Radio Białystok | Wybory samorządowe 2024 | Sondażowe ogólnopolskie wyniki wyborów do sejmików: PiS - 33,7, KO - 31,9, TD - 13,5, Konfederacja - 7,5, Lewica - 6,8
Jak wynika z badania exit poll, które przeprowadził Ipsos przed 970 losowo wybranymi lokalami wyborczymi - w wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju PiS uzyskał 33,7 proc., Koalicja Obywatelska - 31,9 proc., Trzecia Droga - 13,5 proc.; Konfederacja - 7,5 proc., Lewica uzyskała 6,8 proc., a Stowarzyszenie Bezpartyjni Samorządowcy - 2,7 proc. głosów. Na inne, lokalne komitety wyborcze zagłosowało 3,9 proc. wyborców.
Frekwencja w wyborach samorządowych wyniosła 51,5 proc. Przypomnijmy, w 2018 roku frekwencja w pierwszej turze wyborów samorządowych wyniosła w skali całego kraju 54,9 proc.
Nie będzie wyników dla Białegostoku - Ipsos poda sondażowe wyniki poszczególnych kandydatów na prezydenta w sześciu wybranych miastach.
Według sondażu Ipsos, w Warszawie wygrywa Rafał Trzaskowski - w pierwszej turze wyborów na prezydenta stolicy uzyskał 59,8 proc., w Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz, w Katowicach - Marcin Krupa, ale dogrywki 21 kwietnia będą potrzebne w Krakowie, Wrocławiu i Rzeszowie.
Ipsos zebrał około sto tysięcy ankiet. Badanie było anonimowe - tak samo jak głosowanie w lokalu wyborczym.
Respondent może ankietę wziąć i wypełnić, po czym samodzielnie włożyć ją do urny z napisem Ipsos, może wypełnić tylko część danych. W ankiecie nie prosimy o żadne dane kontaktowe, które wskazałyby na konkretną osobę - podkreślił Paweł Predko z Ipsos.
Z kolei 21 kwietnia, w miejscach, gdzie będzie to konieczne, odbędzie się druga tura wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Z sondażu Ipsos wynika, że największe poparcie Prawo i Sprawiedliwość odnotowało na wsiach - 43,2 proc. Notowania PiS spadały wraz ze wzrostem liczebności ośrodków miejskich - w tych powyżej 500 tys. mieszkańców co piąty głosował na PiS, natomiast niemal co drugi (48 proc.) na KO - wynika sondażu exit poll.
Nie wszyscy ubiegali się o kolejną kadencję, ale niektórzy dotychczasowi burmistrzowie czy wójtowie, którzy weszli do drugiej tury, w niej przegrali. Chodzi o kilkanaście podlaskich gmin.
W powiecie wysokomazowieckim w ośmiu samorządach wybory rozstrzygnięte zostały już 7 kwietnia, ale w dwóch potrzebna będzie dogrywka. Te samorządy to Ciechanowiec i Czyżew. W Polskim Radiu Białystok rozmawialiśmy z dwoma kandydatami na stanowisko burmistrza Czyżewa.
Rozpoczynamy prezentowanie wyników w wyborach do rad powiatów. W województwie podlaskim jest ich 14. Są też 3 miasta na prawach powiatu - Białystok, Łomża i Suwałki, w których przeprowadzono wybory do rad tych miast.
100 procent głosów policzono już w wyborach do Rady Miasta Łomża.
PKW podała już wyniki ze 100 proc. obwodów głosowania w wyborach na prezydenta Białegostoku i Łomży. W Suwałkach będzie druga tura.
Od północy trwa cisza wyborcza. Podlascy policjanci przypominają, że w tym czasie zabroniona jest m.in. jakakolwiek agitacja, także w Internecie. Chodzi np. o wieszanie plakatów, rozdawanie ulotek czy umieszczanie niedozwolonych treści w sieci.
Dobiegł końca cykl przedwyborczych debat Polskiego Radia Białystok poświęconych wyborom samorządowym. W 22 debatach zaprezentowało się w sumie 84 kandydatów. Byli to kandydaci na prezydentów miast, burmistrzów miast i gmin, radnych miejskich, radnych miast i radnych sejmiku wojewódzkiego.
Czy i jak usprawnić ruch, szczególnie w kierunku Białegostoku, jak rozwiązać problem śmieci zalegających w Karczach? M.in. o to zapytaliśmy kandydatów na burmistrza Sokółki.
W Polskim Radiu Białystok ostatnia już debata przed wyborami samorządowymi, tym razem spotykaliśmy się z kandydatkami. Wybory już w najbliższą niedzielę, 7 kwietnia.