Radio Białystok | Gość | Tadeusz Truskolaski i Jacek Żalek [wideo] - kandydaci na prezydenta Białegostoku

Tadeusz Truskolaski i Jacek Żalek [wideo]

kandydaci na prezydenta Białegostoku

22.10.2018, 08:36, akt. 10:43

Powyborcze komentarze po sondażowych wynikach exit poll.

Tadeusz Truskolaski i Jacek Żalek, fot. Monika Kalicka
Tadeusz Truskolaski i Jacek Żalek, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z Tadeuszem Truskolaskim i Jackiem Żalkiem rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Według sondażu IPSOS dla TVP, TVN i TV Polsat obecny prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zdobył 51,6 proc. głosów wyborców, co oznacza, że - jeżeli potwierdzą to oficjalne wyniki wyborów - pozostanie na stanowisku. Byłaby to jego czwarta kadencja. Z tego samego sondażu wynika, że jego główny kontrkandydat - Jacek Żalek zdobył 32,5% poparcia. Z Tadeuszem Truskolaskim i Jackiem Żalkiem rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Przede wszystkim gratulacje. Panie Jacku - nie wiem jak to skomentować, te wyniki, bo nie osiągnął pan zamierzonego celu, czyli nie wygrał.


Jacek Żalek: Oczywiście to był zamierzony cel, żeby Białystok mógł się zmieniać, mógł się zmieniać z wizją metropolii, nie tak jak jest teraz - z wizją największego miasta powiatowego. Ale jeżeli werdykt wyborców będzie taki, jak przewidują to sondaże, to nie pozostaje nic innego, jak pogratulować prezydentowi, życzyć mu powodzenia, żeby skoro mógł zapożyczyć kilka punktów mojego programu, mam nadzieję, że zapożyczy pozostałe punkty, jest ich jeszcze trochę i na pewno wtedy będę wspierał pana prezydenta w ich realizacji.


Tadeusz Truskolaski: Dziękuję panie pośle za gratulacje. Widzę, że dobry humor pana nie opuszcza dlatego, że jak powiedziałem realizuje swój program, ale jeśli on jest zbieżny, bo pewne punkty muszą być zbieżne, jeśli mówimy o rozwoju Białegostoku i BPO czyli działanie pod tytułem Business Process Outsourcing - to są jakby w tej chwili na fali i obaj o tym mówiliśmy, tylko że ja to też robiłem, realizowałem. To znaczy akurat firmy, 3 firmy zgłosiły się, jedna złożyła pozwolenie na budowę, druga przedstawiłą realne plany, a trzecia buduje przy Parku Naukowo-Technologicznym 14 tys. metrów, z czego 2 400 już wybudowane. 

Także to jest 5 tysięcy miejsc pracy, czyli troszeczkę szybciej to zrealizuję, ale też ja bym bym powiedział tak, że białostoczanie docenili to, co w Białymstoku działo się przez ostatnie 12 lat. Bardzo serdecznie chciałbym państwu podziękować, bo na to kampania była taka, jaka była. Ale proszę też zauważyć, że była nierówna


Z jakiego powodu?


Tadeusz Truskolaski: Proszę zauważyć - dwa razy premier, raz prezes Prawa i Sprawiedliwości, kilka razy wicepremierzy, w tym wicepremier Gliński, dwa razy wicepremier Gowin, minister Błaszczak, specjalne uroczystości z udziałem pana posła.


Dwa razy Schetyna, dwa razy Katarzyna Lubnauer...


Tadeusz Truskolaski: Ale to nie są członkowie rządu.


Te wybory były strasznie zaangażowane, jeśli chodzi o udział polityków z pierwszych stron gazet - przedstawicieli rządu i tak dalej.



Tadeusz Truskolaski: Bo dawno nie było wyborów, 3 lata i wszyscy się znudzili już i chcieli popracować trochę.


Każdy wykopał dołki i się ustawiał w tym biegu?


Jacek Żalek: Ja myślę, że problem polega na tym, że druga tura dopiero obnażyłaby słabości, bo trzeba przypomnieć, że jesteśmy miastem, które po 12 latach rządów obecnej ekipy, z miasta, które było w średniej klasie takim nawet można powiedzieć liderem, dzisiaj jest - jeżeli chodzi o duże miasta - absolutnie na samym końcu i to we wszystkich rankingach. To jest fenomen, ale najniższe zarobki w Polsce spośród dużych miast. 


Ale z pana poglądem nie zgadzają się wyborcy, bo werdykt wyborczy jest zupełnie inny.


Tadeusz Truskolaski: W wielu rankingach jesteśmy na pierwszym, drugim, trzecim miejscu. 


Jacek Żalek: Ale nie w gospodarczych.


Tadeusz Truskolaski: W gospodarczych również. 


Jacek Żalek: A które to gospodarcze pominąłem? Chociaż jeden, panie prezydencie, jeden - śmiało.


Tadeusz Truskolaski: Przede wszystkim wykorzystanie środków...


Jacek Żalek: Ale to nie jest gospodarka.


Tadeusz Truskolaski: Dochody...


Jacek Żalek: Dochody mamy najniższe spośród wszystkich miast.


Tadeusz Truskolaski: Ale dochody budżetu na mieszkańca, proszę to przeliczyć. Jesteśmy w czołówce.


Jacek Żalek: Dobrze, ale mieszkańcy wyjeżdżają z Białegostoku, już do Bielska nawet, w Bielsku się lepiej zarabia niż w Białymstoku.


Tadeusz Truskolaski: Panie pośle, ta retoryka się nie sprawdziła, więc niech pan ją zmieni.


Jacek Żalek: Ale to nie jest kwestia retoryki, to jest kwestia faktów. 


Tadeusz Truskolaski: Proszę tak dalej brnąć...


Jacek Żalek: Ale to są fakty, czyste fakty! W którym mieści wojewódzkim zarabia się, w którym średnia pensja jest wyższa niż w Białymstoku?


Tadeusz Truskolaski: Ja bym powiedział tak: w tej chwili pewne słabości stają się silnymi stronami, dlatego że co jest słabością to dla pracodawcy jest czynnikiem właśnie decydującym o tym, że tutaj będzie lokował. Dlatego, że nieco niższe płace i troszkę wyższe bezrobocie oznacza, że w tej chwili są to czynniki, które powodują, że Białystok będzie się bardzo dynamicznie rozwijał. Właśnie pokazałem panu na faktach 50 tys. metrów kwadratowych


Jacek Żalek: Ale panie prezydencie, bez żartów, przecież ta inwestycja przy... przy ulicy... przy dworcu PKS...


Tadeusz Truskolaski: Przy Monte Cassino, przypomnę panu, zapomniał pan już ulic w mieście.


Jacek Żalek: Nie, nie zapomniałem... I przy Wyszyńskiego, bo to jest na rogu Wyszyńskiego. Przecież to jest inwestycja, która miała powstać 12 lat temu. Ona 12 lat była blokowana. 


Tadeusz Truskolaski: Nie, nie, nic nie było blokowane, to po pierwsze...


Jacek Żalek: Ale przecież ja pamiętam, ja byłem wtedy radnym, więc wiem, że wtedy się do nas zgłosili inwestorzy. Wtedy został pan prezydentem i od tamtej pory nic się nie zmieniło.


Tadeusz Truskolaski: To nieprawda.


Jacek Żalek: Jak to nieprawda? No to są fakty.


Panie pośle, jeśli pan pozwoli.


Tadeusz Truskolaski: Nie, nie... Miała powstać galeria i właśnie bardzo dobrze, oni się bardzo cieszą z tego, bo zamiast galerii kolejnej, będą nowe miejsca pracy i to się super właśnie złożyło, a nic nie było blokowane, tylko nie mogli uzyskać tam dwóch chyba tysięcy metrów kwadratowych, bo była prywatna własność i kilka lat trwała batalia o te 2000, a to było w centrum i nie mogli złożyć pozwolenia na budowę, po prostu. Także ja bym powiedział tak, że teraz to mogę już polemizować z tym, bo tam w kampanii wyborczej - no dobrze, była taka retoryka i była - ale już kampania się skończyła panie pośle dla pana, więc musi pan się przygotować do tej kampanii za rok i na krytyce naszego miasta, które jest piękne, które się pięknie rozwija - nic pan nie zyska.


Jacek Żalek: Ale ja nie krytykuję miasta, przecież fakty, że mamy najmniej


Tadeusz Truskolaski: Ale co, ale co?


Jacek Żalek: Ale to jest krytyka, mówienie o faktach?


Ale to jest też pytanie do ewentualnego prezydenta...


Jacek Żalek: Panie redaktorze, ani razu pan nie przerwał prezydentowi, ja rozumiem, że pan jest pod wrażeniem tego wyniku, ale proszę mi pozwolić skończyć, dobrze? Proszę pozwolić mówić.


Musimy osiągnąć pewne równowagi polegające na tym, że faktem bezspornym jest wynik wyborczy.


Jacek Żalek: Jest wynik wyborczy, oczywiście, ale fakty, ale fakty....


Ale prosiłbym o skomentowanie tego wyniku wyborczego...


Jacek Żalek: Dzięki za podpowiedź.


Co ten wynik oznacza dla pana?


