Radio Białystok | Wiadomości | Czym jest prosfora?
Pszenna mąka, woda i drożdże. Tylko te składniki są potrzebne do przygotowania prosfory - maleńkiej bułeczki, która jest używana w cerkwi prawosławnej do konsekracji i komunii.
Jak mówi Tamara Fidoruk, pierwsi chrześcijanie prosforą nazywali wszelkie dary przynoszone przez wiernych na nabożeństwa. Współczesna prosfora składa się z dwóch krążków, podobnych do malutkich chlebków.
"Ma kształt niewielkiej, okrągłej bułeczki. Składa się z dwóch nałożonych na siebie krążków symbolizujących boską i ludzką naturę Chrystusa. Na górnej części jest odciśnięta pieczęć i litery oznaczające Jezus Chrystus zwycięzca. Tradycja nakazuje, by prasfory były kwaśne" - dodaje.
Przygotowywanie prosfory odbywa się przy modlitwie. Symbolizuje ona jedność cerkwi ziemskiej i niebiańskiej. Ciasto na prosfory powinno być dobrze wyrośnięte.
Prosfora ma inne znaczenie i inne korzenie niż katolicki opłatek. Prosforę otrzymują wierni po zakończeniu św. liturgii, kiedy proszą o pomyślność, zdrowie lub spokój duszy zmarłych. Prawosławni dzielą się również prosforą podczas wieczerzy wigilijnej. (brb)
Zobacz też:
Jak wyglądają prawosławne Święta?