły się zasady finansowania i stąd te wzrosty - mówił w Polskim Radiu Białystok Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

członek RPP, ekonomista z UwB
19.11.2024

- Nie ma perspektyw na to, żeby stopy procentowe miały być podnoszone w najbliższym czasie, jest perspektywa na obniżkę - mówi Henryk Wnorowski.

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski

wiceminister rolnictwa
18.11.2024

- Obserwując to, co się dzieje z przepisami unijnymi, że polscy, europejscy rolnicy są coraz bardziej "dociskani" różnego rodzaju wymogami, które muszą spełnić, to ta umowa pomiędzy UE a krajami Mercosur niesie wiele niekorzystnych następstw - uważa Stefan Krajewski.


Sylwia Wesołowska, fot. Monika Kalicka

Sylwia Wesołowska

założycielka i prezes fundacji "Mali Wojownicy", mama wcześniaka
17.11.2024

- Na początku jest strach przed kupieniem łóżeczka, bardzo często staramy się z fundacją, żeby jakiś mały prezencik zostawić w szpitalu i to jest bardzo często pierwsza zabawka dziecka, bo rodzice boją się cokolwiek kupić. Lekarze nie mogą powiedzieć "będzie dobrze", ja jako mama mogę powiedzieć "musi być dobrze" - mówi Sylwia Wesołowska.

Sławomir Kopczewski, fot. Marcin Gliński

Sławomir Kopczewski

prezes Podlaskiego Związku Piłki Nożnej
15.11.2024

- Elite League to rozgrywki, które mają za zadanie wyselekcjonować zawodników do starszych reprezentacji, czyli do kadry U21 oraz pierwszej reprezentacji Polski - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes Podlaskiego Związku Piłki Nożnej Sławomir Kopczewski.

Marek Kruk, fot. Sylwia Krassowska

Marek Kruk

z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku
15.11.2024

- Jeżeli okazuje się, że w święta nie ma zakupów, nikt ich nie potrzebuje, to w porządku. Niech Wigilia będzie dniem wolnym. Ale jeśli ludzie chcą mieć świeże produkty, to pozwólmy na to. Niech konsumenci też mają możliwość głosowania - mówi Marek Kruk.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno

wicemarszałek Senatu
14.11.2024

- Ale to byłaby piękna historia, gdybyśmy mieli prezydenta kraju z Białegostoku. Szymon Hołownia położył na stół swoje nazwisko i powiedział: sprawdzam, idę w tych wyborach - mówi Maciej Żywno.

Cezary Tomczyk, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Tomczyk [wideo]

wiceminister obrony narodowej
13.11.2024

- Koncentrujemy się na tym, żeby Tarcza Wschód powstawała na terenach, które należą do Skarbu Państwa. Jeżeli gdzieś będą jakieś jednostkowe przypadki, że trzeba będzie kupić kawałek ziemi, to po prostu będziemy to robić. Chcemy to zrobić w pełnym dialogu z lokalnymi samorządami, a co najważniejsze z mieszkańcami - mówi Cezary Tomczyk.

Jacek Brzozowski, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
12.11.2024

- Tarcza Wschód to projekt inwestycji w pokój. Ma za zadanie stworzyć działania oraz system zabezpieczeń chroniący państwo i jego obywateli. To nie jest tak, że państwo polskie po to, żeby, stworzyć Tarczę Wschód, wywłaszczy, czyli pozbawi własności prywatnej ludzi żyjących na danych terenach - mówi Jacek Brzozowski.


Robert Sadowski, fot. Sylwia Krassowska

Robert Sadowski

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
11.11.2024

- Żyjemy w wolnym, niepodległym kraju. Ta data jest bardzo radosna. Powinniśmy być dumni z tego i o tym pamiętać - mówi Robert Sadowski.

Fot. A. Tyszkiewicz

Artur Dwulit

prorektor ds. białostockiej Filii Akademii Teatralnej, reżyser i scenarzysta muzycznego widowiska "Sztambuch syberyjski - exodus”
10.11.2024

- "Sztambuch syberyjski - exodus”, który pojawi się na antenie Polskiego Radia Białystok, opowiada o ludziach, którym udało się wyrwać ze szponów sowieckiej opresji i agresji, którzy poszli z generałem Andersem walczyć o wolność naszego kraju - mówi Artur Dwulit.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
9.11.2024

- W poniedziałek, 11 listopada o 14:00 wystartuje bieg na 1918 metrów. Przygotowaliśmy taki symboliczny dystans. I on się cieszy bardzo dużym powodzeniem - mówi Grzegorz Kuczyński.


