Po 35 latach w Radiu Białystok spotkali się twórcy Białostockiego Studia Muzyki Eksperymentalnej

8 lipca 2024

Bogdan Szczepański i Krzysztof Nowakowski, fot. Andrzej Bajguz
Bogdan Szczepański i Krzysztof Nowakowski, fot. Andrzej Bajguz



0:00
0:00
Po 35 latach w Radiu Białystok spotkali się twórcy Białostockiego Studia Muzyki Eksperymentalnej - spotkanie zaaranżował Andrzej Bajguz, cz. 2 | Pobierz plik.


0:00
0:00
Po 35 latach w Radiu Białystok spotkali się twórcy Białostockiego Studia Muzyki Eksperymentalnej - spotkanie zaaranżował Andrzej Bajguz, cz. 1 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Kto z naszych Słuchaczy pamięta, że w Radiu Białystok w latach 1977-1989 działało Białostockie Studio Muzyki Eksperymentalnej? W tamtych czasach, jak mówią jego twórcy, istniało w Polsce jeszcze tylko jedno takie miejsce - Studio Eksperymentalne Polskiego Radia w Warszawie (1957-2004).

O ówczesnym sprzęcie, taśmach, trudnych, ale pełnych wolności warunkach do nagrywania takiej awangardowej muzyki rozmawiamy z jego twórcami: realizatorem Radia Białystok (pracę zaczął tu 50 lat temu, w 1974) i inżynierem Krzysztofem Nowakowskim oraz kompozytorem muzyki eksperymentalnej i elektronicznej Bogdanem Szczepańskim (był też śp. kompozytor Zbigniew Popielski), którzy spotkali się w naszym radiu po raz pierwszy po 35 latach.

Ich spotkanie zaaranżował Andrzej Bajguz.




Jak powstawała siedziba Polskiego Radia Białystok przy ul. Świerkowej 1?


Już pół wieku Polskie Radio Białystok nadaje swój program z budynku przy ul. Świerkowej 1 w Białymstoku. Siedzibę rozgłośni uroczyście oddano do użytku w poniedziałek, 29 lipca 1974 r. o 9:30. Dotąd program dziennikarze przygotowywali w willi przy ul. Akademickiej.



Cisza i dźwięk, czyli jak to się wszystko zaczynało?


Wędrujemy po radiowym archiwum, które mieści się w klimatyzowanej piwnicy przy ul. Świerkowej 1. Zaglądamy do archiwalnych szuflad z nazwiskami radiowych twórców, słuchamy dawnych nagrań m.in. z 23 października 1972 r., gdy w klubie Muza świętowano XX-lecie Radia Białystok.



O dawnej radiowej technice nagrywania opowiadają Anna Bogdanowicz i Anatol Kraśko


Jak doskonaląca się przez dekady technologia zmieniała też naszą dziennikarską pracę? Co ten techniczny rozwój mówi nam o obecnym świecie i tym sprzed lat?



Wspominamy Jacka Grüna i Andrzeja Koziarę


W audycji Jacka Grüna i Andrzeja Koziarę wspominają Elżbieta Czyż Koziara, Jerzy Doroszkiewicz, Dariusz Szada-Borzyszkowski. Fragmenty felietonu Jacka Grüna czytał Andrzej Jarosz, a w audycji umieściliśmy też materiały archiwalne radia.



Z okazji 50. urodzin Świerkowej 1 - opowiadamy o swoich ulubionych miejscach w budynku Polskiego Radia Białystok


Nasi znajomi wiedzą, że jeśli nie ma nas w domu - to zazwyczaj jesteśmy w drugim domu, czyli przy Świerkowej 1. Okrągłe 50. urodziny trwania w otulinie Lasu Zwierzynieckiego to dla nas okazja, by podzielić się opowieściami o ulubionych miejscach w budynku PRB.



Już pół wieku jesteśmy przy ul. Świerkowej 1 w Białymstoku. Jubileusz świętowaliśmy z naszymi Słuchaczami [zdjęcia]


To była jedna z nielicznych okazji, by zobaczyć naszą pracę i siedzibę od kuchni. Polskie Radio Białystok świętuje półwiecze działalności przy ulicy Świerkowej w Białymstoku.



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok