Radio Białystok | Galerie | Ministrowie przy granicy polsko-białoruskiej: zapanujemy nad migracją [zdjęcia, wideo]
Ministrowie przy granicy polsko-białoruskiej: zapanujemy nad migracją [zdjęcia, wideo]
17.10.2024, 10:08, akt. 17:17
Przyjęta przez rząd strategia pozwoli zapanować nad migracją - powiedział w czwartek (17.10) minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak na briefingu prasowym w Niemirowie, przy polsko-białoruskiej granicy.
Ministrowie o zabezpieczeniu granicy - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.
Problemy z odsłuchem?
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Siemoniak podkreślił, że strategia migracyjna pozwoli skończyć z fikcją zatrudniania osób, które nigdy nie trafiają do pracy w Polsce, rzekomych studentów, a także z fikcją, gdy na granicy polsko-białoruskiej osoby występują o azyl, a "nie spełniają w tym kierunku żadnych kryteriów".
Rząd przyjął we wtorek strategię migracyjną, która przewiduje m.in. możliwość czasowego zawieszenia przyjmowania wniosków o azyl w przypadku zagrożenia destabilizacją państwa.
Siemoniak razem z wiceszefem MSWiA Czesławem Mroczkiem, wiceszefem MON Cezarym Tomczykiem, wojewodą podlaskim Jackiem Brzozowskim oraz dowódcami i komendantami służb i wojska, wzięli udział w konferencji prasowej przy granicy polsko-białoruskiej w Niemirowie. Konferencję obserwowały służby białoruskie, które poruszały się wzdłuż zapory po białoruskiej stronie.
W przyszłym roku nowe oddziały SG
W drugiej połowie przyszłego roku na granicy polsko-białoruskiej będziemy mieli nowe, specjalnie dedykowane do fizycznej i bezpośredniej ochrony granicy oddziały straży granicznej - zapowiedział w czwartek wiceszef MSWiA Czesław Mroczek.
Mroczek na czwartkowej konferencji prasowej przy granicy polsko-białoruskiej przypomniał, że ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem oddziałów o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej wprowadziła możliwość służby kontraktowej w SG. To właśnie na tej podstawie, mają być budowane nowe oddziały dedykowane do bezpośredniej ochrony granicy.
Tarcza będzie - zapewnia wiceminister
Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że do rządu został skierowany projekt ustawy o kluczowych inwestycjach z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa. Jak mówił, to projekt dotyczący m.in. budowy Tarczy Wschód.
To projekt, który ruszy już w tym roku, to projekt, który jest skrojony i dzisiaj trwają testy w na poligonie w Orzyszu, by ta budowa mogła ruszyć jak najszybciej - dodał.
Tarcza Wschód - czyli system fortyfikacji i umocnień - będzie budowana przez najbliższe 4 lata na wschodniej i północnej granicy Polski.
Gen. Arkadiusz Szkutnik, dowódca operacji "Bezpieczne Podlasie", powiedział, że od początku sierpnia na pierwszej i drugiej linii granicy służy ponad 6 tys. żołnierzy, a w odwodzie jest kilka tysięcy kolejnych.
Zastępca komendanta policji gen. Rafał Kochańczyk przestawiając dane przekazał, że na polsko-białoruskiej granicy służy 350 funkcjonariuszy z oddziałów prewencji i ruchu drogowego z całego kraju. Podał, że od 2 kwietnia policjanci zatrzymali 104 tzw. kurierów oraz 718 migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę.
Wbrew deklaracjom rządu - wprowadzona przy polsko-białoruskiej granicy strefa z zakazem przebywania pozostaje zamknięta dla organizacji pomocowych. Informują o tym aktywiści z Grupy Granica, którzy w Białowieży zorganizowali spotkanie z dziennikarzami.
Minionej doby zanotowano blisko 150 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Doszło do ataków na polskie służby. Uszkodzony został samochód SG - poinformowała w środę (4.09) Straż Graniczna.
Policja prowadzi szkolenia dla żołnierzy WP i funkcjonariuszy SG służących na polsko-białoruskiej granicy, które mają usprawnić i wzmocnić wspólne działania służb. W piątek (14.06) takie ćwiczenia odbyły się w Dubiczach Cerkiewnych - wzięło w nich udział ok. 200 żołnierzy i pograniczników.