Łukasz Prokorym, fot. Sylwia Krassowska

Łukasz Prokorym

marszałek województwa podlaskiego
8.11.2024

- Obecnym władzom województwa podlaskiego bardzo zależy na tym, żeby pas startowy na białostockich Krywlanach został jak najszybciej uruchomiony - mówi Łukasz Prokorym.

Piotr Czeczot, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Czeczot

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2024

- Ukraina i Bliski Wschód to są dwa tematy geopolityczne, które są istotne z punktu widzenia Europy, jak i bezpieczeństwa Polski. Donald Trump stanowczo wskazywał, że te konflikty zakończy bardzo szybko. Mówił wprost, że zadzwoni do Władimira Putina i ustali z nim warunki - mówi Piotr Czeczot.

fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski

z Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
6.11.2024

- Europa będzie musiała w końcu wziąć odpowiedzialność sama za siebie. Prezydentura Trumpa plus wojna na Ukrainie mogą w końcu doprowadzić do sytuacji, w której zaczniemy realnie budować zdolności do działania, odstraszania i zdolności swojego przemysłu obronnego - mówi prof. Boćkowski.


Jacek Sasin, fot. Joanna Szubzda

Jacek Sasin

poseł, nowo wybrany szef podlaskich struktur PiS
5.11.2024

- Liczy się co innego niż wewnętrzne rozgrywki, które muszą być wygaszone, ponieważ mamy bardzo poważne wyzwania, które stoją przed naszym regionem i krajem. Przeciwnicy nie są we własnych szeregach tylko poza nimi - mówi nowo wybrany szef PiS w Podlaskiem.

Tomasz Kleszczewski, Andrzej Bajguz, Marcin Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Kleszczewski, Andrzej Bajguz i Marcin Kozłowski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
4.11.2024

Startujemy z szóstą edycją Muzycznej Nagrody Polskiego Radia Białystok "Niebieski Mikrofon". To coroczna, najważniejsza nagroda dla podlaskich twórców - tych młodych i tych już nieco bardziej doświadczonych, zawodowych i amatorów, zespołów i solistów.

Marek Masalski, fot. Marcin Gliński

Marek Masalski

zastępca prezydenta Białegostoku
4.11.2024

- Podwyżka opłat za parkowanie ma służyć temu, aby udrożnić miejsca, by był większy ruch na parkingach, by kierowcy pozostawiali samochody na krótsze okresy. Niektórzy np., widząc większą kwotę do opłaty, mogą np. przyjechać autobusem do centrum miasta, a niekoniecznie samochodem - mówi Marek Masalski.


Andrzej Lechowski i Dorota Sokołowska, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Lechowski

pisarz, pasjonat historii regionalnej i prasy międzywojennej
3.11.2024

Charyzmatyczny Andrzej Lechowski i Polskie Radio Białystok zapraszają na spacer tropem ludzi, którzy tworzyli historię miasta. Razem ze Słuchaczami zapalimy świeczkę pamięci na grobach 11 białostoczan. Najbardziej zasłużeni spoczywają na "białostockich Powązkach", czyli Cmentarzu Farnym.

Michał Kielak, fot. Marcin Gliński

Michał Kielak

muzyk, harmonijkarz, przez wiele lat związany z Kasą Chorych
2.11.2024

- Czuję się teraz pogodnie, dobrze na duchu i taka jest ta płyta - mówi o swoim nowym, trzecim solowym albumie "Keys in my pocket" Michał Kielak.

Adam Musiuk, fot. Marcin Gliński

dr Adam Musiuk

podlaski konserwator zabytków
1.11.2024

- Większość nagrobków, które są wpisane do rejestru zabytków, nie ma dzisiaj opiekunów. Bo potomkowie wyjechali, zmarli, nie ma ich. Jeżeli my jako społeczeństwo nie zaopiekujemy się tymi cmentarzami, nagrobkami, naszą historią, to niestety mogą one zniknąć - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Adam Musiuk.


Monika Baczar, fot. Marcin Gliński

Monika Baczar

naczelnik Oddziałowego Biura​ Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku
31.10.2024

Od kilku lat Instytut Pamięci Narodowej oznacza i odnawia groby weteranów walk o Wolność i Niepodległość Polski.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Marcin Gliński

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
31.10.2024

- Zabezpieczanie dróg zaczęło się dziś rano, a potrwa do późnych godzin wieczornych w niedzielę. Najwięcej funkcjonariuszy oczywiście będzie pracowało w rejonach dużych nekropolii, ale policjanci będą też obecni na drogach. Będą regulować ruch - mówi podinsp. Tomasz Krupa.

