Polacy głosowali w eurowyborach [zdjęcia, relacje]

9 czerwca 2024

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 r., fot. Sylwia Krassowska
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 r., fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Zapytaliśmy mieszkańców Suwałk, dlaczego postanowili wziąć udział w głosowaniu do Parlamentu Europejskiego - relacja Anny Auron-Wasilewskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Głosujący białostoczanie twierdzą, że wybory do Parlamentu Europejskiego są bardzo ważne - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


0:00
0:00
Głosujący mieszkańcy Łomży uważają pójście na wybory za swój obowiązek - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Prof. Adam Bartnicki tłumaczy działanie ordynacji w wyborach do Parlamentu Europejskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Uprawnionych do głosowania w Polsce było blisko 29 mln osób

Do udziału w głosowaniu w Polsce uprawnionych było 28 mln 952 tys. 443 wyborców. Wybory odbywały się w 31 830 obwodach głosowania, z czego 29 735 to obwody stałe, a 1 789 - odrębne. Za granicą utworzono 299 obwodów głosowania, zaś na statkach - 7.

Mieszkańcy naszego regionu głosowali na kandydatów, zarejestrowanych w okręgu nr 3 - obejmującym województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie.


Polacy wybierali 53 europosłów

W tegorocznych wyborach do PE w Polsce wybieraliśmy 53 europosłów (o jednego więcej niż poprzednio) spośród 1019 kandydatów. Wśród kandydatów 53 proc. stanowili mężczyźni, a 47 proc. kobiety. Najstarszy kandydat, który wystartował na Pomorzu, ma 88 lat, zaś najmłodszy, który wystartował w okręgu obejmującym województwo kujawsko-pomorskie - 21 lat. Średnia wieku kandydatów wynosiła 48 lat.


Listy wyborcze wystawiło 11 komitetów

Listy wyborcze wystawiło łącznie 11 komitetów, z czego 7 zarejestrowało kandydatów we wszystkich 13 okręgach. Z listą nr 1 w wyborach do PE startowała Trzecia Droga, z nr 2 Konfederacja, z nr 3 Bezpartyjni Samorządowcy, z nr 4 Polexit, z nr 5 Koalicja Obywatelska, z nr 6 Lewica, z nr 7 Prawo i Sprawiedliwość.


Obowiązywała cisza wyborcza

Do końca głosowania o 21:00 trwała cisza wyborcza. W tym czasie nie można prowadzić agitacji wyborczej, zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. W lokalu wyborczym zabronione jest eksponowanie symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi. Cisza wyborcza obowiązuje także w internecie.

Plakaty rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy wyborczej nie muszą być zrywane. Nie wolno jednak jeździć pojazdami oklejonymi plakatami wyborczymi, oklejony pojazd może natomiast stać. To samo dotyczy stron internetowych: niedopuszczalne jest aktualizowanie czy publikowanie nowych treści.

W czasie ciszy wyborczej nie wolno też publikować sondaży przedwyborczych dotyczących przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów, jak i sondaży prowadzonych w dniu głosowania.


W Polsce odnotowano 13 wykroczeń

Podczas trwania wyborów - do 10:00 - PKW odnotowała 13 wykroczeń. Pięć z nich dotyczyło zniszczenia lub wieszania plakatów wyborczych w miejscach publicznych, osiem wykroczeń było związanych z naruszaniem ciszy wyborczej.

W sobotę (8.06) w woj. podlaskim doszło do dwóch wykroczeń z kodeksu wyborczego. Pierwszy przypadek dotyczył Zambrowa, gdzie rozwieszono na ogrodzeniu posesji cztery plakaty wyborcze. Natomiast w Białymstoku w jednym z bloków w gablocie na klatce schodowej umieszczono ulotki wyborcze.

Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna.


Mniejszość litewska głosowała na polskich kandydatów

Mniejszość litewska głosowała na polskich kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Według informacji, które otrzymaliśmy z Konsulatu Republiki Litewskiej w Sejnach, zdecydowana większość należąca do tej grupy nie jest uprawniona do wybierania reprezentantów z Litwy. W Polsce głosować na nich mogą jedynie osoby z litewskim obywatelstwem.

W sejneńskim lokalu wyborczym zarejestrowało się 37 takich wyborców. Swoje głosy oddawać mogli już od poniedziałku. Część z nich skorzystała również z możliwości głosowania korespondencyjnego.


źródło: PAP






Oficjalne wyniki PKW: Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego

W wyborach do Parlamentu Europejskiego - według oficjalnych danych, które PKW podała w poniedziałek (10.06) - wygrała Koalicja Obywatelska, która zdobyła 37,06 proc. głosów.



Jacek Protas i Maciej Wąsik nowymi europosłami z okręgu obejmującego województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie

PKW podała wyniki ze 100 proc. obwodów głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu nr 3, obejmującym województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. Mandaty europosłów zdobyli: Jacek Protas z Koalicji Obywatelskiej i Maciej Wąsik z Prawa i Sprawiedliwości.



Wybory do Parlamentu Europejskiego - według exit poll wygrywa Koalicja Obywatelska z wynikiem 38,2 proc., Prawo i Sprawiedliwość ma 33,9 proc.

Koalicja Obywatelska wygrywa wybory do Parlamentu Europejskiego z wynikiem 38,2 proc., Prawo i Sprawiedliwość ma 33,9 proc. - tak wynika z badania exit poll Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP.



Cząstkowa frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego

PKW: frekwencja w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego na 12:00 wyniosła - 11,66 proc., dla porównania w 2019 r. było to - 14,39 proc. Frekwencja na godzinę 17:00 wyniosła 28,20 proc.



To ostatni dzień przed ciszą wyborczą - kandydaci do europarlamentu zachęcają wyborców do głosowania

Już w najbliższą niedzielę (9.06) będziemy wybierać 53 kandydatów do Parlamentu Europejskiego - w 13 okręgach. W trzecim, obejmującym woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie, możemy liczyć na dwa lub co najwyżej trzy mandaty. W poprzednich wyborach mieliśmy trzy.



Uwaga na fałszywe informacje, które mogą wpływać na wybory do PE

Każdy może zgłosić przypadki dezinformacji i fałszywych narracji dotyczących niedzielnych (9.06) wyborów do Parlamentu Europejskiego. O takiej możliwości informuje też Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.



Debata kandydatów z okręgu nr 3 startujących w wyborach do Parlamentu Europejskiego

To ostatni dzień na prowadzenie kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. O północy rozpocznie się cisza wyborcza.



Wiceminister Paweł Zalewski zapewniał w Suwałkach, że granica Polski jest bezpieczna

Wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski odwiedził w czwartek (06.06) Suwałki. Polityk podczas konferencji prasowej zapewniał, że granica naszego państwa jest bezpieczna.



Jarosław Galej: Parlament Europejski powinien zajmować się poważnymi sprawami

Parlament Europejski powinien zajmować się poważnymi sprawami - m.in. ochroną granic. Tak uważa ubiegający się o mandat europosła Jarosław Galej z komitetu Wyborczego Normalny Kraj.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok