Radio Białystok | Wiadomości | Obchody 73. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

Obchody 73. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

1.09.2012, 05:01, akt. 05:01

Białostockie obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej, fot. Wojciech Szubzda
Białostockie obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej, fot. Wojciech Szubzda

73 lata temu wybuchła II Wojna Światowa. Ten największy konflikt zbrojny we współczesnej historii pochłonął kilkadziesiąt milionów ofiar.

W całym kraju będą obchodzone w sobotę (01.09) uroczystości upamiętniające tamte tragiczne wydarzenia.

Obchody rocznicy wybuchu wojny w Białymstoku

W Białymstoku obchody będą połączone z rocznicą obrony miasta w Kampanii Wrześniowej oraz Dniem Weterana. Uroczystości rozpoczną się w południe od złożenia kwiatów na Cmentarzach Wojskowym, Miejskim, w Lesie Bacieczki oraz Św. Rocha. O 16:00 w Cerkwi p.w. Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Sikorskiego za poległych będzie odprawiona Panichida, po niej w Kościele p.w. Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Ks. Arcybiskupa Romualda Jałbrzykowskiego msza święta.

Główne uroczystości odbędą się po nabożeństwach przed Pomnikiem Obrońców Miasta na Wysokim Stoczku. Wezmą w nich udział m.in. kombatanci i harcerze. Po nich, na placu przed Kościołem zaplanowano spotkanie pokoleń.

Obchody rocznicy wybuchu wojny w Suwałkach

Suwalczanie kwiatami i apelem poległych uczczą 73. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Uroczystości rozpoczną się o 8:30 pod pomnikiem Żołnierzy Września 1939 Roku. W południe rozlegną się syreny alarmowe.

W obchodach wezmą udział stowarzyszenie kawalerii i grupa rekonstrukcji historycznej. Po zakończeniu uroczystości ich członkowie wyruszą na 400-kilometrowy konny rajd pamięci - przez 11 dni będą podążać szlakiem bohaterów Suwalskiej Brygady Kawalerii 1939 roku. Po drodze odwiedzą Cisówek, Mazurki i Żarnowo, twierdzę Osowiec oraz miejscowości w rejonie Wizny, gdzie stoczono bitwę określaną mianem polskich Termopil. Uczestnicy rajdu, ubrani w repliki dawnych mundurów, z bronią i ekwipunkiem odwiedzać będą ważne miejsca pamięci oraz mogiły żołnierzy. Ostatnimi przystankami na trasie będą Serokomla i Wola Gułowska.

W rajdzie wezmą udział członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Garnizon Suwałki", członkowie Stowarzyszenia im. 2. Pułku Ułanów Grochowskich gen. Dwernickiego oraz pracownicy Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

Obchody rocznicy wybuchu wojny w Łomży

Włączeniem syren alarmowych i wiązanką kwiatów, którą Prezydent Łomży złoży w imieniu mieszkańców na żołnierskich grobach w miejscu byłego cmentarza wojskowego uczczą w południe rocznicę wybuchu II wojny światowej władze Łomży. W swoim apelu do mieszkańców, Mieczysław Czerniawski zaprosił do oddania hołdu bohaterom września 1939 roku, u podnóża Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy ul. Wyszyńskiego, delegacje łomżyńskich organizacji i instytucji oraz wszystkich mieszkańców.

"Wrzesień na Ziemi Łomżyńskiej to także czas wspomnienia bolesnych doświadczeń związanych z agresją sowiecką (17 września 1939 r.) i jej skutkami w postaci masowych wywózek łomżyniaków w głąb Związku Radzieckiego, to także dzień 13 września 1944, w którym Łomża wyzwolona została spod okupacji hitlerowskiej.

Ciesząc się pokojem i wolnością nie zapominajmy o tych historycznych wydarzeniach i ludziach „tamtych dni” " - napisał Prezydent Łomży prosząc mieszkańców, by na żołnierskich mogiłach i w miejscach pamięci zapłonęły znicze jako dowód tej pamięci. (js, ik, ad/zmj, wsz)



PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok