Radio Białystok | Białoruś | UE: weszły w życie sankcje na Łukaszenkę i przedstawicieli władz Białorusi
W piątek (6.11) weszła w życie druga lista unijnych sankcji na przedstawicieli władz Białorusi, w tym Alaksandra Łukaszenkę, za sfałszowanie wyborów prezydenckich i przemoc wobec protestujących.
Decyzja o sankcjach została opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE. Nowa lista obejmuje 15 przedstawicieli władz białoruskich, w tym Łukaszenkę. Osoby te są objęte zakazem wjazdu do UE i zamrożeniem aktywów.
Oprócz Łukaszenki na liście znaleźli się m.in. jeg syn Wiktar, który jest doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego i członkiem Rady Bezpieczeństwa, szef sztabu prezydenckiej administracji Ihar Sierhiajenka, szef KGB Iwan Tertel, dowódca jednostki ALFA Siarhiej Zubkow, przewodniczący Sądu Konstytucyjnego Piotr Mikłaszewicz oraz przedstawiciele różnych resortów.
Sankcje to odpowiedź UE na dalsze tłumienie pokojowych protestów na Białorusi i brak odpowiedzi ze strony władz w Mińsku na propozycję dialogu.
Na przyjętej przez UE pierwszej liście objętych sankcjami przedstawicieli władz Białorusi odpowiedzialnych za fałszowanie wyborów i represje wobec protestujących znaleźli się m.in. szefowa Centralnej Komisji Wyborczej (CKW) Lidzija Jarmoszyna, jej zastępca oraz 10 innych członków tej instytucji, a także szef MSW Juryj Karajeu i jego zastępcy oraz dowódcy jednostek specjalnych, w tym OMON-u. W sumie wykaz zawiera 40 nazwisk.
UE uważa, że białoruska CKW i jej kolegium ponoszą odpowiedzialność za bezpodstawne odrzucenie niektórych kandydatów opozycji w wyborach prezydenckich oraz za nałożenie przez komisję nieproporcjonalnych ograniczeń na obserwatorów w lokalach wyborczych. Jak zaznaczono w rozporządzeniu unijnym, CKW zadbała również o to, by skład nadzorowanych przez nią komisji wyborczych miał stronniczy charakter.
Na liście osób objętych restrykcjami znaleźli się szef oddziałów specjalnych OMON Dzmitryj Bałaba, dowódca jednostki specjalnej szybkiego reagowania (SOBR) ppłk Alaksandr Bykau, a także przedstawiciele kierownictwa MSW, w tym szef Departamentu ds. Więziennictwa oraz milicji.
Ambasadorowie państw UE w środę w Brukseli dali zielone światło dla kolejnych sankcji unijnych na przedstawicieli władz Białorusi, w tym Alaksandra Łukaszenkę, za sfałszowanie wyborów prezydenckich i stosowanie przemocy wobec protestujących - poinformowało źródło unijne.
Kanada nałożyła kolejne sankcje w reakcji na naruszanie praw człowieka na Białorusi; dotyczą one 31 osób. Sankcje wprowadzono w koordynacji z działaniami Unii Europejskiej i USA – poinformowało w czwartek (16.10) kanadyjskie MSZ.
"Jeśli w naszym kraju nic się nie zmieni, należy wprowadzić ukierunkowane sankcje gospodarcze wobec firm lub osób wspierających finansowo reżim na Białorusi" - powiedziała w poniedziałek (5.10) Swiatłana Cichanouska w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika "Der Spiegel".
Ukraina przyłączy się do europejskich sankcji przeciwko Białorusi - zapowiadają władze w Kijowie. Wczoraj 40 przedstawicieli białoruskiego reżimu zostało objętych sankcjami Unii Europejskiej. To odpowiedź na fałszerstwa wyborcze i brutalne represje na Białorusi.
Sankcje wizowe, które wprowadziła Białoruś w odpowiedzi na retorsje ze strony Unii Europejskiej, są automatycznie stosowane w Rosji na mocy zobowiązań sojuszniczych między Mińskiem i Moskwą - poinformowała w piątek (2.10) rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa.
Białoruś wprowadza od piątku sankcje wizowe w związku z sankcjami wizowymi Unii Europejskiej – poinformowało w piątek (2.10) białoruskie ministerstwo spraw zagranicznych.
Kanada, w koordynacji z Wielką Brytanią, nałożyła sankcje ekonomiczne na prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenkę oraz 10 funkcjonariuszy państwowych, w tym szefa MSW i szefa mińskiej policji - poinformowało we wtorek (29.09) kanadyjskie MSZ.
MSZ Białorusi ogłosiło, że Mińsk wprowadza sankcje wobec państw bałtyckich w odpowiedzi na restrykcje z ich strony. Rzecznik MSZ oznajmił też, że spotkanie prezydenta Francji Emmanuela Macrona ze Swiatłaną Cichanouską "nie ma żadnego praktycznego sensu”.
Litwa, Łotwa i Estonia nałożyły w piątek (25.09) sankcje na kolejnych 98 przedstawicieli władz Białorusi odpowiedzialnych za fałszowanie wyborów i stosowanie przemocy wobec pokojowych demonstrantów.
Wielka Brytania przygotowuje sankcje wobec osób odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka na Białorusi - poinformował w czwartek (24.09) brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab.