Radio Białystok | Wiadomości | XVI Bieg Niepodległości w Białymstoku
Dla większości był to nie tylko kolejny start w zawodach, ale przede wszystkim forma współczesnego patriotyzmu. Prawie 1000 osób wystartowało w Biegu Niepodległości w Białymstoku.
"Ta sportowa impreza ma przypominać o ważnych osobach i wydarzeniach z historii Polski. W tym roku przypominamy m.in. Inkę i 1050. rocznica Chrztu Polski, a patronem biegu od początku jest przedwojenny prezydent Białegostoku Seweryn Noakowski" - mówił organizator biegu Grzegorz Łukaszewicz.
W białostockim Biegu Niepodległości udział wzięło - oprócz Polaków - kilkudziesięciu zawodników z Białorusi i Litwy. Ambasadorami byli Kamila Lićwinko, Malwina Sobierajska-Wojtulewicz i Wojciech Nowicki. Zawodnicy pobiegli na dystansie 5 i 10 km, był też Nordic-Walking oraz biegi dla dzieci i młodzieży.
Na dystansie 10 km pierwsze miejsce zajął Białorusin Vladislav Pramau, drugie Damian Roszko z KS Podlasie Białystok a trzecie Białorusin Evgenii Palonnikov. W biegu na 5 km pierwszy był Łukasz Parszczyński z KS Podlasie Białystok, drugi Wojciech Augustynowicz z MKS Juvenia Białystok, zaś trzeci Ukrainiec Anton Chikarev.
W klasyfikacji kobiet w biegu na 10 km pierwsza była Izabela Trzaskalska z klubu AZS UMCS Lublin, druga Białorusinka Volha Krautsova a trzecia Izabela Parszczyńska z KS Podlasie Białystok. Na dystansie 5 km pierwsze miejsce zajęła Ukrainka Oleksandra Dzeban, drugie Agnieszka Żoch z Żedni, a trzecie Anita Cichocka ze stowarzyszenia Nadaktywni.
Upominki nawiązujące do historii w pakietach startowych
Uczestnicy biegu otrzymali też w pakietach startowych upominki o charakterze historycznym od patrona honorowego biegu - oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. To broszura o białostoczaninie Ryszardzie Kaczorowskim, ostatnim Prezydencie RP na Uchodźstwie, miniaturowa replika ryngrafu Żołnierza Niezłomnego – porucznika Franciszka Majewskiego ps. Słony (1919-1948) oraz biało-czerwona opaska odblaskowa. W trakcie biegu na terenie Stadionu Miejskiego w Białymstoku prezentowano wystawę: Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna "Inka" 1928-1946 przygotowaną przez IPN Gdańsk. (aj, mak/mak, mag)
Sprawdź:
Białystok: Utrudnienia w ruchu drogowym podczas przemarszu i XVI Biegu Niepodległości