Krzysztof Wierzbicki, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Wierzbicki

przewodniczący podlaskiego oddziału Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów
30.10.2024

- Praktycznie co roku jest taki problem, że policja jako formacja jest niedoszacowana. Pomijam już sprawy uposażeń indywidualnych - w policji mamy problem ze sprzętem. Tego problemu nie ma w straży granicznej czy straży pożarnej. Największy problemem są pojazdy. - mówi Krzysztof Wierzbicki.


Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne

Marek Konkolewski

były policjant, ekspert ds. bezpieczeństwa
29.10.2024

- Mam nadzieję, że ci kibice zostaną rozliczeni za utrudnianie ruchu. Mamy coraz bardziej nowoczesne i przyjazne stadiony. Większość kibiców to są ludzie uczciwi, uśmiechnięci, którzy przychodzą z rodzinami. Jednak zawsze będzie pewna grupa osób, która krzyczy, że "Klub to my!". Nie, klub to nie kibole - mówi Marek Konkolewski.

Stanisław Wziątek, fot. Renata Reda

Stanisław Wziątek

wiceminister obrony narodowej
28.10.2024

- Skuteczność zatrzymywania migrantów wynosi 95 proc. Jestem przekonany, że wpływ na to ma wiele elementów, w tym także broń gładkolufowa - mówi Stanisław Wziątek.

Wojciech Strzałkowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Strzałkowski

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.10.2024

Cel jest taki sam, długofalowy. My nie mówimy, że co roku musimy być mistrzem Polski. Oczywiście, że byśmy chcieli, bardzo. Ale patrzymy długofalowo, stawiając na rozwój Jagiellonii, akademii piłkarskiej, szkolenie jak największej liczby dzieci i młodzieży, by wybrać talenty - mówi Wojciech Strzałkowski.


Jan Kulik, Michał Babik, Piotr Klepacki, fot. Sylwia Krassowska

Jan Kulik, Michał Babik, Piotr Klepacki

muzycy z zespołu Oversleep Academy
26.10.2024

Oversleep Academy to zespół z Białegostoku, który powstał na gruzach Acoustic Vapes, potem przekształcił się w Five Stages of Grief. Muzycy łączą styl emo z jazzem. Ta nieoczywista mieszanka daje unikatowe brzmienie.

Agnieszka Rzosińska, źródło: bialystok.pl

Agnieszka Rzosińska

dyrektor Departamentu Urbanistyki i Architektury w Urzędzie Miejskim w Białymstoku
25.10.2024

Mieszkańcy Białegostoku mogą wziąć udział w tworzeniu planu ogólnego miasta poprzez składanie wniosków do końca października. Wnioski mogą dotyczyć ogólnych kwestii, takich jak funkcja zabudowy lub przeznaczenie terenów zielonych. Uwagi te zostaną uwzględnione w projekcie planu, który później zostanie poddany publicznym konsultacjom - przypomina Agnieszka Rzosińska.

Paweł Buszko, 19.10.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Paweł Buszko

korespondent Polskiego Radia do spraw Ukrainy
24.10.2024

- Ukraina, żeby zwyciężyć, potrzebuje więcej broni, większego wsparcia i przede wszystkim poczucia, że nie dojdzie do "koncertu mocarstw" - mówił w Polskim Radiu Białystok korespondent Polskiego Radia Paweł Buszko.


Mariusz Stępień. fot. Joanna Szubzda

Mariusz Stępień [wideo]

przewodniczący "Solidarności" pracowników Poczty Polskiej w woj. podlaskim
23.10.2024

Pracownicy Poczty Polskiej opowiedzieli się w referendum za strajkiem. - Chcielibyśmy konkretnych decyzji ze strony zarządu, planu rozwoju Poczty i oczywiście zmniejszenia redukcji zatrudnienia i zwiększenia wynagrodzenia.

Ewa Bończak-Kucharczyk, fot. Joanna Szuzbda

Ewa Bończak-Kucharczyk

pełnomocnik do spraw utworzenia gminy Grabówka
22.10.2024

- Urząd Gminy Grabówka będzie działał od nowego roku, natomiast to, czy można będzie od ręki załatwić wszystkie sprawy, to będzie zależało od tego, jacy pracownicy Urzędu Miejskiego w Supraślu zostaną przekazani przez burmistrza - mówi Ewa Bończak-Kucharczyk.

Mariusz Madejczyk, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody podlaskiego do spraw informatyzacji
21.10.2024

Mimo apeli, kampanii społecznych i akcji edukacyjnych wielu z nas wciąż pada ofiarą oszustów. I nie dotyczy to tylko seniorów. Wśród poszkodowanych są też m.in. ludzie młodzi i przedsiębiorcy.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok