Radio Białystok | Wiadomości | Sąd ogłosił upadłość układową białostockiego zakładu PMB
Po dwóch tygodniach postoju białostockie PMB znów będzie mogło rozpocząć produkcję. Sąd w Białymstoku ogłosił upadłość zakładu z możliwością zawarcia układu.
Na tę decyzję z niecierpliwością czekały władze przedsiębiorstwa. Upadłość układowa może pomóc w zawarciu porozumienia z wierzycielami - taką nadzieję ma Artur Suszczenia z zakładowej Solidarności.
W zadłużonym PMB pracę ma stracić około 200 osób, a 50 przejść na wcześniejsze emerytury. Nie wiadomo jeszcze, czy będą zwolnienia wśród pracowników Chłodni Białystok, którzy w kwietniu zostali przeniesieni do PMB.
W najlepszych czasach PMB skupowało mięso od ponad 6 tysięcy dostawców, w ostatnich latach było ich około tysiąca.
Masowe zwolnienia mają być nie tylko w PMB, ale także w innych białostockich zakładach. Do Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku trafiły wnioski w tej sprawie od firm z branży produkcyjnej, budowlanej, handlu, telekomunikacji oraz jednej ze szkół. W wyniku grupowych zwolnień pracę może stracić prawie 400 osób. To na razie plany firm, bo w praktyce zwolnienia mogą okazać się mniejsze.
W takich sytuacjach bardzo ważny jest dialog społeczny pomiędzy dyrekcją zakładu a pracownikami. O tym w Białymstoku rozmawiali związkowcy podczas spotkania "Szansa dla zatrudnienia - promocja dialogu społecznego w przedsiębiorstwie".
Podczas konferencji związkowcy od specjalistów z Polski i Europy mogli dowiedzieć się między innymi o ekonomice przedsiębiorstw. Wiedza ta jest niezbędna podczas rozmów z pracodawcą.
Wszystkie firmy, które poinformowały Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku o planowanych zwolnieniach, jako przyczynę podały kłopoty finansowe. (rr/mk/kjs)
Zobacz też:
Takich zwolnień w białostockich firmach w tym roku jeszcze nie było
PMB na skraju bankructwa - w sądzie jest już wniosek o upadłość spółki
Zakłady PMB Białystok planują grupowe zwolnienia