Radio Białystok | O nas | 50 lat przy Świerkowej 1 | Już pół wieku jesteśmy przy ul. Świerkowej 1 w Białymstoku. Jubileusz świętowaliśmy z naszymi Słuchaczami [zdjęcia]
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To już 50 lat, od kiedy Polskie Radio Białystok nadaje swój program z budynku przy ulicy Świerkowej 1 w Białymstoku. Z tej okazji spotkaliśmy się w piątek (26.07) z naszymi Słuchaczami, których częstowaliśmy tortem, oprowadziliśmy po rozgłośni i pokazaliśmy, jak powstaje program i jak na co dzień pracujemy.
50 lat przy Świerkowej 1 - historia, wspomnienia, zdjęcia
Z okazji 50-lecia na antenie prezentujemy też cykl audycji wspomnieniowych oraz jubileuszowy reportaż.
Od pół wieku Polskie Radio Białystok mieści się przy ul. Świerkowej. W lipcu 1974 roku uroczyście otwarto obecną siedzibę i przekazano ją radiowcom. O historii rozgłośni, o ludziach, którzy przez lata pracowali przy ul. Świerkowej 1 i o tych, którzy nadal tu pracują, można przeczytać też na naszej specjalnej podstronie. Są tam tez archiwalne zdjęcia i audycje z dawnymi nagraniami.
Już pół wieku Polskie Radio Białystok nadaje swój program z budynku przy ul. Świerkowej 1 w Białymstoku. Siedzibę rozgłośni uroczyście oddano do użytku w poniedziałek, 29 lipca 1974 r. o 9:30. Dotąd program dziennikarze przygotowywali w willi przy ul. Akademickiej.
Wędrujemy po radiowym archiwum, które mieści się w klimatyzowanej piwnicy przy ul. Świerkowej 1. Zaglądamy do archiwalnych szuflad z nazwiskami radiowych twórców, słuchamy dawnych nagrań m.in. z 23 października 1972 r., gdy w klubie Muza świętowano XX-lecie Radia Białystok.
Kto z naszych Słuchaczy pamięta, że w Radiu Białystok w latach 1977-1989 działało Białostockie Studio Muzyki Eksperymentalnej? W tamtych czasach, jak mówią jego twórcy, istniało w Polsce jeszcze tylko jedno takie miejsce - Studio Eksperymentalne Polskiego Radia w Warszawie (1957-2004).
Jak doskonaląca się przez dekady technologia zmieniała też naszą dziennikarską pracę? Co ten techniczny rozwój mówi nam o obecnym świecie i tym sprzed lat?
W audycji Jacka Grüna i Andrzeja Koziarę wspominają Elżbieta Czyż Koziara, Jerzy Doroszkiewicz, Dariusz Szada-Borzyszkowski. Fragmenty felietonu Jacka Grüna czytał Andrzej Jarosz, a w audycji umieściliśmy też materiały archiwalne radia.
Nasi znajomi wiedzą, że jeśli nie ma nas w domu - to zazwyczaj jesteśmy w drugim domu, czyli przy Świerkowej 1. Okrągłe 50. urodziny trwania w otulinie Lasu Zwierzynieckiego to dla nas okazja, by podzielić się opowieściami o ulubionych miejscach w budynku PRB.