Radio Białystok | Wiadomości | Hodowla owiec alternatywnym źródłem produkcji na terenach objętych występowaniem ognisk ASF w Podlaskiem?
Czy hodowla owiec będzie alternatywnym źródeł produkcji na terenach objętych występowaniem ognisk ASF w Podlaskiem? Są tworzone takie ekspertyzy - powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Związek Hodowców Owiec i Kóz w Białymstoku zrzesza obecnie 288 owczarzy
Jak nam powiedział dyrektor biura regionalnego Związku - Jerzy Kamiński - w woj. podlaskim pod oceną jest ok. 8 tys. sztuk maciorek, dalszych 2 300 jest w stadach towarowych, co daje łącznie ok. 11 tys. sztuk.
Spadek produkcji owiec przyhamowały dopłaty
Od 6 lat pogłowie owiec jest na tym samym poziomie. Spadek produkcji przyhamowały dopłaty. Wynoszą one ok. 120 zł do maciorki a dla ras z ochroną zasobów genetycznych od 320 do 360 zł. Warunkami ich otrzymywania jest wielkość stada (minimum 10 sztuk) i wiek (12 miesięcy).
Najwięcej owiec hodują rolnicy w powiecie sokólskim (ok. 6 tys. sztuk), hajnowskim, bielskim, siemiatyckim i białostockim
W zachodniej części województwa, gdzie gleby są lepsze i dominuje hodowla krów - owiec prawie nie ma. W woj. podlaskim najczęściej spotykane są wrzosówki (mają maksymalne dopłaty). Spada zainteresowanie polską rasą nizinną i rasami mięsnymi.
Ponad 880 milionów złotych wypłacił już rolnikom w ramach płatności bezpośrednich za 2016 rok Podlaski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
To wciąż duży problem wśród rolników w województwie podlaskim.
Niebawem producenci trzody chlewnej, którzy ponieśli straty w związku z ASF, mogą liczyć na unijne wsparcie - powiedział na konferencji prasowej w Białymstoku minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.