Radio Białystok | Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 | Wiceminister Paweł Zalewski zapewniał w Suwałkach, że granica Polski jest bezpieczna
Paweł Zalewski odniósł się także do sprawy zatrzymania trzech polskich żołnierzy, którzy - jak zarzuca im prokuratura - przekroczyli swoje uprawnienia oddając strzały ostrzegawcze w kierunku napierających uchodźców.
Wiceminister apelował o zaufanie do służb publicznych. Sprzeciwiał się także wykorzystywaniu tej informacji przez oponentów w kampanii wyborczej.
To jest szkodliwe dla państwa. Nie może być tak, że gdy prokuratura wydaje jakieś zarządzenie, pojawiają się specjaliści, którzy pomimo nieznajomości procedur, od razu twierdzą, że działania, które mają miejsce są nieprawidłowe - mówił Paweł Zalewski.
Paweł Zalewski przypomniał również z jaką misją wysłano żołnierzy na granicę z Białorusią.
Tutaj pełnią funkcję policyjną, gdzie ich celem nie jest wyeliminowanie osób, które nielegalnie przekraczają granicę. Jeżeli słyszę, że wojsko powinno strzelać, powinno otwierać broń inaczej niż zgodnie z przepisami, czyli w obronie własnej, to wszystko się we mnie buntuje. Nie o to na tej granicy chodzi - dodał wiceminister.
Przypomnijmy, że w wyborach do Parlamentu Europejskiego Paweł Zalewski jest liderem listy Trzeciej drogi, Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego w województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim.
W wyborach do Parlamentu Europejskiego - według oficjalnych danych, które PKW podała w poniedziałek (10.06) - wygrała Koalicja Obywatelska, która zdobyła 37,06 proc. głosów.
PKW podała wyniki ze 100 proc. obwodów głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu nr 3, obejmującym województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. Mandaty europosłów zdobyli: Jacek Protas z Koalicji Obywatelskiej i Maciej Wąsik z Prawa i Sprawiedliwości.
Koalicja Obywatelska wygrywa wybory do Parlamentu Europejskiego z wynikiem 38,2 proc., Prawo i Sprawiedliwość ma 33,9 proc. - tak wynika z badania exit poll Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP.
PKW: frekwencja w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego na 12:00 wyniosła - 11,66 proc., dla porównania w 2019 r. było to - 14,39 proc. Frekwencja na godzinę 17:00 wyniosła 28,20 proc.
W niedzielę (9.06) w wyborach do Parlamentu Europejskiego wybieraliśmy 53 europosłów spośród 1019 kandydatów.
Już w najbliższą niedzielę (9.06) będziemy wybierać 53 kandydatów do Parlamentu Europejskiego - w 13 okręgach. W trzecim, obejmującym woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie, możemy liczyć na dwa lub co najwyżej trzy mandaty. W poprzednich wyborach mieliśmy trzy.
Każdy może zgłosić przypadki dezinformacji i fałszywych narracji dotyczących niedzielnych (9.06) wyborów do Parlamentu Europejskiego. O takiej możliwości informuje też Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
To ostatni dzień na prowadzenie kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. O północy rozpocznie się cisza wyborcza.
Parlament Europejski powinien zajmować się poważnymi sprawami - m.in. ochroną granic. Tak uważa ubiegający się o mandat europosła Jarosław Galej z komitetu Wyborczego Normalny Kraj.