"Wigilijne gotowanie" w Podlaskim Centrum Rolno-Towarowym w Białymstoku [zdjęcia]

10 grudnia 2022

"Wigilijne gotowanie" w Podlaskim Centrum Rolno-Towarowym w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska
"Wigilijne gotowanie" w Podlaskim Centrum Rolno-Towarowym w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska



0:00
0:00
Za nami czwarte i ostatnie spotkanie w ramach "Wigilijnego gotowania z Podlaskim Centrum Produktu Lokalnego" - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


0:00
0:00
"Wigilijne gotowanie" w Podlaskim Centrum Rolno-Towarowym w Białymstoku - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W Podlaskim Centrum Rolno-Towarowym przy ul. Andersa w Białymstoku panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Kreatywne Czechowianki" robiły dania z karpia knyszyńskiego. Z kolei członkinie Koła Gospodyń Wiejskich "Olmoncianki" pokazały, jak przyrządzić świąteczne potrawy z użyciem kapusty i ogórków kiszonych.

Przedstawiono też kolejny regionalny produkt wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, czyli podlaskie "Knysze". 

Wigilijne gotowanie z Podlaskim Centrum Produktu Lokalnego rozpoczęło się o 9:00 i potrwało do 12:00.


W tym roku 5 podlaskich produktów otrzymało statuetki „Pereł”. Są to:

    1) Gęsi Pipek

    2) Augustowskie rogale (Małgorzata Ostapowicz)

    3) Chleb wiejski na zakwasie 

    4) Kapusta kiszona w główce 

    5) Salceson ozorkowy 


    1. Gęsi pipek - Koło Gospodyń Wiejskich w Radziłowie (przepis: Agnieszka Chrzanowska)

Opis produktu: Skóra z gęsiej szyi, ziemniaki, przyprawy (sól, pieprz, majeranek, cebula ewentualnie czosnek), gęsi smalec.

Skóry oczyszczamy, zszywamy i przygotowujemy do faszerowania. Ziemniaki ścieramy na tarce, odstawiamy, aby puściły wodę, a potem lekko odsączamy. Cebulę drobno siekamy i przesmażamy na gęsim smalcu. Do startych ziemniaków dodajemy przesmażoną cebulę i przyprawiamy farsz solą, pieprzem i majerankiem. Nadziane szyje gotujemy w bulionie warzywnym z dużą ilością majeranku. Po ugotowaniu osączamy i zapiekamy w piekarniku do uzyskania złotego koloru.


2. Salceson ozorkowy - "RHD Swojskie Wędliny" w Dobrym Lesie (przepis: Magdaleny i Marcina Kosakowskich)

Opis produktu (przepis wielopokoleniowy): Salceson przygotowujemy z ozorków i skórek wieprzowych oraz głowizny. Głowiznę i ozorki peklujemy w solance przez dwie doby. Następnie wszystko gotujemy. Po ugotowaniu ozorki i głowiznę kroimy w duże kawałki, a skórki mielimy na drobnym sitku, dodając przyprawy: pieprz czarny, sól, czosnek, kminek, cukier, gałkę muszkatołową i dolewamy wywar z gotowania. To wszystko nakładamy we wcześniej przygotowany żołądek wieprzowy i parzymy przez 2-2,5 godz. w temperaturze 80oC. Po uparzeniu układamy i przyciskamy, aby wszystko dobrze się sparowało. Do spożycia gotowy jest następnego dnia. 


3. Kapusta kiszona w główce - Gosp. Rolne "Kiszenie z tradycją" w Czarnej Wsi Kościelnej (przepis: Anny Sienkiewicz)

Opis produktu : Przygotowuję główki kapusty odmian późnych. Czyszczę z brudnych i uszkodzonych liści. Główki 3-4-kilogramowe, o zwartej strukturze, wykorzystuję do zrobienia gołąbków, a do kiszenia przeznaczam takie do 1,5 kg –  to one będą  wypełnieniem w beczce i zostaną zjedzone jako przystawka, surówka czy kapuśniak. Na dno beczki (ok. 120 l) układam warstwami główki  kapusty (jeżeli ktoś chce może wykroić kaczana), pomiędzy główki wkładam kilka obranych marchewek i 3 jabłka. Kapustę układam do połowy wysokości beczki. Na wierzch zasypuję kapustą poszatkowaną wymieszaną z solą, w proporcji: na kilogram kapusty łyżka soli. Gdy beczka jest zapełniona, należy dobrze ubić, beczkę ustawiamy w temperaturze pokojowej (20-23oC). Już po tygodniu poszatkowana kapusta w beczce  będzie ukiszona, natomiast na  zatopione  główki trzeba poczekać 4-5 miesięcy.


