Radio Białystok | Białoruś | Ukraina przyłączy się do europejskich sankcji przeciwko białoruskiemu reżimowi
Ukraina przyłączy się do europejskich sankcji przeciwko Białorusi - zapowiadają władze w Kijowie. Wczoraj 40 przedstawicieli białoruskiego reżimu zostało objętych sankcjami Unii Europejskiej. To odpowiedź na fałszerstwa wyborcze i brutalne represje na Białorusi.
O zamiarze przyłączenia się Ukrainy do sankcji wymierzonych w przedstawicieli białoruskiego reżimu poinformował ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba. Jak zaznaczył, tego wymaga konsekwencja w prowadzeniu polityki. Sankcje wynikają też z chęci pomocy narodowi Białorusi. Dyplomata w wywiadzie dla BBC Ukraina podkreślił jednocześnie, że jego kraj nie zamierza wprowadzać ekonomicznych sankcji i ograniczać stosunków gospodarczych z Białorusią. Ukraiński minister spraw zagranicznych podkreślił, że rozszerzenie wpływów Rosji na Białorusi zagraża ukraińskiemu bezpieczeństwu, a jednocześnie Ukraina nie jest objęta, jak to ujął "parasolem ochronnym" tak, jak kraje członkowskie NATO i Unii Europejskiej.
Podczas wczorajszego unijnego szczytu zdecydowano o personalnych sankcjach wobec przedstawicieli białoruskiego reżimu, oprócz Aleksandra Łukaszenki, co w zamierzeniu ma pozostawić możliwość dialogu.
Sankcje wizowe, które wprowadziła Białoruś w odpowiedzi na retorsje ze strony Unii Europejskiej, są automatycznie stosowane w Rosji na mocy zobowiązań sojuszniczych między Mińskiem i Moskwą - poinformowała w piątek (2.10) rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa.
Razem z ministrem spraw zagranicznych Litwy Linasem Linkevicziusem jesteśmy przekonani, że kanały komunikacji muszą zostać zachowane i na tym etapie nie zamierzamy wzywać naszych ambasadorów na konsultacje - poinformował w piątek (2.10) szef MSZ Zbigniew Rau w odpowiedzi na oczekiwania strony białoruskiej.
Białoruskie MSZ zażądało od ambasad Polski i Litwy ograniczenia liczby dyplomatów pracujących na Białorusi - powiedział w piątek (2.10) rzecznik prasowy Anatol Hłaz, na którego powołuje się portal TUT.by.
Białoruś wprowadza od piątku sankcje wizowe w związku z sankcjami wizowymi Unii Europejskiej – poinformowało w piątek (2.10) białoruskie ministerstwo spraw zagranicznych.
Rada Europejska przyjęła w czwartek po długiej debacie zaproponowany przez nas plan gospodarczy dla demokratycznej Białorusi - poinformował w piątek (2.10) premier Mateusz Morawiecki przed rozpoczęciem drugiego dnia nadzwyczajnego szczytu UE w Brukseli.
Kanada, w koordynacji z Wielką Brytanią, nałożyła sankcje ekonomiczne na prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenkę oraz 10 funkcjonariuszy państwowych, w tym szefa MSW i szefa mińskiej policji - poinformowało we wtorek (29.09) kanadyjskie MSZ.
MSZ Białorusi ogłosiło, że Mińsk wprowadza sankcje wobec państw bałtyckich w odpowiedzi na restrykcje z ich strony. Rzecznik MSZ oznajmił też, że spotkanie prezydenta Francji Emmanuela Macrona ze Swiatłaną Cichanouską "nie ma żadnego praktycznego sensu”.
Szef białoruskiej dyplomacji Uładzimir Makiej oskarżył w sobotę (26.09) na forum ONZ państwa Zachodu o próby wywołania "chaosu i anarchii" na Białorusi. W kraju tym od sierpnia trwają masowe protesty przeciwko władzy Alaksandra Łukaszenki.
Litwa, Łotwa i Estonia nałożyły w piątek (25.09) sankcje na kolejnych 98 przedstawicieli władz Białorusi odpowiedzialnych za fałszowanie wyborów i stosowanie przemocy wobec pokojowych demonstrantów.
Wielka Brytania przygotowuje sankcje wobec osób odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka na Białorusi - poinformował w czwartek (24.09) brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab.