Radio Białystok | Wiadomości | Obchody 73. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej
73 lata temu wybuchła II Wojna Światowa. Ten największy konflikt zbrojny we współczesnej historii pochłonął kilkadziesiąt milionów ofiar.
W całym kraju będą obchodzone w sobotę (01.09) uroczystości upamiętniające tamte tragiczne wydarzenia.
Obchody rocznicy wybuchu wojny w Białymstoku
W Białymstoku obchody będą połączone z rocznicą obrony miasta w Kampanii Wrześniowej oraz Dniem Weterana. Uroczystości rozpoczną się w południe od złożenia kwiatów na Cmentarzach Wojskowym, Miejskim, w Lesie Bacieczki oraz Św. Rocha. O 16:00 w Cerkwi p.w. Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Sikorskiego za poległych będzie odprawiona Panichida, po niej w Kościele p.w. Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Ks. Arcybiskupa Romualda Jałbrzykowskiego msza święta.
Główne uroczystości odbędą się po nabożeństwach przed Pomnikiem Obrońców Miasta na Wysokim Stoczku. Wezmą w nich udział m.in. kombatanci i harcerze. Po nich, na placu przed Kościołem zaplanowano spotkanie pokoleń.
Obchody rocznicy wybuchu wojny w Suwałkach
Suwalczanie kwiatami i apelem poległych uczczą 73. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Uroczystości rozpoczną się o 8:30 pod pomnikiem Żołnierzy Września 1939 Roku. W południe rozlegną się syreny alarmowe.
W obchodach wezmą udział stowarzyszenie kawalerii i grupa rekonstrukcji historycznej. Po zakończeniu uroczystości ich członkowie wyruszą na 400-kilometrowy konny rajd pamięci - przez 11 dni będą podążać szlakiem bohaterów Suwalskiej Brygady Kawalerii 1939 roku. Po drodze odwiedzą Cisówek, Mazurki i Żarnowo, twierdzę Osowiec oraz miejscowości w rejonie Wizny, gdzie stoczono bitwę określaną mianem polskich Termopil. Uczestnicy rajdu, ubrani w repliki dawnych mundurów, z bronią i ekwipunkiem odwiedzać będą ważne miejsca pamięci oraz mogiły żołnierzy. Ostatnimi przystankami na trasie będą Serokomla i Wola Gułowska.
W rajdzie wezmą udział członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Garnizon Suwałki", członkowie Stowarzyszenia im. 2. Pułku Ułanów Grochowskich gen. Dwernickiego oraz pracownicy Muzeum Okręgowego w Suwałkach.
Obchody rocznicy wybuchu wojny w Łomży
Włączeniem syren alarmowych i wiązanką kwiatów, którą Prezydent Łomży złoży w imieniu mieszkańców na żołnierskich grobach w miejscu byłego cmentarza wojskowego uczczą w południe rocznicę wybuchu II wojny światowej władze Łomży. W swoim apelu do mieszkańców, Mieczysław Czerniawski zaprosił do oddania hołdu bohaterom września 1939 roku, u podnóża Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy ul. Wyszyńskiego, delegacje łomżyńskich organizacji i instytucji oraz wszystkich mieszkańców.
"Wrzesień na Ziemi Łomżyńskiej to także czas wspomnienia bolesnych doświadczeń związanych z agresją sowiecką (17 września 1939 r.) i jej skutkami w postaci masowych wywózek łomżyniaków w głąb Związku Radzieckiego, to także dzień 13 września 1944, w którym Łomża wyzwolona została spod okupacji hitlerowskiej.
Ciesząc się pokojem i wolnością nie zapominajmy o tych historycznych wydarzeniach i ludziach „tamtych dni” " - napisał Prezydent Łomży prosząc mieszkańców, by na żołnierskich mogiłach i w miejscach pamięci zapłonęły znicze jako dowód tej pamięci. (js, ik, ad/zmj, wsz)