Radio Białystok | Galerie | Spektakl "Instrukcja obsługi p.a.t.y.k.a" będzie promować Podlaskie na Expo w Osace [zdjęcia, wideo]
W centrum nowoczesnych technologii chcą przypomnieć, że początkiem wszelkich odkryć cywilizacyjnych jest wyobraźnia. Na szkolnej scenie białostockiej Akademii Teatralnej powstało przedstawienie, które będzie reprezentować województwo podlaskie podczas Światowej Wystawy EXPO 2025 w Osace w Japonii.
To przedstawienie to hołd oddany ludzkiej innowacyjności - a zatem także ludzkiej wyobraźni. I właśnie wyobraźnia jest niezwerbalizowaną, lecz główną bohaterką zabawnej sztuki dla dzieci pt. "Instrukcja obsługi p.a.t.y.k.a".
Pobudzić dziecięcą wyobraźnię
Autor scenariusza spektaklu - białostocki pisarz Grzegorz Kasdepke - stawia w nim ważne pytania: czy współcześnie patyk może być bardziej interesujący niż technologiczne nowinki? Czy potrafimy jeszcze bawić się / pracować / żyć bez szczegółowych instrukcji? Czy umiemy zaufać swojej intuicji i fantazji? Bo jeżeli nie ocalimy tych właśnie cech, nasza cywilizacja zacznie zjadać własny ogon: nie będzie jej rozwoju, bez rozwoju dziecięcej wyobraźni.
Jedziemy do Japonii na Expo, do miejsca, które będzie kojarzone z centrum technologii, cywilizacji rozwoju. Tak naprawdę, żeby nasza cywilizacja się rozwijała, wiemy, że musimy zadbać o wyobraźnię. To dziecko otoczone najnowocześniejszymi przedmiotami, urządzeniami świata, czasami odkrywa, że jest coś takiego jak nuda. Żeby uratować cywilizację wydaje się, że musimy uratować wyobraźnię dziecka. Postanowiliśmy więc stworzyć spektakl, który ma uruchomić w nas dorosłych wspomnienia, a w dzieciach chęć zabawy nie tylko bardzo skomplikowanymi, drogimi zabawkami, ale także patykiem, piórkiem, listkiem, czy błotem, którym się dziecko wysmaruje. Kreatywność żywi wyobraźnię, wyobraźnia napędza cywilizacyjny postęp, a właśnie z cywilizacyjnym postępem będziemy mieli do czynienia w Osace - wyjaśnił Grzegorz Kasdepke.
Bohaterami spektaklu są: współczesne dziecko żyjące na co dzień z nowoczesnymi technologiami (Mały) i dorośli: Duża oraz Dziadek, który pamięta dawne dziecięce zabawy, właśnie choćby z wykorzystaniem tytułowego patyka.
Spektakl o uniwersalnym przekazie
Aktorzy grają w maskach. Muzyka do spektaklu autorstwa Macieja Cempury jest wykonywana na instrumentach drewnianych. W spektaklu o uniwersalnym przekazie prawie nie ma słów, co - jak mówił Kasdepke - jest "niezwykłym doświadczeniem dla pisarza", bo nie te słowa są istotne, a warstwa gestów i przekazywanych przez nie emocji. Realizatorzy przedsięwzięcia liczą na to, że przesłanie zrozumie i japońska i międzynarodowa publiczność światowej wystawy w Osace.
Kolejne pokazy po nowym roku
Premiera spektaklu "Instrukcja obsługi p.a.t.y.k.a" w Teatrze Szkolnym im. Jana Wilkowskiego Akademii Teatralnej w Białymstoku w najbliższą niedzielę (15.12). Na ten pokaz nie ma już biletów, ale twórcy widowiska zapowiadają, że po nowym roku będzie jeszcze szansa je zobaczyć.
Przedstawienie w reżyserii Tymona Antoniuka powstało na zlecenie Xylopolis - Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie, aby reprezentować nasz region podczas Światowej Wystawy EXPO 2025 w Osace w Japonii. Produkcję spektaklu sfinansował Marszałek Województwa Podlaskiego.