Radio Białystok | Galerie | Upamiętnienie 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Białymstoku [zdjęcia]
Od złożenia kwiatów w miejscach pamięci rozpoczęły się we wtorek (13.12) w Białymstoku obchody 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Przedstawiciele władz i różnych instytucji spotkali się m.in. przed Pomnikiem Solidarności przy kościele Św. Kazimierza.
Dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Marek Jedynak przypomina to, co działo się 41 lat temu.
- Odcięto telefony, zablokowano transport publiczny, wprowadzono godzinę milicyjną, w państwie, które zmagało się z brakiem wszystkiego okazało się, że może być jeszcze gorzej - mówi dr Marek Jedynak.
Stan wojenny trwał 586 dni. W tym czasie internowano około 10 tys. osób, życie straciło ponad 100 osób, a najmłodsza ofiara miała 17 lat. Tysiące ludzi wyrzucono z pracy za udział w protestach czy za przynależność do Solidarności.
Zostaliśmy rzuceni na kolana, ludzie nocą wyrywani byli ze snu, zabierani z domów co powodowało rozpacz dzieci - mówi przewodniczący podlaskiej Solidarności - Józef Mozolewski.
O 11:00 w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim rozpoczął się koncert zatytułowany "Jeśli my zapomnimy! Kamienie wołać będą!". O 18:00 w kościele Świętego Rocha została odprawiona msza święta, a po niej złożyli kwiaty m.in. przed tablicą pamiątkową przy ul. Lipowej 20.