Radio Białystok | Galerie | To symbol porozumienia i braterstwa - Betlejemskie Światło Pokoju trafiło do białostoczan [zdjęcia]
Ma jednoczyć rodziny i narody. Po raz 30. Betlejemskie Światło Pokoju trafiło do Białegostoku. Na dziedzińcu Pałacu Branickich w niedzielę (20.12) odebrali je przedstawiciele władz miejskich, wojewódzkich i kościelnych. Od ognia z Betlejem zapłonęło też tradycyjne harcerskie ognisko.
Światło Służby
Tegorocznym hasłem przewodnim Betlejemskiego Światła Pokoju jest "Światło Służby". Jak mówi komendant Chorągwi Białostockiej ZHP hm. Krzysztof Jakubowski, harcerze od początku pandemii pomagają potrzebującym.
Ten rok jest szczególny. Myślę, że młodzi ludzie, zapamiętają go jako rok służby, dlatego, że ta służba odbywa się wszędzie. Harcerze mają służbę wpisaną w swoje działania - to wynika z naszego przyrzeczenia. My niesiemy tę pomoc osobom potrzebującym od samego początku pandemii - mówi hm. Krzysztof Jakubowski.
Betlejemskie Światło Pokoju gości na wigilijnych stołach
Z powodu pandemii tegoroczne uroczystości przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju są dużo skromniejsze. O godz. 10:00 płomień z Betlejem odebrali przedstawiciele władz.
Ogień betlejemski przyjeżdża do Białegostoku od początku lat 90. Myślę, że najważniejszym przesłaniem naszych świąt jest to, abyśmy mogli, dzięki temu też światłu, bardziej jeszcze jako wspólnota się zintegrować - mówi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Betlejemskie Światło Pokoju to akcja, którą zapoczątkowano w 1986 r. w austriackim Linz. W latach dziewięćdziesiątych dotarła ona do Polski. Światło pochodzi z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje przekazywanie Betlejemskiego Światła Pokoju od 1991 r. Od wielu lat jest ono obecne na polskich stołach wigilijnych. Jak mówi ks. bp Henryk Ciereszko, światło z Betlejem ma wyjątkowe przesłanie.
To światło jest wyjątkowe, ponieważ pochodzi z Betlejem, z Groty Narodzenia Jezusa Chrystusa. To jest światło, które rozjaśnia i ogrzewa. Światło od Boga. Bóg, jako to światło do nas przychodzi. To jest przeżycie, mieć światło z Betlejem na swoim wigilijnym stole. To wszystko pięknie się zamyka w tej symbolice i tajemnicy Bożego Narodzenia - mówi ks. biskup Henryk Ciereszko.
Ogień z Betlejem trafi do służb zaangażowanych w walkę z pandemią
ZHP otrzymuje ogień z Betlejem od słowackich skautów. Następnie harcerze przekazują go dalej m.in. na Litwę i Białoruś. Betlejemskie Światło Pokoju jest przekazywane w całym województwie podlaskim. Trafi do parafii, instytucji państwowych, szpitali i również do służb mundurowych, które razem z harcerzami służą podczas pandemii koronawirusa.
Betlejemskie Światło Pokoju białostoczanie mogą odebrać do godz. 18:00 na dziedzińcu Pałacu Branickich lub w parafiach. Organizatorzy apelują o zakrywanie ust i nosa oraz unikanie tłoku. Należy przyjść z własnymi lampionami lub świecami.