Uwaga na fałszywe informacje, które mogą wpływać na wybory do PE

7 czerwca 2024

źródło: pixabay.com/B_A
źródło: pixabay.com/B_A

Zwraca uwagę, że jest to bardzo ważne, zawłaszcza w kontekście ostatnich ataków na infrastrukturę informatyczną Polskiej Agencji Prasowej.       

Wszelkie incydenty, które mogą zakłócić przebieg wyborów, należy zgłaszać m.in. do NASK czy CERT Polska za pośrednictwem platformy Bezpieczne Wybory.          

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa prowadzi kampanię "Nie dajmy kłamać o wyborach".        


Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka do spraw przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.       


Podkreśla, że zwłaszcza teraz, przed wyborami, trzeba weryfikować to, co pojawia się w Internecie czy mediach społecznościowych, a tych niesprawdzonych informacji nie udostępniać.       

Wszelkie przejawy dezinformacji czy manipulacji można zgłaszać na stronie bezpiecznewybory.pl, gdzie jest specjalny formularz.  


Podmioty publiczne, do których można zgłaszać niepokojące incydenty: 

  • Zgłaszanie do NASK lub CERT Polska w kontekście incydentów informacyjnych mogących zakłócić przebieg wyborów za pośrednictwem platformy Bezpieczne Wybory
    • NASK – zgłaszanie fałszywych informacji lub zmanipulowanych treści;
    • CERT Polska – zgłaszanie złośliwych domen, SMS, wiadomości email lub oprogramowania;
    • CERT Artemis – zgłaszanie strony kandydata, komitetu wyborczego lub partii politycznej w celu sprawdzenia zabezpieczeń i wykrycia ewentualnych nieprawidłowości;
  • Do NASK w przypadku dezinformacji niezwiązanej z ingerencją w proces wyborczy za pośrednictwem wiadomości e-mail na adres: informacja@nask.pl;
  • Do ABW za pośrednictwem formularza na stronie lub telefonicznie;
  • Do CSIRT GOV – za pośrednictwem formularza na stronie - szczególnie w przypadku ataków na infrastrukturę krytyczną. W kontekście dezinformacji może być to chociażby przejęcie strony internetowej lub podszywanie się pod instytucję zarządzającą infrastrukturą krytyczną; 
  • Do MSZ za pośrednictwem wiadomości e-mail na adres: stopdezinformacji@msz.gov.pl – w przypadku dezinformacji rozsiewanej za granicą, uderzającej w reputację i wizerunek RP.





Oficjalne wyniki PKW: Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego

W wyborach do Parlamentu Europejskiego - według oficjalnych danych, które PKW podała w poniedziałek (10.06) - wygrała Koalicja Obywatelska, która zdobyła 37,06 proc. głosów.



Jacek Protas i Maciej Wąsik nowymi europosłami z okręgu obejmującego województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie

PKW podała wyniki ze 100 proc. obwodów głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu nr 3, obejmującym województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. Mandaty europosłów zdobyli: Jacek Protas z Koalicji Obywatelskiej i Maciej Wąsik z Prawa i Sprawiedliwości.



Wybory do Parlamentu Europejskiego - według exit poll wygrywa Koalicja Obywatelska z wynikiem 38,2 proc., Prawo i Sprawiedliwość ma 33,9 proc.

Koalicja Obywatelska wygrywa wybory do Parlamentu Europejskiego z wynikiem 38,2 proc., Prawo i Sprawiedliwość ma 33,9 proc. - tak wynika z badania exit poll Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP.



Cząstkowa frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego

PKW: frekwencja w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego na 12:00 wyniosła - 11,66 proc., dla porównania w 2019 r. było to - 14,39 proc. Frekwencja na godzinę 17:00 wyniosła 28,20 proc.



Polacy głosowali w eurowyborach [zdjęcia, relacje]

W niedzielę (9.06) w wyborach do Parlamentu Europejskiego wybieraliśmy 53 europosłów spośród 1019 kandydatów.



To ostatni dzień przed ciszą wyborczą - kandydaci do europarlamentu zachęcają wyborców do głosowania

Już w najbliższą niedzielę (9.06) będziemy wybierać 53 kandydatów do Parlamentu Europejskiego - w 13 okręgach. W trzecim, obejmującym woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie, możemy liczyć na dwa lub co najwyżej trzy mandaty. W poprzednich wyborach mieliśmy trzy.



Debata kandydatów z okręgu nr 3 startujących w wyborach do Parlamentu Europejskiego

To ostatni dzień na prowadzenie kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. O północy rozpocznie się cisza wyborcza.



Wiceminister Paweł Zalewski zapewniał w Suwałkach, że granica Polski jest bezpieczna

Wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski odwiedził w czwartek (06.06) Suwałki. Polityk podczas konferencji prasowej zapewniał, że granica naszego państwa jest bezpieczna.



Jarosław Galej: Parlament Europejski powinien zajmować się poważnymi sprawami

Parlament Europejski powinien zajmować się poważnymi sprawami - m.in. ochroną granic. Tak uważa ubiegający się o mandat europosła Jarosław Galej z komitetu Wyborczego Normalny Kraj.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok