Po 35 latach w Radiu Białystok spotkali się twórcy Białostockiego Studia Muzyki Eksperymentalnej

8 lipca 2024

Bogdan Szczepański i Krzysztof Nowakowski, fot. Andrzej Bajguz
Bogdan Szczepański i Krzysztof Nowakowski, fot. Andrzej Bajguz



0:00
0:00
Po 35 latach w Radiu Białystok spotkali się twórcy Białostockiego Studia Muzyki Eksperymentalnej - spotkanie zaaranżował Andrzej Bajguz, cz. 2 | Pobierz plik.


0:00
0:00
Po 35 latach w Radiu Białystok spotkali się twórcy Białostockiego Studia Muzyki Eksperymentalnej - spotkanie zaaranżował Andrzej Bajguz, cz. 1 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Kto z naszych Słuchaczy pamięta, że w Radiu Białystok w latach 1977-1989 działało Białostockie Studio Muzyki Eksperymentalnej? W tamtych czasach, jak mówią jego twórcy, istniało w Polsce jeszcze tylko jedno takie miejsce - Studio Eksperymentalne Polskiego Radia w Warszawie (1957-2004).

O ówczesnym sprzęcie, taśmach, trudnych, ale pełnych wolności warunkach do nagrywania takiej awangardowej muzyki rozmawiamy z jego twórcami: realizatorem Radia Białystok (pracę zaczął tu 50 lat temu, w 1974) i inżynierem Krzysztofem Nowakowskim oraz kompozytorem muzyki eksperymentalnej i elektronicznej Bogdanem Szczepańskim (był też śp. kompozytor Zbigniew Popielski), którzy spotkali się w naszym radiu po raz pierwszy po 35 latach.

Ich spotkanie zaaranżował Andrzej Bajguz.




Cisza i dźwięk, czyli jak to się wszystko zaczynało?


Wędrujemy po radiowym archiwum, które mieści się w klimatyzowanej piwnicy przy ul. Świerkowej 1. Zaglądamy do archiwalnych szuflad z nazwiskami radiowych twórców, słuchamy dawnych nagrań m.in. z 23 października 1972 r., gdy w klubie Muza świętowano XX-lecie Radia Białystok.



Wspominamy Jacka Grüna i Andrzeja Koziarę


W audycji Jacka Grüna i Andrzeja Koziarę wspominają Elżbieta Czyż Koziara, Jerzy Doroszkiewicz, Dariusz Szada-Borzyszkowski. Fragmenty felietonu Jacka Grüna czytał Andrzej Jarosz, a w audycji umieściliśmy też materiały archiwalne radia.



O dawnej radiowej technice nagrywania opowiadają Anna Bogdanowicz i Anatol Kraśko


Jak doskonaląca się przez dekady technologia zmieniała też naszą dziennikarską pracę? Co ten techniczny rozwój mówi nam o obecnym świecie i tym sprzed lat?



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok