Radio Białystok | Białoruś | Coraz więcej Białorusinów składa wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej
Wzrasta liczba Białorusinów ubiegających się w Polsce o udzielenie ochrony międzynarodowej - poinformował rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak. Tylko we wrześniu takie wnioski złożyły 82 osoby.
Wśród Białorusinów posiadających zezwolenia na pobyt przeważają osoby młode
Z danych przekazanych przez Urząd do Spraw Cudzoziemców wynika, że w latach 2017 - 2019 o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce ubiegało się ok. 40 obywateli Białorusi rocznie. W roku 2017 było to - 41 osób, w 2018 - 45, a w 2019 - 37 osób. Zauważalny wzrost liczby wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej widać w 2020 roku. Do końca września takie wnioski złożyło bowiem 152 Białorusinów, z czego w sierpniu 40 osób, a we wrześniu 82 osoby.
Jak informuje rzecznik prasowy UdSC Jakub Dudziak, ważne zezwolenia na pobyt w Polsce posiada obecnie 28,2 tys. Białorusinów. Większość z nich – 19,1 tys. posiada zezwolenia na pobyt stały, wydane w związku z polskim pochodzeniem lub Kartą Polaka. Zezwolenia na pobyt czasowy posiada natomiast 8,3 tys. osób.
Wśród Białorusinów posiadających ważne zezwolenia na pobyt przeważają osoby młode. Około 58 proc. to osoby w przedziale wiekowym 20 – 39 lat, a 15 proc. poniżej 20. roku życia. Nieznacznie przeważają mężczyźni – 15,7 tys. osób (55 proc.), w porównaniu do 12,5 tys. kobiet
- zaznacza Dudziak.
Wielu Białorusinów zamieszkało w Podlaskiem
Jak dodaje, najpopularniejszymi regionami wśród obywateli Białorusi są województwa: mazowieckie – 9,4 tys. osób oraz podlaskie – 6 tys.
Podane dane nie uwzględniają jednak obywateli Białorusi przebywających w Polsce na podstawie wiz.
Procedura ubiegania się o ochronę międzynarodową w Polsce rozpoczyna się od złożenia odpowiedniego wniosku w jednostce Straży Granicznej.
Każdy wniosek jest szczegółowo analizowany i rozpatrywany indywidualnie przez Urząd do Spraw Cudzoziemców. Ochronę międzynarodową przyznaje się cudzoziemcowi, jeśli w jego kraju pochodzenia grozi mu prześladowanie lub rzeczywiste ryzyko utraty życia czy zdrowia
- wyjaśnia Jakub Dudziak z UdSC.
Rzecznik prasowy UdSC zaznacza, że urząd odpowiada za rozpatrzenie wniosków o ochronę międzynarodową, jak również za zapewnienie wnioskodawcom pomocy socjalnej, która obejmuje m.in. zakwaterowanie w ośrodkach dla cudzoziemców, wyżywienie, opiekę medyczną oraz zajęcia edukacyjne, w tym naukę języka polskiego.
Podczas trwania procedury uchodźczej cudzoziemcy mają także możliwość samodzielnego utrzymania się poza ośrodkami przy pomocy finansowej otrzymywanej od urzędu. Pomoc jest wypłacana w miesięcznych transzach.
Obecnie z pomocy socjalnej Urzędu do Spraw Cudzoziemców korzysta 150 obywateli Białorusi. 51 osób z tej grupy przebywa w ośrodkach.