Cisza i dźwięk, czyli jak to się wszystko zaczynało?

7 lipca 2024

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda



0:00
0:00
Cisza i dźwięk, czyli jak to się wszystko zaczynało? - przygotowała Dorota Sokołowska | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wędrujemy po radiowym archiwum, które mieści się w klimatyzowanej piwnicy przy ul. Świerkowej 1. Zaglądamy do archiwalnych szuflad z nazwiskami radiowych twórców, słuchamy dawnych nagrań m.in. z 21 października 1972 r., gdy w klubie Muza świętowano XX-lecie Radia Białystok.

Nasi rozmówcy: Krzysztof Kurianiuk - dziennikarz, były dyrektor programowy oraz Dorota Niebrzydowska - dziennikarka, dyrektor programowa.

Krzysztof Kurianiuk i Dorota Niebrzydowska

Pytamy o to, dlaczego jest tak mało śladów po programach na żywo w naszym radiowym archiwum. Sprawdzamy też, co zapisuje nasza pamięć. I dlaczego trzeba bardzo dokładnie opisywać świat, zwłaszcza ten najbliższy.

Krzysztof Kurianiuk wspomina, że gdy przyszedł do pracy w 1976 r., w rozgłośni była już redakcja programów zajmujących się kulturą.


To był codzienny program nadawany przez 45 minut rano i prawie godzinę po południu oraz przez kwadrans w samo południe. A w niedzielę od 9:00 był magazyn Fakty i kontakty, nagrywany dzień lub dwa wcześniej. To był tygodnik opinii, w którym mieściły się cztery relacje z wydarzeń wraz z opiniami i recenzjami.


W lutym 1982 r., tuż po wprowadzeniu stanu wojennego, kiedy Janusz Weroniczak stracił stanowisko redaktora naczelnego, miał więcej czasu, by zająć się programem. I wymyślił Poranek u Dziennikarzy, nadawany najpierw przez godzinę - zawsze w niedzielę. To był program z udziałem wielu gości, a pracowali przy nim licznie współpracownicy. 

Na początku lat 90. radio zaczęło nadawać już przez całą dobę i w 1992 r. stery przejęła Teresa Kudelska, proponując nazwę Muza - wydarzenia, opinie, recenzje i to ona przez lata nadawała audycji ton, wyposażając go w piosenkę literacką (oprawa muzyczna) oraz eleganckie relacje z najważniejszych wydarzeń, także z regionu (stałe korespondencje przesyłali Wawrzyniec Kłosiński z Łomży i Stanisław Kurak z Suwałk).

Janusz Weroniczak i Teresa Kudelska

Z Muzą współpracowała Joanna Kosińska, później Tomalska - krytyczka plastyczna i Magdalena Gajl - krytyczka muzyczna. Recenzje teatralne pisała Dorota Sokołowska a komentarze poetyckie - Wiesław Szymański.

Dorota Sokołowska i Wiesław Szymański

Początek XXI wieku to już czas Trochę kultury - audycji redagowanej przez Dorotę Sokołowską i prowadzoną wspólnie z Wiesławem Szymańskim, Olgą Gordiejew, Marcinem Kozłowskim i Miłką Malzahn. To był czas duetów radiowych oraz eksperymentów muzycznych - w ramach oprawy pojawiała się muzyka z całego świata, wybierana przez Adama Beręsewicza, a autorzy "wyprowadzali się" ze studia, często nadając z radiowego ogrodu przy Świerkowej (słynne Śniadanie na trawie na początek lata) czy otwierającej się kawiarni Kopiluwak.

Około roku 2013 r. pojawiły się Podróże po kulturze - jako magazyn wydarzeń kulturalnych czy - inaczej mówiąc - tygodnik kulturalny. Audycja wydłużyła się do trzech godzin, muzyka z autorskiej przeszła w chilloutowe brzmienie proponowane przez Marcina Kozłowskiego. Mieści w sobie 12 tematów kulturalnych, będąc doskonałym przeglądem tego, co najważniejsze i najciekawsze w kulturze regionu. Obecnie pod redakcją Olgi Gordiejew, prowadzą go zaś Dorota Sokołowska i Andrzej Bajguz. Współpracują Dominik Sołowiej - recenzent filmowy, Sebastian Kochaniec - recenzent plastyczny.

Olga Gordiejew, Dorota Sokołowska i Andrzej Bajguz

Praktycznie co 10 lat audycja kulturalna nosiła inna nazwę, czyżby nadchodził czas na zmiany? Jedno jest pewne - 50 lat jesteśmy obecni z kulturą na antenie Polskiego Radia Białystok!




Jak powstawała siedziba Polskiego Radia Białystok przy ul. Świerkowej 1?


Już pół wieku Polskie Radio Białystok nadaje swój program z budynku przy ul. Świerkowej 1 w Białymstoku. Siedzibę rozgłośni uroczyście oddano do użytku w poniedziałek, 29 lipca 1974 r. o 9:30. Dotąd program dziennikarze przygotowywali w willi przy ul. Akademickiej.



Po 35 latach w Radiu Białystok spotkali się twórcy Białostockiego Studia Muzyki Eksperymentalnej


Kto z naszych Słuchaczy pamięta, że w Radiu Białystok w latach 1977-1989 działało Białostockie Studio Muzyki Eksperymentalnej? W tamtych czasach, jak mówią jego twórcy, istniało w Polsce jeszcze tylko jedno takie miejsce - Studio Eksperymentalne Polskiego Radia w Warszawie (1957-2004).



O dawnej radiowej technice nagrywania opowiadają Anna Bogdanowicz i Anatol Kraśko


Jak doskonaląca się przez dekady technologia zmieniała też naszą dziennikarską pracę? Co ten techniczny rozwój mówi nam o obecnym świecie i tym sprzed lat?



Wspominamy Jacka Grüna i Andrzeja Koziarę


W audycji Jacka Grüna i Andrzeja Koziarę wspominają Elżbieta Czyż Koziara, Jerzy Doroszkiewicz, Dariusz Szada-Borzyszkowski. Fragmenty felietonu Jacka Grüna czytał Andrzej Jarosz, a w audycji umieściliśmy też materiały archiwalne radia.



Z okazji 50. urodzin Świerkowej 1 - opowiadamy o swoich ulubionych miejscach w budynku Polskiego Radia Białystok


Nasi znajomi wiedzą, że jeśli nie ma nas w domu - to zazwyczaj jesteśmy w drugim domu, czyli przy Świerkowej 1. Okrągłe 50. urodziny trwania w otulinie Lasu Zwierzynieckiego to dla nas okazja, by podzielić się opowieściami o ulubionych miejscach w budynku PRB.



Już pół wieku jesteśmy przy ul. Świerkowej 1 w Białymstoku. Jubileusz świętowaliśmy z naszymi Słuchaczami [zdjęcia]


To była jedna z nielicznych okazji, by zobaczyć naszą pracę i siedzibę od kuchni. Polskie Radio Białystok świętuje półwiecze działalności przy ulicy Świerkowej w Białymstoku.



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok