Radio Białystok | #eksperyment | Jak ograniczyć ilość plastikowych odpadów - eksperyment Kamila Kalickiego i Andrzeja Ryczkowskiego
Czy zastanawiali się Państwo nad tym, ile śmieci produkujemy w ciągu roku? Radiowi eksperymentatorzy Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski w ciągu kilku dni zbierali plastikowe półlitrowe butelki po wodzie, które znalazły się w koszach tylko na jednym piętrze w siedzibie Radia Białystok.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Uzbierało się 100 butelek, dokładnie wypełniających 120 litrowy worek na odpady. Czy jednak wrzucenie pustej butelki do kosza na plastik to najlepsza rzecz, którą możemy zrobić dla środowiska? Okazuje się, że drobny zabieg jest w stanie zmniejszyć objętość odpadów o 2/3, a dodatkowo ułatwić recykling opakowań.
Jak mówi Agnieszka Veljković z WWF Polska "Dbajmy o środowisko, segregując i produkując śmieci, które dadzą się później wykorzystać".
A jak podpowiadają radiowi eksperymentatorzy Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski, może warto zastąpić opakowania plastikowe szklanymi, albo choć małe butelki na zdecydowanie większe, co ograniczyłoby ilość wytwarzanych przez nas odpadów? A najlepiej - pić wodę z kranu - wtedy w ogóle unikniemy produkowania odpadów.
Jak kupić spodnie bez przymierzania, albo użycia metra krawieckiego? Radiowi eksperymentatorzy, Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski dotarli do starych, 'babcinych metod' na dobór rozmiaru garderoby do naszej anatomii.
Początkowo był mikroskopijną częścią południka paryskiego, później jego wzorzec spoczywał dumnie w Sevres. Ostatecznie metr, bo o nim mowa, jest odległością, jaką światło w próżni pokonuje w czasie 0,299792458 sekundy.
Wejść do sklepu z chęcią zakupu kilku produktów, a wyjść z pełnym koszykiem zdarzyło się chyba każdemu. Nawet lista zakupów nie zawsze pomaga (szczególnie, gdy się jej nie trzymamy).