Radio Białystok | Wiadomości | Powstanie zbiór tatarskich bajek i opowieści
Bajki i opowieści tatarskie przetłumaczone na język polski znajdą się w książce, jaką w 2017 roku planuje wydać Muzułmański Związek Religijny w RP. W zbiorze znajdzie się blisko 40 tekstów, ukaże się w nakładzie 500 egzemplarzy.
Projekt Muzułmańskiego Związku Religijnego (MZR) w RP na wydanie książki "Baju baju z tatarskiego kraju" otrzymał dotację z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
W książce znajdzie się wybór bajek i opowieści z krajów, w których żyją Tatarzy
Jak powiedziała PAP Barbara Pawlic-Miśkiewicz z MZR, w książce znajdzie się wybór bajek i opowieści z krajów, w których żyją Tatarzy, a wyboru dokona poeta i rzecznik MZR Musa Czachorowski. On też będzie jednym z tłumaczy, bo - jak dodała - bajki trzeba przetłumaczyć z języka rosyjskiego i tatarskiego.
Pawlic-Miśkiewicz mówiła, że obecna publikacja będzie kontynuacją wydanej przez MZR w 2016 książki "Tatarskie bajania, czyli bajki, podania i opowieści z całego tatarskiego świata", gdzie znalazło się 39 bajek. Dodała, że pięknych tatarskich opowieści jest więcej, stąd decyzja, żeby przetłumaczyć i wydać kolejne.
Bajki pochodzą z różnych regionów, a dzięki temu można poznać też lokalne tatarskie tradycje
W jej ocenie wartością jest to, że bajki pochodzą z różnych regionów, a dzięki temu można poznać też lokalne tatarskie tradycje. "To co w tych bajkach jest ciekawe, to specyficzna scenografia, w której się rozgrywają, opisy niecodziennych, tradycyjnych strojów, tatarskie powiedzenia czy rytuały związane z islamem" - dodała.
Bajki - jak mówiła - są różne, starają się opowiedzieć o sprawach ogólnoludzkich, pokazują zmagania się dobra ze złem, piętnują egoizm i chciwość, ale też wskazują drogę, którą warto iść. "Można znaleźć w nich prawdę dla siebie" - dodała.
Tatarzy to jedna z najmniejszych grup etnicznych w Polsce
Tatarzy to jedna z najmniejszych grup etnicznych w Polsce, ale ich historia na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej ma ponad 600 lat. Jako datę dobrowolnego osadnictwa tatarskiego w Wielkim Księstwie Litewskim i Rzeczypospolitej, Jan Długosz podaje rok 1397. Na ziemie polskie Tatarzy przynieśli ze sobą islam. Już w XVI-XVII wieku zatracili jednak swój język i wiele obyczajów, a nazwiska rodowe uległy spolszczeniu.
Ilu jest obecnie Tatarów w Polsce, dokładnie nie wiadomo. W środowisku tej mniejszości działa Muzułmański Związek Religijny w RP oraz Związek Tatarów Polskich. Ten pierwszy liczbę polskich muzułmanów, w większości właśnie pochodzenia tatarskiego, szacuje na ok. 5 tys. osób. (PAP, oprac. sk)
Zobacz też:
Ponad sto nazwisk w słowniku biograficznym polskich Tatarów XX wieku
Białystok: Naukowcy dyskutowali o kulturze i tradycjach krajów muzułmańskich
Region: Czy Tatarzy mają miejsca wspólnej pamięci?
Białystok: Tatarzy rozpoczęli naukę języka ojczystego