Jacek Żalek: Ten wynik oznacza dla mnie, że jest jeszcze więcej pracy do wykonania, bo w sytuacji, w której mamy najmniej przedsiębiorstw w przeliczeniu na mieszkańca w Polsce - mówię porównuje nas do dużych miast, największych w Polsce - mamy najniższe wynagrodzenia spośród wszystkich wojewódzkich miast i wszystkich dużych miast - to jest absolutnie fenomen, bo jeżeli wyprzedzają nas Kielce, wyprzedza nas Rzeszów, wyprzedza nas Olsztyn - miasta, które 12 lat temu, tak jak chociażby Lublin - byliśmy łeb w łeb, Lublin miał dokładnie takie same wynagrodzenia, jak my 12 lat temu, teraz Lublin ma dużo większe wynagrodzenia, mówimy o średniej pensji.


To teraz poprosimy o komentarz...


Jacek Żalek: I tak samo z bezrobociem. Bezrobocie - biegun bezrobocia przesunął się z Suwałk, gdzie bezrobocie spadło trzykrotnie, a w Białymstoku gdzie mieliśmy bezrobocie niższe od średniej krajowej, dzisiaj mamy wyższe od średniej krajowej i to jest po 12 latach. To są fakty!


Teraz proszę o komentarz...


Tadeusz Truskolaski: Dobrze, że to się nagrywa, bo ta płyta już się zdarła, bo ja to słyszę dziewiąty raz, bo 8 razy w kampanii wyborczej, zresztą powtarzał pan to po 2 czy 3 razy, więc słyszę to 20 raz.


Jacek Żalek: Ale to są fakty.


Tadeusz Truskolaski: Słyszę to 20 raz. Bezrobocie z 13% w 2013 spadło do - w tej chwili około 6, czyli....


Jacek Żalek: Ale w całej Polsce spadło.


Tadeusz Truskolaski: Czyli o ponad 50%, a to, że jest jeszcze jakieś bezrobocie oznacza, że są ręce do pracy i przedsiębiorcy właśnie do nas się garną.


Jacek Żalek: No, to jest pierwszy prezydent, który się cieszy w swoim mieście...


Tadeusz Truskolaski: To jest plus dla przedsiębiorców.


Jacek Żalek: Pierwszy prezydent jakiego słyszę, który by się cieszył z bezrobocia. Ono jest wyższe od średniej.


Tadeusz Truskolaski: Ja jestem ekonomistą i oceniam to pod względem ekonomicznym.


Jacek Żalek: Czyli w Rzeszowie gdzie jest dużo mniejsze bezrobocie, gdzie jest dużo większa średnia płaca...



To oznacza, że jest to wyzwanie?


Tadeusz Truskolaski: Nie no, wyzwanie - ono bardzo szybko spadnie w tej chwili, bo rąk do pracy po prostu w Polsce brakuje. W tej chwili jakby szafowanie elementem bezrobocia jest absolutnie bezproduktywne, bo do mnie już przedsiębiorcy przychodzą - Panie prezydencie nie mamy kim pracować, ludzie nie chcą pracować.


Jacej Żalek: To ciekawe, bo Rzeszów, który się rozwija 70% szybciej niż Białystok...


Tadeusz Truskolaski: Jak pan to zmierzył?


Jacek Żalek: No po prostu.


Tadeusz Truskolaski: Jakie wskaźniki?


Jacek Żalek: Mamy 10%... tam jest 10% większa średnia zarobków, miasto o 1/3 mniejsze, dynamika jeżeli chodzi o wzrost pensji - 70% - to jest, to jest nieprawdopodobne! W Rzeszowie o jedną trzecią mniejsze miasto, które się rozwija szybciej od nas. A 12 lat temu byliśmy na tym samym poziomie.


Tadeusz Truskolaski: Panie pośle, przede wszystkim to pracodawcy płacą, a nie rząd. 


Jacek Żalek: Oczywiście, no ale jeśli się nie tworzy warunków do tego, jeżeli prezydent miasta jest przeciwko temu, żeby rozszerzać granice i stworzyć z prawdziwego  zdarzenia strefę przemysłową...


To jak to jest z tymi granicami, bo rzeczywiście jesteśmy najmniejszym miastem o tej liczbie ludności w Polsce pod względem powierzchni.


Tadeusz Truskolaski: Proszę państwa, to rząd Prawa i Sprawiedliwości spowodował, że nie ma Gminy Grabówka. Gdyby była gmina Grabówka, prawdopodobnie za rok czy dwa byłaby już elementem Białegostoku i mielibyśmy z tego przychody. Włączanie poszczególnych wiosek nie ma żadnego sensu, dlatego że nie ma tam terenów gminnych, są to są to tereny prywatne, bardzo rozdrobnione, tereny rolnicze i nie są to żadne tereny inwestycyjne. Przyłączyliśmy Zawady i Dojlidy...


Jacek Żalek: Porosły to nie są tereny inwestycyjne?


Tadeusz Truskolaski: Tam są tereny prywatne, ale nie gminne. Proszę zauważyć, że miała powstać Ikea i po prostu mieszkańcy nie zgodzili się na sprzedaż i wszystko. Żeby były tereny gminne, to byłoby rzeczywiście o czym mówić. 


Gra warta świeczki.



Tadeusz Truskolaski: Zawady i Dojlidy Górne - co tam? Tam po prostu były wioski, teraz jest miasto, zainwestowaliśmy w to już ponad 200 mln zł, a uzysk z tego jest bardzo niewielki. Także mówienie o tym to jest po prostu takie - to są opowiastki, które nie mają żadnego znaczenia.


Krótko jednym zdaniem - co dalej?


Tadeusz Truskolaski: No dalej - do pracy, normalnej. Oczywiście ,wiedziałem że będę ciężko pracował, mój program, czy nasz program, bo to przecież nie tylko mój, nasz program został zaakceptowany przez mieszkańców Białegostoku, on jest realny tak jak i poprzednie trzy. Mieszkańcy doceniają dobrego gospodarza, doceniają to, że się w mieście robi, a nie się źle o nim mówi i to jest najważniejsze. Trzeba po prostu kochać swoje miasto, trzeba dla niego pracować i wtedy są wyniki. A jak się krytykuje, no to wiadomo - nikt nie lubi, jak się we własne gniazdo... po prostu kala.


Dziękuję bardzo, jeszcze raz - co dalej?


Jacek Żalek: Jedyne co zapamiętałem z kampanii wyborczej pana prezydenta, to kwietne łąki - bardzo fajny pomysł, podoba mi się. 


Pytanie co dalej z panem?


Jacek Żalek: Gdzie park wodny powstanie, jeżeli nie rozszerzymy granic miasta i kiedy, kiedy...


Tadeusz Truskolaski: Na Krywlanach mamy 100 ha.


Jacek Żalek: I tam powstanie park wodny?


Tadeusz Truskolaski:  Nie, nie, ja nie obiecywałem budowy parku wodnego, tylko basen dodatkowy rodzinny i spa. 


Jacek Żalek: Na stu hektarach ani jednego basenu nie udało się wybudować... 


Tadeusz Truskolaski: A na Stromej?


Jacek Żalek: To jest remont chyba?


Tadeusz Truskolaski:  Nie, odbudowany od zera.  


Jacek Żalek: A to nie lepiej było...


Proponuję zmierzać do końca, dziękuję bardzo.


Tadeusz Truskolaski: Życzę miłego dnia i dziękuję bardzo za głosy.



| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno

wicemarszałek Senatu
22.07.2024

O sytuacji w mediach publicznych, które nie otrzymują pieniędzy z abonamentu od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Sidney Polak, źródło: mat. pras.

Sidney Polak

polski wokalista, perkusista, autor tekstów, muzyk i kompozytor
20.07.2024

- Zapraszam wszystkich do Augustowa. Nie byłem jeszcze na takiej imprezie i na scenie zdecyduję, co zagramy. Zobaczę, jak się ludzie bawią - mówi muzyk, który wystąpi na Mistrzostwach Polski w Pływaniu na Byle Czym.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
18.07.2024

- W tym sezonie założyliśmy miejsce nie niższe niż 8. Wolę podchodzić dość ostrożnie do wszelkich przewidywań, szczególnie, że mają one przełożenie na finanse - mówi prezes Wojciech Piertkiewicz.


Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja, 17.07.2024,

Norbert Jadczuk

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja
17.07.2024

Mieszkańcy gminy Nurzec-Stacja nie mieli nic wspólnego ze znieważeniem żołnierzy przy granicy polsko-białoruskiej.

Andrzej Aleksiejczuk, 16.07.2024, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Aleksiejczuk

Andrzej Aleksiejczuk, wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
16.07.2024

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.

Joanna Fiodorow, fot. Joanna Szubzda

Joanna Fiodorow

trenerka Wojciecha Nowickiego
11.07.2024

Jak będą wyglądać ostatnie trzy tygodnie Wojciecha Nowickiego przed startem na igrzyskach w Paryżu


dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
9.07.2024

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już wyniki matur.

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
3.07.2024

Znamy już wyniki egzaminu ósmoklasisty w naszym województwie. Podała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.

Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.


prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.


Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.


Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.


Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.


dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.


Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.


Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.


Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.


Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok