Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W ograniczonym gronie najbliższej rodziny, o co apeluje rząd, bez przytulania i wspólnego śpiewania kolęd, co zaleca Światowa Organizacja Zdrowia. Co trzeci ankietowany Polak przyznaje, że te święta Bożego Narodzenia będą mniej radosne niż zwykle.
Jak w tej trudnej sytuacji się z nich cieszyć i spędzić je bezpiecznie, nie zapominając o naszych seniorach?
Goście Izy Serafin:
prof. Joanna Zajkowska - wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii
prof. Małgorzata Halicka - z Uniwersytetu w Białymstoku, gerontolog
ks. Andrzej Dębski - rzecznik białostockiej kurii
Dlaczego niektóre wybory są tak trudne? Jak działa nasz umysł w obliczu niepewności? Czy istnieją jakieś uniwersalne strategie, które pomagają podejmować tylko te trafne decyzje, zgodne z naszymi wartościami i potrzebami?
To narzędzie, które budzi wiele emocji i kontrowersji - także wśród tych, którzy właśnie zdają maturę. Wiele osób boi się sztucznej inteligencji jak diabeł święconej wody, ale wiele też nie wyobraża sobie już bez niej normalnego funkcjonowania.
Coś się kończy, coś się zaczyna. Absolwenci liceów, techników i szkół branżowych II stopnia odebrali już świadectwa i zakończyli kolejny etap edukacji. To z jednej strony ulga, a z drugiej niepewność związana z przyszłością, bo przed większością z nich matura, no a potem - wszystkim tego życzymy - wymarzone studia.
Dziś Wielki Piątek - dzień upamiętniający mękę i śmierć Chrystusa. Dla nas wszystkich może to być okazja do refleksji, np. nad sensem ludzkiego bólu i jego miejscem w naszym życiu.
Dziś już chyba nikt nie ma wątpliwości, że wiedza, którą zdobyliśmy w szkole czy na studiach wciąż nie jest wystarczająca. Świat galopuje w takim tempie, że musimy się dokształcać nieustannie - po prostu po to, by nadążać.
Czy perfekcjonizm - powszechnie uznawany za pozytywny i pożądany - rzeczywiście taki jest? Czy w ogóle jest dobry i zły - destrukcyjny - perfekcjonizm?
Presja rówieśników, idealne postaci z mediów społecznościowych, a do tego zmiany hormonalne - młodzi ludzie, zarówno ci podstawówkach, jak i liceach, coraz częściej mają problemy z akceptacją siebie. Ciągłe porównywanie się, hejt w sieci, a nawet oczekiwania rodziców, prowadzą do obniżenia poczucia własnej wartości.
Na szczęście minęły już czasy, kiedy o dzieciach z ADHD mówiono, że to takie żywe srebra i uważano to schorzenie za taką kłopotliwą, ale jednak dość uroczą cechę charakteru. Dziś już wiadomo, że to poważny problem, którym należy się zająć, by pomóc dziecku, ale też sobie, by lepiej funkcjonować w życiu.
Nierealne wzorce, które podsuwają media społecznościowe albo generuje sztuczna inteligencja, presja rówieśników, stres szkolny i cyberprzemoc. To może prowadzić do zaburzeń odżywiania u młodych ludzi. Okazuje się jednak, że są też inne - mniej oczywiste czynniki - jak życie płodowe czy relacje z matką. Warto je poznać. Warto też wiedzieć, jak zapobiegać różnym...