4. Chleb wiejski na zakwasie - Gosp. Agroturystyczne "Biebrzańskie Eldorado" w Dolistowie Starym (przepis: Marianny Rogało)


Opis produktu: Chleb wiejski na zakwasie: 3 szklanki mąki pszennej, szklanka mąki żytniej, szklanka otrębów, szczypta soli, 3 szklanki letniej wody, szklanka zakwasu. Ciasto na chleb wyrobić mieszając wszystkie składniki drewnianą łyżką. Wymieszane ciasto wyłożyć do nasmarowanych tłuszczem blaszek i odstawić do wyrośnięcia na 6-8 godzin, pod przykryciem (np. pod lnianą ściereczką). Po tym czasie, wstawić do nagrzanego do 200°C piekarnika i piec ok. 70 minut. 


5. Augustowskie rogale - Agroturystyka "Leśny Dworek" w Kryłatce (przepis: Małgorzaty Ostapowicz)

Opis produktu: 1,5 kg mąki, 0,6 kg smalcu, 2 kostki masła lub margaryny, 400 ml śmietany gęstej, 100 dag drożdży, wiśnie w soku własnym (lub świeże wydrylowane i przesmażone z cukrem). Mąkę połączyć ze wszystkimi składnikami i ugniatać do wyrobienia jednolitej masy. Zagniecione ciasto zawinąć w lnianą ściereczkę i zanurzyć w zimnej wodzie. Czekać cierpliwie na wypłynięcie (1,5 godz.). Gotowe ciasto wypływa wyrośnięte i nadaje się do wałkowania. Rozwałkować na cienkie placki i wykrajać trójkąty. Na wycięte trójkąty wykładać wiśnie i zawijać rogaliki. Piec w 180 oC około 20 minut. Po upieczeniu posypać cukrem pudrem.


KNYSZ – wpis na Listę Produktów Tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - KGW Nowinki z Nowin Kasjerskich

To rodzaj trójkątnego lub okrągłego pieroga z ciasta drożdżowego, wypełniony farszem z kaszy gryczanej i grzybów wielkości ok. 12-15 cm w podstawie trójkąta; ok. 12-15 cm w podstawie spłaszczonej kuli.

"Wigilijne gotowanie z Podlaskim Centrum Produktu Lokalnego" realizowane jest w ramach przedsięwzięcia pn. "Promocja przetwórstwa oraz produktów lokalnych i regionalnych w województwie podlaskim" finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej "Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.



Wigilijne gotowanie w Przystawańcach


W Przystawańcach w gminie Puńsk odbyło się kolejne spotkanie w ramach wigilijnego gotowania z Podlaskim Centrum Produktu Lokalnego.



Wigilijne gotowanie w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej [zdjęcia]


Celem jest promocja przetwórstwa oraz produktów lokalnych i regionalnych. W ramach wigilijnego gotowania z Podlaskim Centrum Produktu Lokalnego w niedzielę (27.11) można było nauczyć się gotować w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.



Wigilijne gotowanie z Podlaskim Centrum Produktu Lokalnego


Celem jest promocja przetwórstwa oraz produktów lokalnych i regionalnych w województwie podlaskim. Od Drohiczyna rozpoczęło się wigilijne gotowanie z Podlaskim Centrum Produktu Lokalnego.




 

Przedsięwzięcie realizowane w ramach „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Instytucja odpowiedzialna za treść Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku.

Operacja „Promocja przetwórstwa oraz produktów lokalnych i regionalnych w województwie podlaskim” współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
 

Prowadzący:

Renata Reda



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok