Radio Białystok | Wojna na Ukrainie | Na polsko-ukraińskich przejściach granicznych wciąż jest wielu uchodźców
Mniej uchodźców przekracza obecnie ukraińsko-polskie przejścia graniczne, ale dalej są to tysiące osób każdej doby. Teraz jest zdecydowanie więcej uciekinierów z terenów objętych bezpośrednimi działaniami wojennymi.
Kobiety i dzieci są bardzo zmęczone i zestresowane. Granicę przekraczają też z nimi zwierzęta domowe.
Na przejściu dla pieszych w Medyce w woj. podkarpackim jest wiele organizacji pomocowych z całego świata. Atmosfera jest tam bardzo przyjazna. Na dyżurach bywają nawet wolontariusze z woj. podlaskiego.
Całością działań koordynuje tam obecnie Polski Czerwony Krzyż. Uchodźcy z Medyki są przewożeni specjalnymi autobusami do centrów pomocy w Przemyślu. Są też transporty na dworzec PKP. Docierają do niego też ewakuacyjne pociągi z Ukrainy. Dalej są bezpłatne rejsy do dużych miast Polski oraz do Niemiec, Austrii i Czech.
Od pierwszego dnia wojny punkt pomocy uciekinierom z Ukrainy funkcjonuje też w Domu Ukraińskim w Przemyślu. Dyżury pełnią tam przez całą dobę wolontariusze - Ukraińcy i Polacy. W sali teatralnej może spać jednocześnie 70-80 osób.
Lokalne zakłady gastronomiczne dostarczają uchodźcom 1-2 posiłki dziennie. Aktywiści Związku Ukraińców w Polsce pomagają znaleźć im drogę i miejsca noclegowe w innych miastach Polski i za granicą. Od niedawna w Domu Ukraińskim funkcjonuje też terenowe biuro Konsulatu Generalnego Ukrainy z Lublina, którego pracownicy pomagają załatwiać wszelkie sprawy formalne.
W Przemyślu i w pobliżu przejść granicznych są też inne centra pomocy uchodźcom z Ukrainy.